گونوره در مردان

گونوره در مردان

آوریل 26, 2017 نسخه گونوره در مردان

گونوره در مردان – (Gonorrhea (Male


عامل ایجاد این بیماری نایسریا گونوره است.


علایم گونوره در مردان

  • ادرار دردناک و ترشحات سفید، زرد، و یا سبز از نوک آلت تناسلی
  • ممکن است تب، درد و تورم بیضه ها، ترشح مقعدی و خونریزی، و خارش مقعد، حرکات روده ای دردناک، درد شکمی و گلودرد، درد مفصلی و خستگی  و راش وجود داشته باشد.

مرور کلی

گونوره ( سوزاک) یکی از شایع ترین بیماری های منتقل شونده از راه تماس جنسی است. در اثر باکتری به نام گونوره ایجاد می شود و از راه واژن، دهان و یا تماس مقعدی منتقل می شود. شریک جنسی فرد در صورت نداشتن علائم هم ممکن است این بیماری را انتقال دهد. شایع ترین علائم این بیماری در مردان ادرار دردناک و ترشحات زرد، سفید و سبز از نوک آلت تناسلی است. علائم در زنان متفاوت است. برای درمان این بیماری در مردان و زنان می توان آنتی بیوتیک استفاده کرد. در صورتی که این بیماری درمان نشود، ممکن است عوارضی مثل ناباروری بدهد.


چه چیزی انتظار می رود

علائم این بیماری بر روی آلت تناسلی، رکتوم و یا دهان بین ۱ الی ۱۴ روز بعد از ابتلا به عفونت ایجاد می شود. برای درمان این بیماری آنتی بیوتیک لازم است.  بعد از پایان درمان باید بیمار دوباره بررسی شود. تا زمانی که عفونت پاک نشده است، بیمار ممکن است همسر خود را آلوده کند.  اگر گونوره درمان نشود، عوارضی مثل ناباروری و آرتریت می دهد. ممکن است این بیماری از راه خون پخش شود.


عوامل خطر

  • فعال بودن از نظر جنسی و داشتن بیش از یک شریک جنسی
  • عدم استفاده از کاندوم
  • رابطه ی جنسی با فرد مبتلا به گونوره

درمان گونوره در مردان

بیمار نیاز به آنتی بیوتیک تجویزی توسط پزشک دارد. باید تمام داروها با رعایت دستورات درج شده استفاده شود تا عفونت عود نکند. در زمان استفاده از آنتی بیوتیک نباید رابطه ی جنسی وجود داشته باشد، چون هنوز ممکن است بیماری  پخش شود.

تنها راه درمان برای گونوره، آنتی بیوتیک است.


چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد

اگر ادرار دردناک و یا ترشح از آلت تناسلی وجود دارد، باید بیمار توسط پزشک ویزیت شود. اگر بیمار خارش، درد، خونریزی و یا ترشح رکتال دارد، و یا همسر  فرد علائم گونوره دارد،  و یا اگر بیماری مقاربتی دیگری دارد باید توسط پزشک ویزیت شود. اگر تب، درد مفصلی، راش و یا تورم و یا درد بیضه ها و یا سایر نشانه های عوارض گونوره وجود دارد، باید اقدام طبی اورژانسی انجام شود.


سوالاتی که ممکن است از پزشک پرسیده شود

  • چگونه از خودم مراقبت کنم تا مجدد به این عفونت دچار نشود؟
  • چه درمانی نیاز است؟
  • وضعیت همسرم چه طور می شود؟
  • آیا درمانی به جز آنتی بیوتیک هم لازم است؟
  • عوارض گونوره چیست؟

تشخیص

در مردان گونوره با معاینه ی بالینی و بررسی نمونه ادرار تشخیص داده می شود. پزشک ممکن است نمونه اورترا، رکتوم و یا گلو را هم تست کند.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط