با قاتل آلرژی یعنی متخصص آلرژیست بیشتر آشنا شوید

با قاتل آلرژی یعنی متخصص آلرژیست بیشتر آشنا شوید

مرداد ۱۴, ۱۳۹۸ نسخه آلرژی نظرات

بیشتر آلرژی های فصلی معمولا ملایم هستند و میتوان فقط با کمک یک آنتی هیستامین ساده از وقوع آن ها پیشگیری کرد، یا آن ها را درمان کرد. حتی ممکن است بعضی از آلرژی‌ها نیاز به درمان نداشته باشند. یا به راحتی تحت نظر یک پزشک عمومی درمان شوند.

اما گاهی اوقات، آلرژی ها می توانند به نوعی زندگی روزمره و کیفیت زندگی شما را کاهش دهند، یا حتی تهدید کننده زندگی شما باشند. در این مورد، شما دیگر نمی‌توانید فقط به یک پزشک عمومی اکتفا کنید و تنها پیش او بروید. پزشک متخصصی وجود دارد که برای تشخیص و درمان انواع آلرژی ها، آسم و اختلالات سیستم ایمنی آموزش دیده و بسیار ماهر است. این پزشک همان متخصص آلرژی یا (Allergist) است.

متخصص آلرژی بیماری های شایعی مانند تب یونجه تا  انواع نادر آلرژی، مانند آنژیوادم، که باعث ایجاد تورم زیر پوست می شود را، در تمام سنین درمان می کند.


تمرکز متخصص آلرژیست بر چیست؟

متخصص آلرژی معمولا علایم و مشکلات زیر را درمان می‌کند:

آلرژی به مواد غذایی، دارو و حیوانات

آلرژی در اشکال مختلفی بروز می کند. و متخصصان آلرژیست تلاش می کنند دلیل بروز  یک واکنش نامطلوب ناشی از یک ماده آلرژین را پیدا کنند. برای مثال یک ماده آلرژن می‌تواند بادام زمینی، پنی سیلین، پرتقال یا هر چیز دیگری باشد.

تب یونجه (Hay fever)

تب یونجه با عنوان رینیت آلرژیک (allergic rhinitis) نیز شناخته می‌شود. تب یونجه اغلب در پاسخ به گرده، آلرژی ایجاد می کند که باعث عطسه، آبریزش بینی، قرمزی  چشم ها، آبریزش و خارش چشم می شود. شایع ترین نوع آلرژی تب یونجه است که تا ۳۰ درصد بزرگسالان و ۴۰ درصد کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

آسم (Asthma)

یک بیماری مزمن ریوی که موجب انسداد راه هوایی می شود. آسم می‌تواند باعث:

  • تنگ شدن برونش ها (که باعث بروز صدای سوت هنگام نفس کشیدن میشود)
  • تنگی قفسه سینه
  • تنگی نفس و سرفه شود.

علت دقیق آسم ناشناخته است، اما تصور می شود که بسیاری از عوامل، از بروز جمله آلرژی، خطر ابتلا به آسم را افزایش می دهند. در حقیقت، آلرژی و آسم اغلب با یکدیگر همراه می شوند و یکی از بیماری هایی است که توسط متخصص آلرژی مدیریت می‌شود.

اگزما (Eczema)

اگزما نام گروهی از شرایطی است که سبب ایجاد قرمزی پوست، خارش، التهاب و گاهی اوقات تاول پوستی می‌شود.

کهیر (Hives)

کهیر قرمزی و خارش ناشی از یک واکنش پوستی است. کهیر ها از لحاظ اندازه متفاوت هستند و پس از مدتی پس از ناپدید شدن عامل آلرژی از بین میروند.

سینوزیت مزمن (Chronic sinusitis)

سینوزیت (معروف به رینوسینوزیت) یک بیماری شایع است که در آن سینوس های اطراف بینی دچار التهاب می شوند. اگر علیرغم تلاش برای درمان سینوزیت، علایم این بیماری حداقل ۱۲ هفته به طول بیانجامد، این یعنی سینوزیت شما مزمن است. سینوزیت حاد معمولا در عرض سه هفته از بین می رود.

آنافیلاکسی (Anaphylaxis)

آنافیلاکسی یک پاسخ ایمنی نادر، ناگهانی و شدید به آلرژن است. ماده آلرژن و حساسیت زا معمولا دارو، غذا یا حشره است. در حالی که آلرژی باعث علائم محلی مانند خارش، آبریزش بینی و یا بثورات می شود، آنافیلاکسی بر بسیاری از قسمت های بدن تاثیر می گذارد.


متخصص آلرژی برای تشخیص و درمان انواع حساسیت ها چه می کنند؟

تفاوت زیادی بین درمان و مدیریت آسم و آلرژی وجود دارد. متخصص آلرژی و حساسیت بر اساس تاریخچه پزشکی، نتایج آزمایشات و شدت علایم بیماران بهترین راه حل های درمانی را انتخاب می کند. در ساده ترین حالت متخصص حساسیت توصیه می کند که از عوامل حساسیت زا و آلرژن دوری کنید. و در نهایت با دارو درمانی و ایمونوتراپی به مدیریت بیشتر بیماری می پردازد.

متخصص آلرژی برای تشخیص و درمان انواع حساسیت ها چه می کنند؟

در ویزیت با یک متخصص آلرژی احتمالا با تست ها و شیوه های درمانی زیر مواجه خواهید شد:

آزمایش آلرژی (Allergy testing)

متخصص آلرژی معمولا آزمایشاتی را انجام می دهد تا مشخص شود کدام آلرژن ها در به وجود آمدن حساسیت شما دخالت دارند. آزمایش IgE پوست (ایمونوگلوبین e)، شایع ترین نوع آزمایش در این خصوص است، که نسبتا بدون درد است.

اسپیرومتری (Spirometry)

اسپیرومتری یک آزمون معمولی است که برای ارزیابی ریه های شما صورت می‌گیرد. اسپیرومتر یک ابزاری کوچک برای  اندازه گیری مقدار هوای دم و باز دمی شما است. برای تشخیص آسم و سایر بیماری های دیگر مورد استفاده قار می گیرد.


آموزش پیشگیرانه (Prevention education)

موثرترین روش برای درمان آسم و انواع آلرژی این است که: از عواملی که موجب ایجاد بیماری و آلرژی می شود دور شوید. متخصص آلرژی سعی می کند درباره دور شدن از آلرژن ها و سایر مواد حساسیت زا به شما کم کند. او آموزش هایی در رابطه با کنترل شرایط و علایم میدهد تا دفعه بعد که در شرایط بیماری قرار گرفتید بهتر بتوانید آن را مدیریت کنید.


دارو درمانی (Medication)

دارو های بسییاری برای از بین بردن علائم آلرژی و علائم آسم وجود دارد. برخی از داروهایی که یک متخصص حساسیت برای بیماران خود تجویز میکمد عبارتند از:

  • اسپری استروئیدی بینی به منظور کاهش تورم، بنابراین بیمار می تواند راحت تر نفس بکشد.
  • آنتی هیستامین ها برای جلوگیری از ترشح هیستامین که باعث بروز علایم آلرژی میشوند.
  • کورتیکواستروئیدهای خوراکی برای جلوگیری از واکنش های شدید آلرژیک
  • و اپی نفرین

ایمونوتراپی (Immunotherapy)

ایمونوتراپی یک درمان است که بدن شما کمک می کند تا نسبت به عوامل حساسیت زا کمتر حساس شود و شدت آلرژی را کاهش دهد.

متخصص آلرژی با توجه به تخصص خود و چیزهایی که در این رابطه آموخته بهترین گزینه برای درمان مشکلات آلرژیک در بدن است. بنابراین دفعه بعد که دچار آلرژی می‌شوید به یک متخصص حساسیت مراجعه کنید.


ترجمه شده از وبسایت: verywellhealth.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است