یادگیری آرامش و ریلکس کردن در طول یائسگی

یادگیری آرامش و ریلکس کردن در طول یائسگی

شهریور ۶, ۱۳۹۶ نسخه بهداشت بانوان نظرات

از آنجا که استرس می تواند باعث تشدید علائم یائسگی شود ، این خیلی مهم است که یاد بگیرید چگونه ریلکس کنید .

چگونه می توانم در طی یائسگی آرام باشم ؟

برای یادگیری نحوه آرام شدن در طی یائسگی یا هر زمان دیگری ، ابتدا باید با الگوی تنفسی خود آشنا شوید و یاد بگیرید که چگونه برای آرام شدن ، آن را تغییر دهید . معمولا الگوی تنفسی شما به هنگام تغییرات روحی و عاطفی دچار تنش و اختلال می شود . افرادی که مضطرب اند ، تنفس خود را نگه می دارند و سعی می کنند هنگام صحبت کردن ، صدایشان را بلند بیرون دهند . از طرف دیگر ، افرادی که افسرده هستند ، آه می کشند و صدایشان را موقع صحبت کردن ، آرام بیرون می دهند .

در زیر یکسری ورزش های آرامش بخش آمده است . یک موقعیت آرام را که در آن مزاحمتی وجود ندارد و حالت بدن شما هم راحت است پیدا کنید . ذهنتان را از نگرانی ها و افکار پریشان خلاص کنید .

تنفس ریتمیک : اگر تنفس شما کوتاه و شتاب زده است ، آن را آهسته کنید و آرام و طولانی نفس بکشید . آرام نفس را داخل داده و آرام هم بیرون بدهید . همین که نفس را داخل می دهید از ۱ تا ۵ بشمارید و همین که بیرون می دهید هم باز از ۱ تا ۵ بشمارید تا این عمل طول بکشد . توجه کنید که در هنگام بازدم آرام و طولانی چقدر بدن شما احساس آرامش می کند ، فهمیدن این تغییر به شما کمک می کند تا بیشتر آرام شوید .

نفس عمیق : یک نقطه را درست در زیر نافتان تصور کنید . به طرف داخل نقطه نفس بکشید و شکمتان را با هوا پر کنید تا به سمت بالا بیاید و سپس نفس خود را بیرون دهید ، مثل خالی شدن یک بالن . با یک بازدم آرام و طولانی باید احساس آرامش کنید .

تنفس تصوری : مکانی راحت را پیدا کنید و بنشینید و چشمانتان را ببندید و تنفس آرام خود را همراه با تصوراتتان همراه کنید . آرامش وارد بدن شما می شود . با ریتم طبیعی ، نفس عمیق بکشید . تصور کنید که نفس وارد سوراخ بینی شما می شود ، به ریته تان می رود و در قفسه سینه و شکم شما پخش می شود و از همین راه هم بیرون می رود . تنفس خود را ادامه دهید اما هر بار مراحل تنفس را تصور کنید تا بیشتر احساس آرامش کنید .

استراحت پیش رونده ماهیچه : چند نفس عمیق را به آرامی بکشید . بدنتان را در ذهنتان اسکن کنید . نواحی ای را که احساس کشش و انقباض دارند شناسایی کنید . این نواحی را شل کنید . تا می توانید کشش را از ماهیچه ها دور کنید . یک یا دوبار سر خود را به شکل دورانی بچرخانید ( هر حرکتی را که ایجاد درد می کند انجام ندهید ) . چند بار شانه های خود را به سمت جلو و عقب بچرخانید . به همه ماهیچه هایتان استراحت دهید . چند دقیقه به چیزهای خوب فکر کنید . یک نفس عمیق دیگر بکشید و بیرون دهید . حالا احساس آرامش خواهید کرد .

با موزیک آرام شوید : ورزش های آرامش بخش را با موزیک های مورد علاقه خود همراه کنید . آهنگ هایی انتخاب  کنید که حال شما را خوب می کنند . خیلی از مردم هستند که با این کار حس خوبی به دست می آورند .

آرامش ذهنی تصویری : نوعی ریلکسیشن تمرکزی است که باعث ایجاد یک هماهنگی بین جسم و ذهن می شود . مربی های تصویری به شما کمک می کنند تا تصاویری آرام و پر از صلح و دوستی در ذهنتان پدید آورید . گفتگوی درونی خود را پیدا کنید . گفتگوی درونی ، چیزی است که شما به خودتان راجع به وقایع می گویید . گفتگوهای درونی منفی را پیدا کنید و خط بزنید و در عوض گفتگوهای مثبت را یافته و ارتقا بخشید . در این جا چند نظریه مثبت وجود دارد که می توانید تمرینشان کنید :

  • من چیزهایی را که نمی توانم کنترل کنم رها می کنم
  • من سالم ، بانشاط و قوی هستم
  • هیچ چیزی در دنیا وجود ندارد که من نتوانم انجام دهم
  • هر چه که نیاز دارم وجود دارد
  • من کاملا در امنیت هستم
  • من هر روز دارم قوی تر می شوم

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است