سالاد گوجه و لوبیا با سس عسل و سرکه

سالاد گوجه و لوبیا با سس عسل و سرکه

دسامبر 19, 2017 سارا حاصلی زمان پخت : 95 دقیقه نظرات

این سالاد زیبا ، ترکیب گوجه تازه ، لوبیا سبز ، پیاز قرمز و لوبیا قرمز است. لوبیا قرمز های تازه تر سریعتر پخته می شوند و معمولا کشاورزان آخر تابستان آنها را می فروشند.

  1. اگر از لوبیا قرمز کنسروی استفاده می کنید ، از مرحله ۳ شروع کنید. اما اگر لوبیا قرمز خشک دارید ابتدا آن را پاک کرده و بشویید و بعد داخل یک کاسه بزرگ ریخته و روی آن آب سرد بریزید و حدود ۶ ساعت در دمای اتاق بگذارید. ( در قسمت نکته روش سریع آن گفته شده است )
  2. لوبیا را آبکش کنید و داخل یک قابلمه بزرگ ریخته و ۶ لیوان آب سرد به آن اضافه کنید و جوش بیاورید و درب ظرف را نیمه بگذارید و شعله را کم کنید ( بسته به تازگی لوبیا از ۲۰ دقیقه تا ۱ ساعت زمان لازم است ). اگر آب آن کم شد و هنوز نپخته بود ، یک فنجان آب به آن اضافه کنید. وقتی که ۳/۴ زمان پخت گذشت ، ۱/۲ قاشق چایخوری نمک را به آن اضافه کنید و وقتی کاملا نرم شد ، از روی شعله برداشته و آبکش کنید.
  3. لوبیا ها را با ۱/۲ قاشق چایخوری نمک باقیمانده ، پیاز ، سرکه , عسل ، روغن و فلفل داخل یک کاسه بزرگ ریخته و مخلوط کنید و درب آن را بگذارید و حداقل ۱ ساعت و یا کل شب داخل یخچال بگذارید تا طعم دار شوند.
  4. لوبیا سبز تازه را داخل یک قابلمه آب در حال جوش بریزید و بعد از حدود ۵ دقیقه آبکش کنید و بعد با آب سرد مجددا آبکش کنید و بگذارید خشک شوند و بعد به همراه ریحان و گوجه گیلاسی به ترکیب لوبیا های مزه دار اضافه کرده و در صورت نیاز فلفل بزنید.
  5. برای سرو کردن ، گوجه های بزرگ را در اطراف بشقاب چیده و مواد مزه دار را در وسط آنها بکشید.

نکته : برای پخت سریع لوبیاها ، آنها را داخل یک قابلمه بزرگ ریخته و روی سطح آنها ۵ سانتی متر آب باشد، سپس آب را به جوش آورید و بعد از ۲ دقیقه خاموش کنید و از روی شعله بردارید و درب قابلمه را گذاشته و حدود ۱ ساعت صبر کنید و بعد مثل مرحله دوم ادامه بدهید. اگر برای راحتی از کنسرو استفاده می کنید ، بدانید که کنسرو ها سدیم بیشتری دارند ( حدود ۳۵ درصد ) و بایستی آن را خیلی خوب آبکشی کنید و یا از کنسرو های کم سدیم و بدون نمک در صورت موجود بودن استفاده کنید.

جزئیات غذا

مواد اولیه مقدار
1 لوبیا قرمز تیره 1 و 1/4 فنجان پخته یا کنسروی
2 نمک 1 قاشق چایخوری
3 پیاز قرمز 1/2 فنجان خرد شده
4 سرکه سیب 1/4 فنجان
5 عسل 4 قاشق چایخوری
6 روغن کانولا 1 قاشق چایخوری یا روغن بادام زمینی
7 فلفل سیاه 1/2 قاشق چایخوری
8 لوبیا سبز 250 گرم ( پاک شده و 2.5 سانتی خرد شده )
9 گوجه گیلاسی 25 تا 30 عدد ( نصف یا چهار قاچ شده )
10 ریحان 1/2 فنجان ریز خرد شده ( بازیل اگر بود بهتر است )
11 گوجه فرنگی 450 گرم خرد شده
غذاهای به روز
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است