مفهوم کالری چیست؟ چرا ما کالری سنجی می کنیم؟

مفهوم کالری چیست؟ چرا ما کالری سنجی می کنیم؟

سپتامبر 15, 2019 نسخه تغذیه سالم نظرات

شاید برای شما جالب باشد اگر بدانید، که کالری در اصل یک واحد شناخته شده از گرما است. ۱ کالری مقدار گرمای مورد نیاز برای افزایش دمای ۱ گرم آب، اندازه یک درجه سلسیوس است. کالری موجود در مواد غذایی، انرژی را به صورت گرما برای انجام عملکرد بدن ما فراهم میکند. بدن ما کالری را به عنوان یک سوخت ارزشمند دریافت، ذخیره و مصرف می کند. بسیاری از افراد برای کاهش وزن اقدام به شمارش کالری و کاهش دریافت کالری بیشتر می کنند، تا به وزن مطلوب و ایده آل خود برسند.


تعریف کالری و کیلوکالری

درحالی که بیشتر افرادی که رژیم می گیرند، بیشتر از کلمه (کالری) برای توصیف انرژی مورد نیاز بدن استفاده می کنند. اما در واقع این کالری، اشاره به کیلو کالری دارد. و تنها از آنجایی که در میان عموم، استفاده از کالری رواج بیشتری دارد، به جای کیلوکالری از کالری استفاده می‌شود.

اصطلاح کالری و کیلوکالری با هم متفاوت هستند:

  • تعریف کالری (cal): مقدار گرما مورد نیاز برای افزایش درجه حرارت ۱ گرم آب به اندازه ۱ درجه سلسیوس است.
  • تعریف کیلو کالری (kcal): مقدار گرما مورد نیاز برای بالا بردن درجه حرارت ۱ کیلوگرم آب به اندازه ۱ درجه سلسیوس است. یک کیلو کالری معادل ۱۰۰۰ کالری است. کیلوکالری گاهی اوقات “کالری بزرگ غذایی” نامیده می شوند و یا به اشتباه توسط عموم کالری خوانده می شوند.

یکی دیگر از واحدهای اندازه گیری که برای اندازه گیری انرژی استفاده می شود، “ژول” است. یک کالری (calorie) معادل ۴.۲ ژول است. یک کیلو کالری (kilocalories) معادل حدود ۴.۲ کیلوژول است.


اما واقعا کالری چیست؟ تعریف بهتر و کاربردی تر آن کدام است؟

ممکن است فکر کنید که کالری فقط برای افرادی که رژیم می گیرند مهم است. ما اغلب می شنویم که مردم کالری کمتری مصرف می کنند یا ورزشکاران با کمک ورزش، کالری بیشتری می سوزانند. اما در واقع کلمه کالری اختصاص به یک گروه خاص ندارد و در تمام زندگی ما جربان دارد.

کالری در واقع چیزی نیست جز یک واحد اندازه گیری. این مفهوم میزان انرژی در غذاها و نوشیدنی هایی را که مصرف می کنیم اندازه گیری می کند. همه ما به انرژی موجود در مواد غذایی نیاز داریم، تا زندگی کنیم و سالم بمانیم. همه چیز ما به انرژیی که در قالب کالری مصرف می کنیم متکی است.

تمام مواد غذایی که می خوریم، در واقع در نقش سوخت و نیرو محرکه بدن ما هستند. غذای سالم پر کالری و مواد مغذی ضروری برای ساختن استخوان ها و عضلات بدن ما بسیار مهم هستند. برخی از مواد غذایی حاوی کالری هستند، اما کالری سالمی ندارند. برای مثال نوشابه از جمله نوشیدنی های است که معروف به (empty calories) است. به این معنی که آنها کالری و انرژی بدن را تامین می کنند اما هیچ ارزش غذایی دیگری ندارند.


کالری ها چگونه باعث افزایش وزن می‌شوند؟

کالری موجود در غذاها انرژی ضروری بدن را تامین می کند، اما اگر شما بیش از حد غذا بخورید وزن خود را افزایش خواهید داد. مقدار انرژی اضافی به عنوان چربی در بدن ذخیره می می شود. هرچند که بدن شما  برای سالم ماندن نیاز به مقداری چربی ذخیره دارد، اما چربی بیش از حد می تواند باعث بروز مشکلات و اختلالاتی در سلامتی شما شود.

مهم است که شما مقدار نیاز به کالری و انرژی خود را درک کنید. انرژی مورد نیاز شما، در واقع مقدار کالری است که بدن شما برای انجام فعالیت های متابولیکی روزانه خود نیاز دارد. اگر شما بیش از میزان مورد نیاز بدن خود کالری مصرف کنید، این مقدار کالری در بدن شما به صورت چربی ذخیره می شود و وزن شما بالاتر می‌رود.


کالری در غذا

انواع مختلف مواد غذایی، دارای سطوح مختلف انرژی هستند.

سه ماده مغذی زیر که مورد نیاز بدن همه انسان ها هستند مقادیر متفاوتی انرژی و کالری در هر گرم خود دارند:

  • کربوهیدرات: ۴ کالری در گرم
  • پروتئین: ۴ کالری در گرم
  • چربی: ۹ کالری در گرم

از آنجا که چربی کالری بیشتری در هر گرم تولید می کند، بسیاری از افرادی که قصد کاهش وزن دارند و افراد سالم دیگر سعی می کنند مقدار چربی کمتری در هر وعده غذایی خود بخورند.


کالری ها چگونه باعث افزایش وزن می‌شوند؟


برای کاهش یا افزایش وزن بهتر است که کالری مواد غذایی را بسنجید

کارشناسان تغذیه تخمین زده اند که اگر شما حدود ۳۵۰۰ کالری اضافی مصرف کنید، حدود نیم کیلوگرم وزن اضافه می کنید. بنابراین برای از دست دادن نیم کیلو اضافه وزن، شما باید همین مقدار کالری کمتری دریافت کنید.

شما می توانید مصرف کالری خود را هر روز ۵۰۰ کالری کمتر از حالت معمول کنید، تا در عرض یک هفته نیم کیلو کم کنید. مناسب ترین شیوه کاهش وزن در واقع کاهش وزن نیم تا ۱ کیلو گرم در هر هفته است. مهمترین نکته برای احتیاط این است که مصرف کالری ها را به شدت کاهش ندهید. داشتن یک رژیم غذایی متعادل به شما کمک می کند که به درستی وزن بگیرید و یا آن را کاهش دهید.


نکات پایانی از وبسایت نسخه

راه های مختلفی برای کاهش وزن یا افزایش وزن وجود دارد. شمارش کالری فقط یکی از این راه ها است. اما اگر از مفهوم کالری و انرژی مورد نیاز بدن بیشتر سر در بیاورید بهتر و آسانتر می توانید وزن کم کنید.


ترجمه شده از وبسایت: verywellfit.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است