شوره سر

موادمغذی برای شوره سر

بهمن ۶, ۱۳۹۵ الهام آقایی بهداشت و زیبایی نظرات

شوره سر یک بیماری پوستی مزمن شایع بوده که با پوسته پوسته شدن پوست سر و اغلب خارش همراه است که می تواند خفیف یا شدید باشد. شوره سر یک بیماری جدی و مسری نیست، اما می تواند برای مبتلایان شرایط ناراحت کننده ای را ایجاد کند. براساس کلینیک مایو در ایالات متحده، عوامل شوره سر می تواند شامل استرس، تغذیه ضعیف، تغییرات هورمونی، ضعف سیستم ایمنی و پوست چرب باشد. ویتامین ها و موادمعدنی خاصی می تواند به حفظ سلامت پوست، پوست سر و حمایت از سیستم ایمنی کمک کند.


ویتامین A

براساس مرکز اطلاعات ریزمغذی ها در انستیتوی لینوس پاولینگ در ایالات متحده، ویتامین A برای سلامت پوست ضروری بوده و دارای نقشی حیاتی در سیستم گردش خون، سیستم ایمنی، حمایت و حفظ عملکرد سلول های پوست است. اطمینان از دریافت کافی ویتامین A از طریق رژیم غذایی می تواند به بهبود پوست، پوست سر و تقویت عملکرد سیستم ایمنی کمک کند، همچنین این ویتامین در کمک به بهبود علائم شوره سر نیز موثر است. افزودن موادغذایی از جمله جگر، فرآورده های لبنی و تخم مرغ به رژیم غذایی می تواند در افزایش دریافت ویتامین A موثر باشد، همچنین از میوه ها و سبزیجات حاوی این ویتامین می توان به هویج، سیب زمینی شیرین، کدو، طالبی، زردآلو، هلو و پاپایا اشاره کرد.


ویتامین های B

براساس اداره مکمل های غذایی در انستیتوی ملی سلامت ایالات متحده، ویتامین های B برای بسیاری از عملکردهای بدن حیاتی است. این ویتامین ها در ساخت و رشد سلول های جدید نقش دارند. ویتامین های گروه B همچنین حامی جریان خون، متابولیسم و سلامت پوست می باشند، اطمینان از دریافت میزان فراوانی از ویتامین های گروه B از طریق رژیم غذایی می تواند به حفظ سلامت پوست سر و رفع شوره سر کمک کند. موادغذایی غنی از ویتامین های گروه B شامل گوشت، مرغ، لبنیات، تخم مرغ، غلات کامل، سبزیجات برگ سبز، حبوبات، سیب زمینی و موز است.


ویتامین C

ویتامین C علاوه بر تقویت سیستم ایمنی می تواند از ایجاد شوره سر نیز جلوگیری کند. براساس مرکز اطلاعات ریزمغذی ها در انستیتوی لینوس پاولینگ در ایالات متحده، ویتامین C می تواند به حمایت از سیستم گردش خون کمک کند که در سلامت پوست و پوست سر موثر است. از منابع این ویتامین می توان به پرتغال، لیمو ترش زرد، لیمو ترش سبز، گریپ فروت، کیوی، توت فرنگی، اسفناج و سایر سبزی ها، کلم بروکسل، فلفل تند و فلفل سبز اشاره کرد.


روی

براساس اداره مکمل های غذایی انستیتوی ملی سلامت در ایالات متحده، روی یک ماده معدنی ضروری برای رشد و نمو سلول های سالم است. رشد سلول های سالم برای حفظ سلامتی پوست، پوست سر و ناخن ها ضروری می باشد. کمبود روی می تواند باعث افزایش خطر بیماری های پوستی از جمله شوره سر و اگزما شود. همچنین موادغذایی از جمله گوشت، مرغ، غذاهای دریایی و مغزهای آجیل غنی از ماده معدنی روی می باشند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است