پریودنتال

ویتامین هایی برای کمک به بیماری پریودنتال

دی ۲۸, ۱۳۹۵ الهام آقایی بهداشت و زیبایی نظرات

پریودنتیت یک عفونت جدی لثه بوده که به دلیل تجمع پلاک و باکتری در زیر خط لثه ایجاد می شود. در صورت عدم درمان، این عفونت می تواند باعث تخریب لثه و بافت استخوانی شود که نهایتا از دست دادن دندان را به همراه دارد. هرچند بهداشت ضعیف دهان و دندان نقش مهمی در ایجاد بیماری پریودنتال دارد، اما براساس کلینیک مایو در ایالات متحده، تغذیه ضعیف نیز می تواند عامل این بیماری باشد. زیرا کمبود برخی از ویتامین ها با بیماری لثه در ارتباط است، بنابراین رفع این کمبودها بهتر است بخش جدایی ناپذیر درمان باشد.


ویتامین C

ویتامین C یک ویتامین مهم و ضروری برای رشد و ترمیم تمام بافت ها از جمله استخوان ها و دندان ها است. ویتامین C همچنین یک آنتی اکسیدان می باشد. آنتی اکسیدان از بدن در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت می کند. التهاب و خونریزی لثه یکی از علائم کمبود ویتامین C محسوب می شود. هرچند براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، کمبود جدی ویتامین C در کشورهای صنعتی نادر است. افراد سیگاری بیشتر در معرض خطر کمبود ویتامین Cهستند، زیرا سیگار کشیدن باعث خالی کردن بدن از این ویتامین می شود. مصرف ویتامین C باید به صورت روزانه باشد، زیرا این ویتامین محلول در آب در بدن ذخیره نخواهد شد. از منابع این ویتامین می توان به مرکبات، هندوانه، آناناس، طالبی، کیوی، گوجه فرنگی، توت فرنگی، بلوبری، رزبری و کرنبری اشاره کرد. ویتامین C همچنین در بسیاری از سبزیجات از جمله بروکلی، گل کلم، کلم بروکسل، کلم، سیب زمینی و سبزیجات برگ سبز از جمله برگ چغندر و اسفناج وجود دارد. همچنبن طبق توصیه ی مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، مصرف میوه ها و سبزیجات بهتر است به صورت خام باشد، زیرا حرارت باعث تخریب ویتامین C خواهد شد.


ویتامین D، K و A

کمبود ویتامین D عامل بسیاری از بیماری ها از جمله پریودنتیت است. براساس انجمن ویتامینD در ایالات متحده، سطح این ویتامین بهتر است بین ۵۰ تا ۸۰ نانوگرم در میلی لیتر باشد. این ویتامین با قرارگیری پوست در معرض اشعه فرابنفش خورشید در بدن ساخته می شود، سپس به فرم فعال تبدیل خواهد شد. همچنین این ویتامین را می توان از طریق برخی موادغذایی از جمله ماهی، فرآورده های لبنی غنی شده و مکمل ها دریافت کرد. زمانیکه بدن ویتامین D را به فرم فعال آن تبدیل می کند، ویتامین K و مقداری ویتامین A برای این فرآیند مورد نیاز است. این دو ویتامین در سبزیجات برگ سبز وجود دارند. ویتامین A همچنین در سبزیجات و میوه های نارنجی رنگ از جمله هویج، سیب زمینی شیرین و طالبی قابل دریافت است.


ویتامین های B

ویتامین B کمپلکس شامل هشت ویتامین تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین، اسید پانتوتنیک، پیریدوکسین، بیوتین، اسیدفولیک و ویتامین B12 است. براساس انجمن بهداشت دندان امریکا، ویتامین های گروه B برای سلامت دهان و دندان اهمیت دارند. این ویتامین ها برای رشد سلولی و سلامت خون مورد نیاز بوده که تمام این موارد با سلامت بافت لثه در ارتباط است. ویتامین B12 در فرآورده های حیوانی از جمله گوشت، ماهی، تخم مرغ و فرآورده های لبنی وجود دارد، همچنین منابع گیاهی به طور طبیعی فاقد این ویتامین است. از دیگر منابع ویتامین های گروه B می توان به غلات کامل، بیشتر سبزیجات و فرآورده های حیوانی اشاره کرد.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است