روش هایی طبیعی برای کاهش سطح اسیداوریک

روش هایی طبیعی برای کاهش سطح اسیداوریک

آذر ۳, ۱۳۹۵ الهام آقایی نقرس نظرات

اسیداوریک به طور طبیعی فرآورده ی زائدی است که از تجزیه پورین ها یا ترکیبات کریستالی موجود در برخی موادغذایی پدید می آید. در شرایط نرمال و طبیعی، اسیداوریک در خون حل شده، از کلیه ها گذشته و از طریق ادرار دفع می شود. رژیم غذایی سرشار از موادی با میزان بالایی از پورین یا عدم توانایی کلیه ها در دفع اسیداوریک اضافی، منجر به هیپراوریسمی یا نقرس خواهد شد.


رژیم غذایی

برای کنترل سطح اسیداوریک، از مصرف موادغذایی با میزان بالایی از پورین اجتناب کنید. گوشت قرمز، غذاهای دریایی، فرآورده های فرعی گوشت و بسیاری از انواع لوبیاها میزان بالایی پورین دارند. همچنین از مصرف کربوهیدرات های تصفیه شده و سبزیجاتی مانند مارچوبه، نخودسبز، قارچ و گل کلم نیز باید پرهیز شود.


اجتناب از فروکتوز

مصرف نوشابه را محدود کنید. افرادی که بیش از ۶ وعده مصرفی از نوشیدنی هایی با میزان فروکتوز بالا استفاده می کنند، بیشتر در معرض ابتلا به نقرس قرار دارند. همچنین باید از مصرف الکل اجتناب شود.


کاهش التهاب

براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، برای کاهش سطح اسیداوریک، از میوه هایی مانند گیلاس، بلوبری و توت فرنگی در رژیم غذایی خود استفاده کنید. همچنین بروملین موجود در آناناس نیز یک آنزیم گوارشی با خواص ضدالتهابی بوده که باعث مهار پروتئین های مسئول ایجاد التهاب می شود. کرفس نیز یک ادرارآور طبیعی است که باعث قلیایی شدن خون شده و التهاب را کاهش می دهد. همچنین مصرف روزانه دانه ها نیز توصیه می شود.


وزن بدن

پیروی از یک رژیم غذایی با میزان بالایی پورین با افزایش سطح اسیداوریک و درنهایت چاقی و اضافه وزن در ارتباط است، اما کاهش وزن سریع و غیراصولی نیز می تواند باعث افزایش اسیداوریک شود. بنابراین در صورت افزایش وزن از یک برنامه اصولی برای کاهش وزن خود پیروی کنید تا منجر به افزایش اسیداوریک نشود.


آب

بدن را همواره هیدراته نگه دارید. زیرا هیدراته بودن بدن (میزان آب کافی در بدن) برای دفع اسیداوریک ضروری است. آب باعث رقیق شدن سطح اسیداوریک در خون شده و کلیه ها را برای عبور دادن فرآورده های زائد به مثانه تحریک می کند.


سطح PH

سطوح اسیدی بالا در خون به نام اسیدوز با سطح اسیداوریک بدن مرتبط است. سطح PH کمتر از ۷ سطح اسیدی در نظر گرفته می شود. برای حفظ سطح قلیایی بدن به رژیم غذایی خود سیب، سرکه سیب، آب آلبالو، جوش شیرین و لیمو اضافه کنید.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است