راهنمایی شما درباره سندروم پیش از قاعدگی یا PMS

راهنمایی شما درباره سندروم پیش از قاعدگی یا PMS

تیر ۷, ۱۳۹۶ نسخه بهداشت بانوان نظرات

سندروم پیش از قاعدگی که به آن PMS می گویند یک حالت طبی است و علائمی دارد که بسیاری از خانم ها را در سنین باروری تحت تاثیر قرار می دهد. در واقع PMS یکسری علائم و تغییرات فیزیکی و روان شناختی را ایجاد می کند که درست پیش از قاعدگی رخ می دهند. دانشکده آمریکایی زنان و زایمان ، PMS را اینچنین تعریف می کند : وقوع چرخه ای یکسری از علائم که می توانند به اندازه کافی جدی باشند تا با بعضی از چنبه های زندگی مداخله کنند و در ارتباط با قاعدگی رخ می دهند.

چه چیزی باعث سندروم پیش از قاعدگی می شود ؟

علت دقیق سندروم پیش از قاعدگی ناشناخته است اما بنظر می رسد که مربوط به نوسان سطح هورمون های استروژن و پروژسترون باشد که این نوسانات در حین آماده شدن بدن برای قاعدگی رخ می دهند.

علائم سندروم پیش از قاعدگی چه هستند ؟

علائم مختلفی دارد و تعداد و شدت این علائم در خانم های مختلف ، متفاوت است. همچنین شدت این علائم می تواند در یک خانم در ماه های مختلف قاعدگی اش متفاوت باشد. علائم رایج سندروم پیش از قاعدگی شامل موارد زیر هستند :

 • نفخ
 • حساس و سفت شدن پستان ها
 • افزایش وزن
 • پرخاشگری
 • سردرد / کمردرد
 • ویار غذا / افزایش اشتها
 • خستگی
 • گریه کردن
 • کج خلقی و زودرنجی
 • اضطراب و افسردگی
  ۸۵% از خانم هایی که پریود می شوند بعضی از این علائم را در ارتباط با قاعدگی شان تجربه می کنند. اما فقط ۲% الی ۱۰% خانم ها علائم شدید را تجربه می کنند.

چگونه سندروم پیش از قاعدگی تشخیص داده می شود ؟

یک تست یا آزمایش واحد برای تشخیص سندروم پیش از قاعدگی وجود ندارد. اما یکسری راه ها برای تشخیص آن وجود دارد که کارشناس بهداشت ، ماما و یا پزشک شما به کار می گیرد تا سندروم پیش از قاعدگی را تشخیص دهد :

 • آزمایش تیروئید : انجام می شود زیرا بیماری تیروئید که بیماری رایج خانم ها در سنین باروری است و بعضی از علائم سندروم پیش از قاعدگی مثل افزایش وزن ، به علائم بیماری تیروئید شبیه اند. این آزمایش کمک می کند تا ارزیابی کنید که تیروئیدتان چگونه کار می کند و اگر مشکل تیروئید شما باعث وقوع علائمتان باشند ، می توان تشخیص داد.
 • یادداشت علائم سندروم پیش از قاعدگی : ممکن است که از شما خواسته شود که دفتری تهیه کنید و به مدت دو یا سه ماه متوالی ، سلسله علائم PMS خود را در آن یادداشت کنید. مثلا اینکه چه موقع اتفاق می افتند و چقدر طول می کشند. اینگونه شما می فهمید که علائمتان مربوط به زمان خاصی از چرخه تان است یا نه و اینکه شدت علائم هرماه تغییری می کند یا نه.
  براساس دانشکده امریکایی زنان و زایمان ، شما سندروم پیش از قاعدگی دارید اگر :
 • علائم شما در طی دو هفته آخر چرخه قاعدگی ( دو هفته پیش از شروع خونریزی ) اتفاق بیفتند.
 • علائم شما به کیفیت زندگی تان آسیب برساند.
 • پزشک شما سایر شرایطی را که همین علائم را ایجاد می کنند از شما مستثنی کند.مثل بیماری تیروئید ، افسردگی ، سردرد میگرنی ، سندروم روده تحریک پذیر و…

آیا می توان از سندروم پیش از قاعدگی پیشگیری کرد ؟

خود PMS قابل پیشگیری نیست اما با تحصیلات و مطالعه و نیز درمان مناسب علائم ، بیشتر خانم ها از رنج سندروم پیش از قاعدگی رهایی می یابند. داشتن یک سبک زندگی سالم ( ورزش کردن ، استراحت کافی ، رژیم غذایی مناسب ) می تواند به یک خانم کمک کند تا سندروم پیش از قاعدگی و علائم آن را مدیریت کند.


آیا درمانی برای سندروم پیش از قاعدگی وجود دارد ؟

 • تحصیلات و مطالعه : اگر بتوانید گزارش دهید و شرح دهید که چه حسی نسبت به چرخه قاعدگی تان دارید ، بهتر می توانید با علائم آن کنار بیایید.یک تقویم داشته باشید تا وقایع قاعدگی و علائمتان را در آن ثبت کنید که آنها چقدر شدید هستند و چقدر طول می کشند.از آن جا که علائم هرماه ممکن است با ماه بعد فرق کنند ، پس داشتن چنین تقویمی کمک می کند که چگونه پریود شما حالت روحی و فیزیکی شما را تغییر می دهد.اگر یاد بگیرید که چطور با مشکلات زندگی تان کنار بیایید می توانید از اضطراب و نگرانی ای که پیش از پریودتان دارید خلاص شوید. اما اگر اضطراب شدید ، کج خلقی و افسردگی زیاد را تجربه می کنید ، مشاوره و یا درمان دارویی می تواند مفید باشد.
 • تغذیه : برای داشتن حال روحی و فیزیکی خوب ، داشتن یک تغذیه مناسب ، ضروری است. رژیم غذایی تان را عوض کنید. مثلا کم کردن مقدار کافئین ، نمک و شکر می تواند به رفع علائم PMS کمک کند. در بعضی از موارد ، مکمل های غذایی مثل ویتامین B6 ، ویتامین E ، کلسیم و منیزیم توصیه می شوند. دانشکده امریکایی زنان و زایمان ، یک رژیم غذایی با کربوهیدرات را توصیه می کنند.
 • ورزش : همانند تغذیه و رژیم سالم ، ورزش منظم بخصوص ورزش های هوازی مثل پیاده روی می تواند به داشتن سلامت جسمی و روحی و نیز کاهش علائم سندروم پیش از قاعدگی کمک کند.
 • داروها : داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ( NSAIDs ) مثل آسپرین ، ایبوبروفن ( Advil ) و ناپروکسین ( Aleve ) می توانند باعث رهایی از علائمی مثل سردرد ، انقباض و درل پیچه ، کمردرد و سفت شدن سینه ها شوند. زمان هایی که افسردگی و اضطراب شدید دیده می شود ، داروهای ضدافسردگی تجویز می گردد. یکسری داروهای ضدبارداری هم برای درمان علائم PMS تجویز می شود اما اطلاعات کافی برای اثبات مفید بودن آنها در دسترس نیست. اسپرینولاکتون ادرارآور ( diuretic spironolactone ) هم می تواند باعث کاهش نگهداری آب در سندروم پیش از قاعدگی شود. یکسری مطالعات هم روی استفاده از پروژسترون طبیعی ، روغن پامچال ، ریشه سیب زمینی وحشی و ویتامین B6 برای درمان PMS صورت گرفته اما این مواد ، خیلی تاثیرگذار از کار در نیامده اند و استفاده از آن ها توصیه نمی شود.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است