رژیم غذایی فاقد گلوتن

رژیم غذایی فاقد گلوتن

خرداد ۱۸, ۱۳۹۶ نسخه تغذیه سالم نظرات

آیا پرهیز از گلوتن می ­تواند سلامتی افراد را تغییر دهید؟ چنین امری برای الیزابت هسلبک، مولف رژیم غذایی فاقد گلوتن اتفاق افتاده است.

محور رژیم غذایی وی صرفاً بر ترک گلوتن (که به معنی عدم مصرف گندم، چاودار و جو است) مبتنی است، که در صورت ابتلا به بیماری سلیاک، ترک آن ضروری است. در صورتی که فرد مبتلا به بیماری سلیاک گلوتن مصرف کند، سیستم ایمنی بدن به روده کوچک وی آسیب خواهند ­رساند.

در حالی که پزشکان بیماری خانم هسلبک را به عنوان سندرم روده تحریک پذیر تشخیص داده بودند، ولی خود وی پس از گذشت سالها متوجه شد که احتمالا به بیماری بیماری سلیاک مبتلا است. او در این زمینه به تحقیق پرداخت و نهایتاً دریافت که بیماریش قطعاً بیماری سلیاک است . بعدها پزشکان تشخیص وی را تایید کردند.

رژیم غذایی فاقد گلوتن نکاتی را درباره چگونگی پرهیز از گلوتن موجود در غذاها، بخصوص در موقعیت هایی مانند مهمانی­ های بزرگ، و یا جمع­ های کوچک خانوادگی ارائه می­دهد. هسلبک افراد را درباره چگونگی ترک گلوتن، شناسایی منابع غیر قابل باور گلوتن و بهترین روش رمزگشایی برچسب­های مواد غذایی راهنمایی می­ کند.


بایدها و نبایدهای این رژیم غذایی

در رژیم غذایی فاقد گلوتن، شما باید از مصرف غذاهای حاوی گلوتن اجتناب کنید، که به معنای ترک تمامی مواد حاوی گندم، چاودار، جو، جو دوسر و برخی از حبوبات می ­باشد.

ممکن است وجود گلوتن در برخی از منابع ، ازجمله آبجو، غذاهای سرخ شده، سس سویا، و برخی از جایگزین­ های لبنی شما را متعجب سازد.

سطح تلاش: متوسط تا بالا

اجتناب از مصرف گلوتن در بیماری سلیاک الزامی است. بیماری سلیاک امروزه شایع ­تر شده است، البته خوشبختانه محصولات فاقد گلوتن بیشتری نیز در دسترس می­باشد.

محدودیت ها: این رژیم غذایی نوعی رژیم محدودکننده است، زیرا باید تمامی مواد حاوی گلوتن را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید.

آشپزی و خرید: شما باید برای خرید، آشپزی و صرف غذا در رستوران از محصولات فاقد گلوتن بهره ببرید. اگرچه خانوم هسلبک با نشان دادن این موضوع که چگونه می ­توان بدون مصرف گلوتن به بهترین نحو زندگی کرد، اقدام شایسته­ ای نموده­است، ولی برنامه ­های غذایی هفتگی درکتاب وی وجود نداشته و فقط تعداد اندکی از دستورالعمل­ های غذایی در این کتاب ارائه شده است.

غذاهای بسته بندی شده: نیازی به غذاهای بسته­ بندی وجود ندارد.

جلسات حضوری: خیر.

ورزش: هسلبک ورزش را برای تناسب اندام و حفظ سلامتی و کنترل استرس توصیه می­کند، ولی وی در کتاب خود وارد جزئیات نشده است.


آیا این روش محدودیت­ یا ترجیحاتی را بر روی رژیم غذایی اعمال می­کند؟

این رژیم غذایی بر روی توقف مصرف گلوتن، تمرکز دارد. شما می­توانید از طریق رژیم ­های گیاهی یا وگان در جهت رعایت این رژیم غذایی اقدام نمایید. همچنین در صورت کاهش مصرف نمک و چربی، این روش موثرتر واقع خواهد شد


چیزهای دیگری که باید بدانید

هزینه: برای تهیه مواد غذایی فاقد گلوتن، ممکن است به صرف هزینه بیشتری احتیاج داشته باشید.

پشتیبانی: شما این رژیم غذایی را شخصاً و به تنهایی انجام خواهید داد.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است