سیب و هویج

میوه ها و سبزیجات مفید برای سلامت دندان ها

دی ۵, ۱۳۹۵ الهام آقایی دهان و دندان نظرات

میوه ها و سبزیجات برای سلامت دندان مفید است، بنابراین از این موادمغذی در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید. ویتامین ها، موادمعدنی و آنتی اکسیدان های موجود در این موادغذایی از لثه ها و دندان ها محافظت می کنند. زمان و چگونگی مصرف موادغذایی و نوشیدنی ها بر سلامت عمومی تاثیرگذار است. باکتری های موجود در دهان می توانند به سلامت دندان ها آسیب بزنند، به ویژه اگر مصرف موادغذایی بدون شستشوی دهان و مسواک زدن دندان ها باشد. بهتر است برای سلامت دندان ها در پایان هر وعده غذایی از میوه ها و سبزیجات خام استفاده کنید، زیرا این موادغذایی حاوی میزان آب بالایی بوده و به حفظ پاکیزگی دندان ها و لثه ها کمک می کنند.


سیب

سیب که مسواک طبیعی هم نامیده می شود، به دلیل بافت فیبری، انتخاب خوبی برای میان وعده یا ناهار محسوب می شود. اگرچه سیب نمی تواند جایگزینی برای مسواک یا نخ دندان باشد، اما مصرف این ماده غذایی می تواند به پاکیزگی دندان تا زمان مسواک زدن کمک کند. آب سیب ممکن است با پوسیدگی دندان در ارتباط باشد، اما احتمال کمی وجود دارد که سیب تازه منجر به چنین مشکلاتی شود. جویدن این میوه باعث تحریک لثه ها و کاهش باکتری های عامل پوسیدگی شده و افزایش جریان بزاق را به همراه دارد. بزاق باعث کاهش اسیدیته دهان شده، ذرات موادغذایی را از دندان ها پاک کرده و از پوسیدگی ناشی از خشکی دهان جلوگیری می کند.


مرکبات و سایر میوه ها

مرکبات برای سلات عمومی بدن مفید است، زیرا میزان فراوانی ویتامین C برای بدن فراهم می کند. کمبود ویتامین C در افراد ممکن است با خونریزی لثه ها همراه باشد که می تواند منجر به عدم استحکام لثه ها شود. بنابراین از مرکبات و میوه های تازه سرشار از ویتامین C از جمله آناناس، گوجه فرنگی و خیار در رژیم غذایی خود استفاده کنید. جویدن میوه های تازه غنی از فیبر باعث ماساژ لثه ها، پاکیزگی دندان ها و افزایش بزاق می شود که می تواند اسیدهای سیتریک و مالیک موجود در دهان ناشی از مصرف مرکبات را خنثی کند. همچنین میوه هایی مانند پرتغال، گلابی، هندوانه و سایر موادغذایی تولیدکننده بزاق می توانند در حفظ پاکیزگی دهان موثر باشند.


هویج، کرفس و سبزیجات ریشه ای

جویدن هویج، کرفس و سایر سبزیجات سفت و فیبری می توانند باعث تحریک لثه ها شوند. لثه های سالم و محکم برای حفظ سلامت دندان ها مهم است. هویج و کرفس منابع خوبی از بتاکاروتن محسوب می شوند که برای ساخت ویتامین A در بدن مورد نیاز بوده و برای ساختمان محکم دندان ها ضروری است. یکی از راهای محافظت از دندان ها مصرف موادغذایی خام در پایان وعده های غذایی است، به طوریکه این موادغذایی می تواند شامل هویج، تربچه و چغندر باشد.


سبزیجات برگ سبز و کلم ها

سبزیجات برگ سبز از جمله کلم، برگ چغندر، سبزی کلارد، کاسنی فرنگی، کاهو، کلم کیل، خردل، مارچوبه، اسفناج و شاهی آبی حاوی ویتامین ها و موادمعدنی ضروری برای سلامت عمومی بدن است. موادمغذی موجود در موادغذایی سبز تیره شامل ویتامین A، ویتامین C، بتاکاروتن، فسفر، کلسیم و منیزیم می باشد. اسفناج و سایر سبزیجات برگ سبز نیز مقادیر بالایی منیزیم دارند. بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل و کلم کیل غنی از ویتامین C و همچنین حاوی فسفر می باشند. فسفر در استخوان ها و دندان ها ذخیره می شود، همچنین این ماده معدنی به حفظ تعادل بدن و جذب کلسیم و منیزیم کمک می کند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است