سرطان سینه

سرطان سینه

سپتامبر 2, 2017 نسخه مقالات نظرات

سرطان سینه چه زمانی شروع می شود؟

سرطان سینه زمانی شروع می شود که سلولها شروع به رشد کنترل نشده ای می کنند. پس از آن سلول های که در اطراف آن هستند شروع به سرطانی شدن می کنند و می توانند بسیار سریع در بدن پخش شوند. در ادامه برای اینکه بدانیم سرطان چگونه ایجاد و پخش می شود  باید اول بدانیم سرطان چیست؟ سرطان پستان تومور بدخیمی است که در سلول های پستان شروع می شود. تومور بدخیم گروهی از سلول های سرطانی هستند که می توانند با حمله به بافت های اطراف و یاسایرمناطق دورتر از آن منتشر شوند (متاستاز). این بیماری تقریبا در زنان به طور کامل رخ می دهد، اما مردان هم می توانند آن را دریافت  کنند.

این اطلاعات تنها به سرطان پستان در زنان اشاره دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درسرطان پستان در مردان ، باید مطالب مربوط به سرطان پستان در مردان را مطالعه بفرمایید.


پستان طبیعی

برای درک بیشتر سرطان پستان ، می توانید نگاهی به عکس صفحه بعدی بکنید که آن را با کمک برخی از دانش های پایه ، ساختار سینه نرمال را نشان می دهد .

پستان زنان  به طور عمده از لوبول ( غدد  تولید شیر ) تشکیل شده ، مجاری ( لوله کوچکی که شیرساخته شده در لوبول را به نوک پستان حمل میکند ) و استروما   که از بافت چربی ، بافت همبند اطراف مجاری و لوبول ، رگ های خونی وعروق لنفاوی  تشکیل شده است .

پستان طبیعی

بیشتر سرطان های سینه از سلولهای مجاری ( سرطان داکتال ) آغاز می شود ولی تعدادی درسلولهای لوبول ( سرطان لوبولار ) هم می توانند شروع به رشد کنند و احتمال رشد در بافت های دیگر کمتر می باشد.

سیستم لنفاوی ( غدد لنفاوی ) پستان

سیستم لنفاوی از اهمیت زیادی برخوردار می باشند، زیرا یکی از راه های گسترش سرطان پستان می باشد . این سیستم دارای چندین بخش است. گره های لنفاوی کوچک و شکل لوبیا می باشند و از مجموعه سلول های سیستم ایمنی بدن هستند (سلول هایی هستند که در مبارزه با عفونت استفاده می شوند) که به عروق لنفاوی متصل می باشد .

عروق لنفاوی مانند رگ های کوچکی هستند که درآنها یک مایع روشن به نام لنف (به جای خون) جریان دارد  و دورتر ازغدد پستان قرار دارند.

غدد لنفاوی ، حاوی بافت مایع و مواد زائد وهمچنین  شامل سلول های سیستم ایمنی بدن می باشند. سلول های سرطانی پستان می توانند  وارد عروق لنفاوی شده و شروع به رشد در گره های لنفاوی  کنند.

اکثر عروق لنفاوی در سینه به غدد لنفاوی در زیر بغل اتصال دارند. برخی از عروق لنفاوی به غدد لنفاوی داخل قفسه سینه هم اتصال دارند (داخلی  گره پستان ) و یا در بالا تا زیر استخوان ترقوه ادامه دارند.

لنف سینه

اگر سلولهای سرطانی به غدد لنفاوی گسترش یابند، شانس بیشتری وجود دارد که این سلول ها بتوانند با وارد شدن به جریان خون و گسترش آن در بدن پخش شوند و به دیگر اجزاء بدن سرایت کنند ( متاستاز ).

هر چه گره های لنفاوی با سلول های سرطانی پستان بیشتری همراه باشد ،احتمال سرطانی شدن بافت ها در سایراندام ها بیشترمی شود. به این دلیل یافتن سرطان در یک یا چند گره  لنفاوی اغلب در طرح درمان  بسیار تاثیر می گذارد. با این حال اینطور نیست که در همه زنان که دارای سلول های سرطانی می باشند توسعه متاستاز را درگره های لنفاوی خود داشته باشند ، و حتی برخی از زنان می توانند بدون داشتن سلول های سرطانی در خود غدد لنفاوی ،توسعه متاستاز داشته باشند.

توده خوش خیم پستان

اغلب غدد  سرطانی شده پستان خوش خیم نیستند. با این حال برخی ممکن است نیاز به بیوپسی یا نمونه برداری در زیر میکروسکوپ داشته باشند . برای  اینکه ثابت شود سلول های سرطانی شده  نیستند .

فیبروز یا کیست

اغلب غده ها تبدیل به فیبروز و یا کیست می شوند . دربسیاری از زنان در طول زندگی شان    تغییرات خوش خیمی  در پستان ایجاد می شود که به نام تغییرات فیبروکیستیک ویا  بیماری فیبروکیستیک شناخته می شوند.

 فیبروز تشکیل شده  به صورت اسکار در بافت، و کیست که یک کیسه پر ازمایع می باشد در بافت پستان  توسط پزشک تشخیص داده می شود که  با   علائمی مانند توده های پستانی ، تورم و یا تن درد همراه است . این نشانه ها تمایل به بدتر شدن دارند و  درست قبل از زمان قاعدگی زن آغاز خواهد می شوند و ممکن است آن زن احساس داشتن غده در سینه خود کند و گاهی اوقات ممکن است او متوجه روشنتر شدن  و یا ترشح  نوک پستان شود.

فیبروآدنوم ها و برآمدگی

تومورهای خوش خیم پستان مانند فیبروآدنوم ها یا برآمدگی ها یی هستند که رشد غیرطبیعی در پستان دارند اما سرطانی نیستند و در خارج از پستان به دیگربخشهای بدن پخش نمی شوند و زندگی را تهدید نمی کنند.

 با این حال برخی از شرایط خوش خیم پستان مهم است چرا که با این شرایط زنان در معرض  بیشترابتلا به سرطان سینه قرار می گیرند. برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش مربوط مراجعه کنید.” عوامل خطر گرفتن سرطان پستان چیست؟ ” و اطلاعات  مکفی ما درزمینه غیر سرطانی بودن پستان .


انواع سرطان سینه 

سرطان پستان را می توان به انواع مختلف بر اساس شکل سلول های سرطانی درزیر میکروسکوپ تقسیم کرد. بیشتر سرطان های سینه،  ازسلول های اپیتلیالبافت پستان که شکل خطی دارد شروع می شود . در واقع سرطان پستان اغلب یک نوعی از رشد بدخیم سلولهاست به نام سرطان که بشکل غده سرطانی در بافت شروع می شود.انواع دیگر سرطان ها مانند: سارکوم، که در شروع همان سلول های عضلانی، چربی، یا بافت همبند هستند می توانند  در پستان بیش از حد رشد می کند .

در برخی از موارد تومور پستان تنها می تواند یک ترکیبی از انواع مختلف و یا یک مخلوطی ازسلولهای سرطان تهاجمی دریک جا باشد و در برخی از انواع نادر سرطان های پستان، ممکن است سلولهای سرطانی اصلا بصورت تومور نباشند.

سرطان پستان نیز می تواند براساس پروتئین ها طبقه بندی شوند و یا در سلول های سرطانی بر اساس گروه هایی مانند هورمون های گیرنده مثبت یا سه گانه منفی طبقه بندی شوند  . بحث در این مورد را در بخش ” چگونه سرطان پستان طبقه بندی شده است ؟ ” دنبال کنید.

کارسینوم مجرایی درجا

DCIS،  همچنین به عنوان سرطان شناخته شده غیر تهاجمی می باشد که همان سرطان پستان قبل از تهاجم می باشد.

, DCIS  بدان معنی است که سلولهای مجاری اندود بشکل سلولهای سرطانی در آمده اند. تفاوت بین DCIS و سرطان مهاجم این است که سلولها را از طریق دیواره های مجاری به اطراف بافت پستان گسترش نمی یابند و این به دلیل آن است  که حمله نمی کند، DCIS نمی تواند گسترشی (متاستاز) در خارج از پستان داشته باشد. ,DCIS در واقع حالت قبل از سرطان می باشد و میتواند تبدیل به سرطان تهاجمی شود. در حال حاضرهیچ راه حل خوبی برای تشخیص اینکه کدام مورد تبدیل به سرطان مهاجم میشود یا نه وجود ندارد.

کارسینوم مجرایی درجا

در حدود یک پنجم از سرطانهای پستان های جدید DCIS هستند . تقریبا تمام زنانی که در این مرحله تشخیص داده می شوند یعنی مرحله زودرس سرطان پستان قابل درمان هستند.

داکتال کارسینوم  تهاجمی

این رایج ترین نوع سرطان پستان است . داکتال کارسینوم تهاجمی(IDC ) از مجاری شیر در پستان شروع می شود واز طریق  شکستن دیواره مجاری می تواند در قسمت بافت چرب پستان رشد کند . در این مرحله حتی ممکن است قادر به گسترش (متاستاز) به دیگر بخش های بدن از طریق سیستم لنفاوی و جریان خون باشد. تقریبا ۰.۸% سرطانهای مهاجم پستان قادربه نفوذ  در کارسینومای داکتال می باشد.

سرطان لوبولارمهاجم

سرطان لوبولار تهاجمی (ILC) ازغدد تولید شیر( لوبول) شروع می شود مانند IDC،و می تواند به سایر نقاط بدن گسترش یابد (متاستاز). حدود۱۰/۱ سرطانهای تهاجمی پستان ILC است. تشخیص ماموگرافی سرطان لوبولار تهاجمی ممکن است سخت تر از تشخیص ماموگرافی  کارسینوم  داکتال تهاجمی باشد.


انواع کمتر از شایع سرطان پستان

سرطان پستان التهابی

این نوع نادر از انواع سرطانهای مهاجم پستان حدود ۱٪ تا ۳ ٪ از کل سرطانهای پستان است. معمولا هیچ توده یا تومور بتنهایی علامتی  ندارند امادر سرطان التهابی پستان (IBC)  پوست سینه قرمزمی شود وباعث می شود احساس  گرمی کنید. همچنین ممکن است پوست پستان ضخیم شده و ظاهری حفره دارداشته باشد و بنظر شبیه به پوست می شود .  در حال حاضر پزشکان اعلام کردند می دانیم که این تغییرات التهابی به دلیل عفونت نیست بلکه سلول های سرطانی غدد عروق در پوست را مسدود می کنند و پستان مبتلا  به این بیماری ممکن است بزرگتر ، سفت یاخارش دار باشد.

سرطان پستان التهابی

اغلب در مراحل اولیه سرطان التهابی پستان با التهاب ناشی از عفونت  اشتباه گرفته می شود و درمان با آنتی بیوتیک شروع می شود . برای تشخیص این علائم  سرطان التهابی  باید یک نمونه برداری از سلولهای التهابی بعمل آید. چون هیچ توده واقعی وجود ندارد  ممکن است در ماموگرام نشان داده نشود و  تشخیص اولیه آن را حتی سخت تر بکند.  این نوع از سرطان پستان تمایل زیادی برای گسترش و پیش آگهی بدتری نسبت به  سرطان داکتال مهاجمی معمولی و یا سرطان لوبولار دارد . برای جزئیات بیشتر در مورد این بیماری به قسمت سرطان پستان التهابی را مراجعه کنید.

بیماری پاژه از نوک پستان

این نوع از سرطان پستان از مجاری پستان شروع می شود و به پوست و به نوک پستان گسترش می یابد و سپس به محوطه دایره شکل و تیره مانند اطراف نوک پستان سرایت می کند . این نوع بسیارنادر از سرطان است وتنها حدود ۱٪ از تمامی موارد سرطان پستان را شامل میشود. پوست نوک پستان اغلب  پوسته پوسته و قرمزشده و بهمراه خونریزی یا ترشح است . زن ممکن است احساس سوزش یا خارش داشته باشد .

بیماری پاژه که تقریبا همیشه با کارسینوم مجرایی ثابت( DCIS) همراه است و یا مرتبط  با کارسینوم مجرایی است ، درمان این بیماری اغلب نیاز به عمل جراحی ماستکتومی دارد . اگر هیچ توده ای در بافت پستان قابل لمس نباشد و نمونه برداری DCIS  را نشان ندهد اما سرطان  غیرمهاجم باشد نشانه خوبی است. ولی اگر سرطان مهاجم وجود داشته باشد این نشانه خوبی نیست وتبدیل به سرطان خواهد شد  ونیازهست که تحت درمان قرار بگیرد همانند هر سرطان مهاجم دیگر.

تومور فیلودس

این تومور بسیار نادراست که در سینه استروما و یا بافت همبند در پستان می باشد و برخلاف سرطان که در مجاری ویا لوبول هست که نامهای دیگراین تومور شامل phylloides تومور و فیلودس cystosarcoma می باشد. این تومورها معمولا موارد خوش خیم هستند اما درموارد نادر ممکن است بدخیم شوند.

تومورهای خوش خیم یا فیلودس ها با از بین بردن تومورهای همراه به درمان بافت پستان طبیعی کمک می کند. تومور فیلودس بدخیم است و  استفاده از ماستکتومی  کمک می کند که به درمان بهتر و وگسترده تری  بافت طبیعی پستان . اغلب در همه این موارد جراحی لازم است اما درمان این سرطان ها ممکن است با این روش هم جواب ندهد و باید از روش دیگری برای درمان سرطان پستان استفاده می شود . هنگامی که یک تومور فیلودس بدخیم گسترش یافته است می توان آن را با شیمی درمانی  برای سارکوم بافت نرم درمان کرد. لطفا قسمت سارکوم  سرطان بافت نرم بزرگسالان مراجعه کنید.

Angiosarcoma

این شکل از سرطان در سلول های که در عروق خونی یا عروق لنفاوی  هست شروع می شود و به ندرت در سینه رخ می دهد. هنگامی که این اتفاق می افتد  آن را معمولا به عنوان یک عارضه قبلی تشخیص میدهند. این عارضه بسیار نادر می باشد که حدود ۵ تا ۱۰ سال بعد از پرتو درمانی رخ می دهد.

  Angiosarcoma ، می تواند در بازوی زنان مبتلا ایجاد شود و تورم غدد لنفی هم از عوارض عمل جراحی غدد لنفاوی و یا تابش درمانی است که در درمان سرطان پستان بوجود می آید. ( برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد تورم غدد لنفاوی، به بخش “چگونه سرطان پستان درمان می شود؟ ”  مراجعه کنید). این نوع از سرطان تمایل به رشد و گسترش بسیار سریع دارند و درمان آن به طور کلی همان درمانی هست  که برای دیگر سارکوم ها استفاده می شود . برای اطلاعات بشیتر در مورد سارکوم به قسمت “سرطان بافت نرم بزرگسالان” مراجعه شود .


انواع خاصی از سرطان های مهاجم پستان

برخی از انواع خاص سرطان پستان مهاجم را در قسمت پایین مشاهده میکنید که اغلب  اینها پس از ویژگی های  دیده زمانی خاص که اغلب در زیر میکروسکوپ قابل مشاهده می باشد و مانند سلولهای مجاری مرتب شده اند. برخی از اینها ممکن است یک پیش زمینه بهتری از سرطان داکتال استاندارد انتشار یافته  داشته باشند. که شامل بخشهای زیر می باشد:

  • آدنوئید سیستیک (یا adenocystic ) سرطان
  • سرطان آدنواسکواموس درجه پایین ( این یک نوع از سرطان metaplastic است )
  • کارسینوم مدولاری
  • Mucinous وجود (یا کلوئید ) سرطان
  • سرطان برآمدگی ها
  • سرطان لوله

برخی از انواع زیر حتی به همان اندازه و یا شاید بدتر از داکتال استاندارد پیشرفته باشند.

این نوع سرطان خود شامل:

  • سرطان Metaplastic ( انواع ، از جمله سلول دوک نخ ریسی و سنگفرشی)
  • سرطان Micropapillary
  • سرطان های مختلط ( دارای ویژگی های هر دو مهاجم داکتال و لوبولار )

به طور کلی برای تمام انواع های نامبرده ،درمانشان مثل داکتال  استاندارد پیشرفته است .


آمارهای کلیدی در مورد سرطان پستان چیست ؟

سرطان پستان  یکی از شایع ترین سرطانها در میان زنان آمریکایی است ، البته به جز سرطان پوست. در حدود ۱ در ۸ (۱۲٪) زنان در ایالات متحده مبتلا به سرطان پستان مهاجم توسعه یافته در طول عمر خود می باشند .

در زیر بعضی ازآمارهای انجمن سرطانهای آمریکا در مورد سرطانهای پستان در ایالات متحده در سال ۲۰۱۵ را مشاهده میکنید.

– تقریبا نزدیک به ۲۳۱۸۴۰ مورد جدید سرطان پستان مهاجم در زنان تشخیص داده شد.

– تقریبا نزدیک به ۶۰۲۹۰ مورد جدید سرطان در محل (CIS) تشخیص داده شده (CIS غیر تهاجمی است و اولین شکل از سرطان پستان است ) .

 -تقریبا نزدیک به ۴۰۲۹۰  زنان ازگرفتن سرطان سینه می میرند .

پس از افزایش آمار سرطان  پستان در زنان که بیش از ۲ دهه پیش آغاز شده و افزایش داشته،  ولی در سال ۲۰۰۰ کاهش داشته و پس از آن در حدود ۷٪ در سال ۲۰۰۲ تا سال ۲۰۰۳ کاهش داشته است. این کاهش زیاد به علت کاهش در استفاده از هورمون درمانی پس از یائسگی تصور می شد که پس از اعلام نتایج دربرنامه سلامت زنان در سال ۲۰۰۲  رخ داده است.  این مطالعه منتشر شده نشان می دهد که استفاده از هورمونهای درمانی به افزایش خطر ابتلا به سرطان پستان و بیماری قلبی کمک می کند. در سال های اخیر بروز این سرطان بیشتردر زنان سفید پوست بوده است، اما کمی در زنان آفریقایی آمریکایی تبار نیز افزایش یافته است.

سرطان سینه دومین علت مرگ میر ناشی از سرطان در زنان می باشد که تنها پس از سرطان ریه می باشد. شانس مرگ یک زن که دارای سرطان پستان است فقط در حدود ۱ در ۳۶ (حدود ۳ درصد)خواهد بود. نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان پستان در این زمان رو به کاهش بوده است این آماردرسال ۱۹۸۹ کاهش بیشتری در زنان جوان تر از۵۰سال داشته است. این کاهش به این دلیل است که  تشخیص زود و بموقع سرطان از طریق غربالگری و افزایش آگاهی و همچنین درمان بهبود یافته است.

تا این زمان بیش از ۲.۸ میلیون بازماندگان از سرطان پستان در ایالات متحده وجود دارند.(این آمار شامل زنانی است  که هنوز تحت درمان هستند و کسانی که درمان انها تکمیل شده است.) میزان زنده ماندن را در بخش مورد نظر “میزان زنده ماندن سرطان پستان”پیگیری کنید.


ترجمه شده از وبسایت: www.cancer.org

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است