مرکبات

میوه هایی برای کمک به بهبود نفخ

آبان ۲۵, ۱۳۹۵ الهام آقایی نظرات

وعده های غذایی سنگین و برخی از میوه ها می تواند باعث ایجاد نفخ در افراد شود. نفخ با بادکردن شکم، احساس ‌پری و فشار در شکم پس از غذاخوردن مشخص می‌شود. نفخ زمانی روی می دهد که در بدن افراد میزان آب بسیار زیاد یا گاز وجود دارد. همچنین می تواند به علت بلع هوا، یبوست، رفلاکس اسید معده، سندرم روده تحریک پذیر، زیاده روی در خوردن موادغذایی، عدم تحمل لاکتوز و افزایش وزن باشد. مصرف میوه هایی با محتوای آب بالا و موادمغذی موثر، برای کمک به فرآیند هضم و برطرف شدن نفخ توصیه می شود.


مرکبات

پرتغال و گریپ فروت حاوی ۸۰ تا ۹۰ درصد آب است. بدن آب مورد نیاز را نگه می دارد، بنابراین شما دهیدراته نخواهید شد. آب موجود در مرکبات شما را هیدراته کرده و به بدن سیگنالی مبنی بر دفع آب اضافی فرستاده می شود که در این حالت میزان نمک اضافی نیز از بین می رود. لیمو یک ادرار آور طبیعی است و زمانی که با آب گرم ترکیب شود به عنوان یک ملین عمل می کند. بنابراین بهتر است آب لیمو مصرف کنید یا می توانید مقداری از آب این میوه را در غذا نیز بریزید.


ملون ها

همانطور که از اسمش پیداست، watermelon یا هندوانه یکی دیگر از موادغذایی سرشار از آب بوده، به طوریکه ۹۲ درصد از این میوه حاوی آب است. هندوانه و دیگر انواع ملون ها از جمله طالبی و خربزه عسلی، ادرارآور طبیعی هستند که باعث دفع آب و نمک اضافی از بدن می شوند. همچنین پتاسیم موجود در ملون ها نیز به دفع سدیم و تسکین نفخ کمک می کند.


آووکادو

نفخ معمولا زمانی روی می دهد که بدن توانایی هضم موادغذایی دریافتی را ندارد. آنزیم های گوارشی در بدن برای تجزیه کربوهیدرات ها، چربی، پروتئین و فیبر دسته بندی می شوند. مصرف موادغذایی حاوی آنزیم های گوارشی به بهبود نفخ و جلوگیری از گاز روده کمک می کند. آووکادو حاوی آنزیم گوارشی به نام لیپاز است که چربی را تجزیه می کند. همچنین حاوی میزان بالایی پتاسیم بوده که به دفع آب اضافی از بدن کمک می کند.


آناناس

آناناس نیز حاوی ۸۵ درصد آب است، همچنین این میوه آنزیم گوارشی بروملین دارد که یک نوع پپتید برای تجزیه پروتئین به حساب می آید. براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، بروملین قرن هاست در امریکای جنوبی و مرکزی برای مراقبت از سیستم گوارشی کاربرد دارد.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است