کلیات درمان علائم یائسگی

کلیات درمان علائم یائسگی

شهریور ۵, ۱۳۹۶ نسخه بهداشت بانوان نظرات

درمان های علائم یائسگی چه هستند ؟

بعد از یائسگی درمان با جایگزینی هورمونی ( HRT ) رایج ترین درمانی است که برای بدنی که هیچ هورمونی تولید نمی کند تجویز می شود . برای شروع HRT  با پزشکتان مشورت کنید زیرا مزایا و معایب خودش را دارد HRT معمولا از مکمل های استروژن / پروژستین ساخته شده که به صورت خوراکی و یا قطعات زیر پوستی و یا از طریق ژل ها وارد بدن می شوند . استروژن ترکیبی است که گرگرفتگی ، خشکی واژن و خطر حمله قلبی و پوکی استخوان را درمان می کند .

اگر استروژن را به تنهایی مصرف کنید می تواند خطر ابتلا به سرطان رحم یا اندومتر را افزایش دهد زیرا باعث تحریک رشد سلول می شود اما پروژستین ( پروژسترون ) با این خطر مقابله می کند . اما بهرحال مصرف هم زمان پروژستین و استروژن با هم ، عوارض جانبی منفی ای دارد مثل خونریزی نامنظم ، سردرد ، نفخ و بزرگ و دردناک شدن پستان ها . بر اساس دوزی که مصرف می کنید ممکن است دچار پریود ماهانه مصنوعی و کاذب هم بشوید . خانم هایی که هیسترکتومی کرده اند ( رحم ندارند ) می توانند استروژن را به تنهایی مصرف کنند .

مطالعات اخیر نشان داده که خانم هایی که HRT مصرف کرده اند بیشتر از بقیه دچار حمله قلبی ، سکته و سرطان سینه شده اند . مصرف تنهای استروژن باعث افزایش تدریجی خطر سکته و لخته شدن خون می شود اما نشان داده نشده که خطر حمله قلبی را زیاد یا کم کند . HRT ای که در آن فقط از استروژن استفاده شده باعث کاهش پوکی استخوان می شود .


سایر درمان های علائم یائسگی

یکی از علائمی که پس از یائسگی ظاهر می شود ، خشکی واژن و تحلیل رفتن بافت واژن است . برای درمان این امر ، دکتر شما کرم استروژن واژنی تجویز می کند تا هم از تحلیل رفتن بافت واژن جلوگیری کند و هم باعث چرب و مرطوب شدن آن ناحیه شود .

رژیم غذایی شما در طی یائسگی می تواند کمک کند :

  • غذاهایی که استروژن گیاهی دارند را زیاد مصرف کنید مثل دانه های سویا و شیر سویا . مطالعات نشان داده که این ها برای رفع علائمی مثل گرگرفتگی مفیدند . بعضی مطالعات هم هیچ سودی را نشان نداده اند . آجیل ، حبوبات و روغن کتان هم می توانند مفید باشند .
  • کلسیم دریافتی خود را افزایش دهید . این مقدار باید ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم در روز باشد . ورزش های وزنه ای را بطور مرتب انجام دهید تا از پوکی استخوان جلوگیری کنید و سالم بمانید .
  • بعضی مطالعات نشان داده که عصاره کوهوش سیاه می تواند بدون عوارض جانبی در کاهش علائم یائسگی مخصوصا گرگرفتگی مفید باشد .

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است