هفته پنجم بارداری

هفته پنجم بارداری : آنچه باید بدانیم

مهر ۲۴, ۱۳۹۵ نسخه بارداری هفته به هفته نظرات (13)

در هفته پنجم بارداری شما، یک ماه از بارداریتان گذشته است. شما تمام تست های بارداری در منزل را انجام داده اید، دیگر قاعده نمی شوید و علائم حاملگی ( حساسیت به لمس پستان، خستگی و حالت تهوع و استفراغ بارداری ) را تجربه می کنید.

این مرحله، بخش مهمی از بارداری است. در هفته ۵ ، سونوگرافی نشان خواهد داد که کودکی در راه است.

علائم و وضعیت مادر در هفته پنجم بارداری

در این زمان شما تمام علائم بارداری را تجربه می کنید ، تست های بارداری نشان می دهد که سطح HCG در بدن شما به اندازه کافی برای تایید اینکه باردار هستید، بالاست.

شکم شما تا حدود ۱۴ هفتگی بزرگ نمی شود، اما فشار درون شکم افزایش می یابد و شما احساسی شبیه به فوریت در دفع ادرار دارید. اکثر مردم نمی توانند  با نگاه کردن به شما بگویند که حامله هستید، اما خود شما می دانید. که باردارید.


جنین در هفته پنجم بارداری

در هفته ۵ ام  بارداری ، کودک شما به سرعت در حال رشد است. در پایان هفته پنجم، مانند یک بچه قورباغه به نظر می رسد  که دم دارد، و تقریبا به اندازه یک دانه پرتقال است و یا ۵ – ۱ میلی متر طول دارد.

در طول این هفته، اندام های حیاتی کودک شما رشد می کنند. قلب، سیستم اعصاب مرکزی ( مغز و نخاع )، استخوان ها و عضلات به سرعت از این زمان شروع به شکل گیری می کنند.

به علاوه، اسکلت شروع به شکل گرفتن می کند.

قلب کودک شما به سرعت در حال رشد است، همانطور که شروع به چهار حفره ای شدن و  پمپاژ خون می  کند. برخی از  دستگاه های سونوگرافی قادرند ضربان قلب را به زودی در پنج هفتگی تشخیص دهند.

لوله عصبی، که در نهایت تبدیل به مغز و نخاع می شود، کم کم تشکیل می شود. جفت رشد می کند، و از این طریق و همین طور از راه بند ناف، نوزاد شما تغذیه می شود. چشم ها، گوش ها، بینی، دهان، انگشتان دست و پا نیز شروع به ظاهر شدن می کنند.


نکات هفته پنجم بارداری

شما بطور قطع حامله هستید، اگر شما و همسرتان این را تاکنون به کسی نگفته اید، حالا زمان بسیار خوبی است که این مسئله را مطرح کنید. به یاد داشته باشید که این یک زمان بسیار مهم در زندگی شما است، و اگر شما عادت های نامناسب خود را متوقف نکرده اید و یا شیوه زندگی خود را تغییر نداده اید، حالا زمان انجام این کار  است.

در هفته پنجم اتفاقات بسیار مهمی در تکامل کودک شما رخ می دهد، و اگر عادات خود ( نوشیدن الکل، سیگار کشیدن، مواد مخدر، داروها، و غیره ) را تغییر ندهید، ممکن است سلامت کودکتان را به خطر بیاندازید.


چگونه سن بارداری محاسبه می شود؟

همیشه سردرگمی زیادی هنگام بحث در مورد روشی که در آن سن بارداری محاسبه می شود وجود دارد. از آنجا که بسیاری از زنان نمی دانند چه زمانی حامله شده اند، سن حاملگی همیشه از اولین روز آخرین دوره قاعدگی (LMP)  محاسبه  می شود.

با توجه به این که از این راه سن بارداری محاسبه شده است، حاملگی شما حدودا ۴۰ هفته طول خواهد کشید.


در هفته ۵ باردارید چه تغییراتی در بدن شما رخ می دهد؟

هنوز هیچ تغییر قابل توجهی در ظاهر شما در این زمان وجود ندارد. شما ممکن است متوجه علائم حاملگی مانند استفراغ حاملگی شوید. حدود ۵۰ درصد از زنان باردار استفراغ حاملگی را تجربه خواهند کرد.

استفراغ حاملگی به طور معمول در حدود هفته ۶ بارداری آغاز می شود، اما برای آمادگی برخورد با آن زود نیست.

استفراغ حاملگی می تواند صبح، در طول روز و یا در شب رخ دهد.

اگر استفراغ حاملگی آنقدر شدید است که شما دائما در حال بالا آوردن هستید و نمی توانید چیزی بخورید، با پزشک خود در مورد احتمال ابتلا به هیپرامزیس گراویداروم  ( تهوع و استفراغ دوران بارداری) مشورت کنید.

برای کودک شما چه اتفاقی می افتد؟

در این زمان به نظر می رسد که کودک شما بیشتر شبیه به یک بچه قورباغه باشد تا یک نوزاد. قلب کودک شما با یک ریتم ثابت می زند و ساختارهایی که به چشم و گوش تبدیل خواهند شد، شروع به شکل گیری می کنند. اسکلت کودک شما نیز شروع به تشکیل شدن می کند.

کودک شما چقدر بزرگ شده است؟

کودک شما هنوز هم بسیار کوچک است و ۰.۱۱۸ اینچ طول دارد. در این زمان طول کودک شما از فرق سر تا پایین پشت (CRL) اندازه گیری می شود . از اندازه گیری CRL  تا هفته ی  ۲۰ ام بارداری استفاده می شود، و در آن زمان معیار ما به اندازه گیری از فرق سر تا پاشنه پا  (CHL) تغییر خواهد کرد.


برای هفته پنجم بارداری چه برنامه ریزی باید کرد؟

اگر شما هنوز یک قرار ملاقات برای اولین ویزیت پره ناتال خود نگذاشته اید، باید این کار را انجام دهید و به پزشک یا ماما مراجعه کنید.

نکاتی برای بهتر شدن روند بارداری در هفته پنجم بارداری

شما ممکن است ندانید انتظار چه مقدار افزایش وزن را باید داشته باشید. کالج زنان و زایمان آمریکا (ACOG) توصیه به وزن گیری به میزان ۲۵ تا ۳۵ پوند در حاملگی برای زنانی که هنگام وقوع حاملگی وزن طبیعی دارند، می کند. زنان کم وزن باید حدود ۳۴ پوند وزن اضافه کنند، در حالی که زنان دارای اضافه وزن باید ۲۰ پوند به وزنشان اضافه کنند.

نکاتی در مورد  شوهر خانم باردار

سعی کنید بدون اینکه  همسرتان از شما بخواهد، در انجام کارهای خانه به وی کمک کنید، مثل جارو کردن، بیرون بردن سطل زباله، و یا شستن ظروف.


تصویر دو بعدی هفته پنجم بارداری - عکس جنین 5 هفته

تصویر دو بعدی هفته پنجم بارداری


ویدیو هفته ۵ ام بارداری


هفته پنجم بارداری چی بخوریم

در سه ماهه اول بارداری نیاز به دریافت کالری اضافی در رژیم غذایی خود ندارید. به هر حال به ویتامین ها ، مواد معدنی و پروتئین ها برای رشد سریع سلولی و تکامل جنین نیاز دارید.

 • به رژیم متعادل ادامه دهید
 • به جای کمیت به کیفیت غذاها توجه کنید

بارداری روز به روز

در هر روز هفته پنجم چه اتفاقی می افتد

روز اول / روز دوم / روز سوم / روز چهارم / روز پنجم / روز ششم / روز هفتم 


ورزش و هفته پنجم بارداری

ورزش سلامتی شما و کودکتان را تامین می کند و همچنین شما را برای زایمان راحت آماده می کند. چند نکته در زیر برای داشتن ورزش روتین می خوانیم:

 • با پزشکتان در مورد تغییرات که باید در برنامه ورزشی تان دهید مورت کنید.
 • از تجهیزات، کفش و ساپورت های مناسب بارداری حتما استفاده کنید.
 • با تمرینات کششی شورع و خاتمه دهید.
 • تمرین را کم یا قطع کنید اگر احساس بی حالی یا سرگیجه کردید.
 • سعی کنید اکثر روزهای هفته را تا ۳۰ دقیقه تمرین داشته باشید.

برخی از تمرینات کاهش درد در دوران بارداری را می توانید انجام دهید.  می توانید تمرینات کششی، پیاده روی ، ورزش در آب ، فعالیت های هوازی با فشار کم یا با دستگاه های تقویت سیستم قلبی – عروقی را انجام دهید. با تجربه بهترین برنامه ورزشی مناسب خودتان را پیدا کنید.


هفته ششم بارداری

هفته چهارم بارداری

بارداری هفته به هفته

مقالات مرتبط
نظرات شما 13
آذر ۱۲, ۱۳۹۶

سلام من هفته 5بارداری سونو رفتم ک ساک حاملگی تشکیل شده و در سونو نوشته دیسیدوآل طبیعی با جایگزینی فوندال با میانگین قطر11میخاستم. بدونم این چیزایی ک نوشته یعنی جنین تشکیل شده یا فقط ساک حاملگی دیده شده

  آذر ۲۵, ۱۳۹۶

  سلام عزیزم میتونی برگه سونوگرافی تو ازش عکس بزاری ببینم چی نوشته من هفته ۵هستم حاملگی بیرون رحم دارم

  آذر ۲۵, ۱۳۹۶

  ۰۹۳۶۰۲۳۳۸۰۰

آذر ۲۵, ۱۳۹۶

سلام مهسا جان میتونم عکس سونوگرافی تو ببینم من هفته ۵هستم ولی بارداری بیرون رحم دارم

دی ۲۵, ۱۳۹۶

سلام خسته نباشید من ۷ روزه که از پریودیم گذشته و تست هارو انجام دادم نشون دادن که باردارم.میخوام بدونم الان چند روزه باردارم؟ ۲۷ ام ماه قبل روز تخمک گذاری من بود.اقدام کردیم.۱۸ ام ماه قبلم پریود شده بودم..ممنون از شما مهسای عزیز

دی ۲۵, ۱۳۹۶

سلام خسته نباشید من ماه قبل ۱۸ ام پریودشدم و ۲۷ ام روز تخمک گذاری بود که ما اقدام کردیم این ماه ۷ روز از پریودم گذشته تمام تست های بارداریمم مثبت شده میخوام چندوقته من باردارم..ممنون از شما مهسای عزیز

بهمن ۹, ۱۳۹۶

سلام ببخشید من ازمایش خون دادم بعدسونوگرافی ولی توعکس شکلی ازبچه نیست عکس سونورومیفرستم ببینید چی چی ممنون میشم اگ زود جواب بدیدببخشید چه جوری باید عکس روبفرستم

اسفند ۲۴, ۱۳۹۶

سلام خستہ نباشید ببخش من امروز رفتم سونوگرافی گفت سن جنین شما 5 ھفتہ و 6 روز ھست ولی جنین مشخص نبود فقط گفت کیسہ ی جنین مشخص ھست راستش خیلی نگران شدم ۔میشہ راھنمایی کنید؟

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۷

سلام و خسته نباشید من سونوی واژینال انجام دادم ساک حاملگی خالی دیده شده و دکتر نگفت چند هفته هستم بنظرم سه هفته ای هستم. گفت دو هفته دیگه بیا قلبشو بشنویم اخه مگه تو پنج هفتگی قلب صداشو میشه شنید؟ و اینکه من هر یری ارضا میشم لکه بینی دارم چرا اخه

  اسفند ۱۶, ۱۳۹۷

  سلام من دوهفته از پریودم گذشته رفتم سونو گفتن ساک حاملگی دیده شد از مایش خون دادم مثبت بود. الان چند هفتمه؟؟؟ 3 بهمن اخرین بارداریم بود. قلب جنین چند هفتگی میزنه ؟؟کی برم سونو؟؟

آبان ۲۷, ۱۳۹۷

سلام من دیروز سونو دادم 5هفته وسه روزم بود فقط ساک حاملگی را دیدن .البته دو هفته پیشم سونو دادم ساک حاملگی دیده شد.الان دکترم گفته 4 روز دیگه دوباره سونو بدم ایا تا 4 روز دیگه جنین قابل رویته

اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۸

به سلام من هفته پنجم بارداری خستم زیر شکمم بعظی وقتا درد میگره ولی دردش زیاد نیس و شکمم نفخ کرده احتمال سقط وجود داره,??

خرداد ۱۸, ۱۳۹۸

سلام من ۲۰ سالمه ماه اردیبهشت ۳ماه پریود شدم و ۱۰ پاک شدم . اقدام ب بارداری نداشتیم ولی نزدیکی بدون جلوگیری داشتیم الان ۱۸ خرداد هستش من یک هفته درد نوک سینه داشتم ،مخصوصا سینه راستم . دلدرد دارم .احساس میکنم میخوام پریود بشم . دلدرد پریودی هستش ،ولی نمیشم .خواستم ببینم احتمالش هست باردار باشم ...؟

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است