هفته بیست و چهارم بارداری

هفته بیست و چهارم بارداری : آنچه باید بدانیم

اکتبر 12, 2016 نسخه بارداری هفته به هفته نظرات

وقتی که به هفته بیست و چهارم بارداری می رسیم و در واقع به ۳ ماهه سوم بارداری نزدیک می شویم، مهم این است که بررسی های منظمی پیش از تولد را از نظر علائم مربوط به عوارض بارداری انجام دهیم. باید برای بررسی دیابت بارداری ( GDM) آزمایش قند خون انجام دهید، علت آن این است که این بیماری در این مرحله از بارداری شیوع بالایی دارد.

تقریبا ۲ تا ۵ درصد مادران باردار در این مرحله از بارداری به این نوع دیابت دچار می شوند، بنا بر این لازم است تا در هفته ۲۴ ام تا ۲۸ ام بارداری بررسی های لازم از نظر غربالگری دیابت انجام شود، تا هم مادر و هم جنین از عوارض آتی آن در امان باشند.

علائم و وضعیت مادر هفته بیست و چهارم بارداری

در هفته ۲۴ ام بارداری، مادر باردار انقباضات خفیف رحمی را که انقباضات برکسون هیکس نام دارد، حس می کند. علت آن سفت شدن رحم است که در برخی مواقع رخ می دهد. اگر رحم شما حدود ۲ اینچ بالای سطح تحتانی شکم باشد، این حالت را کمی بیشتر حس می کنید.  پوست روی شکم و پستان های شما بیشتر کشیده می شود و ممکن است شما حس کنید که پوست این نواحی خشک است و خارش دارد.

در این مرحله از بارداری، برخی خانم های باردار ممکن است از خشکی چشم ها هم شکایت داشته باشند، می توان این مشکلات را با قطره ها و یا  اشک مصنوعی که نیازی به نسخه هم ندارند، بر طرف کرد.  همیشه در ابتدا با پزشک خود مشورت کنید البته این قطره  ها نمی بایست مشکل خاصی را ایجاد کنند.

بسیاری از خانم های باردار ممکن است در طی بارداری  تاری دید را تجربه کنند ولی  معمولا این حالت یک مشکل جدی نمی باشد.

وقتی که رحم شما و لیگامان های آن رشد بیشتری می کنند، برخی خانم ها ممکن است دچار درد لیگامان گرد شوند که با این وضعیت های نموی همراه می باشد. علائمی مثل احتقان بینی در بین خانم های باردار در این هفته از بارداری بسیار شایع است و علت آن هم تورم غشاهای مخاطی است. در صورتی که پزشک شما توصیه کند، این علائم را می توان با قطره های سالین برطرف کرد.


رشد جنین در هفته بیست و چهار بارداری

در این مرحله از بارداری مغز جنین به رشد خود ادامه می دهد، از طرفی جوانه های چشایی و ریه ها هم به تکامل خود ادامه می دهند.  در ریه ها  انشعابات و سلول های  سازنده سورفکتانت بوجود می آید، ] ماده شیمیایی که برای باز شدن  کیسه چه های کوچک هوایی ( آلوئول ها)  وقتی که کودک شما در خارج از رحم است، لازم می باشد. [ اگر در این مرحله از بارداری، جنین نارس باشد، کمبود سورفکتانت می تواند مشکلاتی تنفسی ایجاد کند ( زجر تنفسی جنینی). موهای روی اسکالپ ( پوست سر)، هنوز رشد می کنند و جنین به فروبردن مایع آمنیوتیکی به داخل ریه ها ( به صورت تمرینی برای تنفس پس از تولد ) ادامه می دهد.


نکات هفته بیست و چهارم بارداری

اگر هنوز به سراغ ورزش های استرس زا نرفته اید، الان می تواند فرصت مناسبی باشد که به کلاس یوگا بروید! از پزشک خود در مورد کلاس های مشابهی که در بیمارستان محل بررسی شما برگزار می شود، سوال کنید.


تصویر دو بعدی هفته بیست و چهارم بارداری - عکس جنین در هفته بیست و چهارم بارداری

تصویر دو بعدی هفته بیست و چهارم بارداری

تصویر سه بعدی هفته بیست و چهارم بارداری

تصویر سه بعدی هفته بیست و چهارم بارداری


ویدیو هفته ۲۴ ام بارداری


بارداری روز به روز

در هر روز هفته بیست و چهارم بارداری چه اتفاقی می افتد

روز اول / روز دوم / روز سوم / روز چهارم / روز پنجم / روز ششم / روز هفتم 


هفته بیست و پنجم بارداری

هفته بیست و سوم بارداری

بارداری هفته به هفته

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است