شلغم

فواید سلامتی شلغم

دی ۲۲, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

شلغم در بافت و ظاهر شبیه سیب زمینی بوده اما دارای طعم ومزه ی نسبتا تلخی است. همچنین ریشه ی این سبزی غده ای و معمولا به شکل‌ های گرد یا دراز به رنگ سفید با لکه‌های بنفش می‌باشد. اضافه کردن شلغم به رژیم غذایی برای حفظ سلامت عمومی مقدار زیادی ویتامین و موادمعدنی برای بدن فراهم می کند.


ویتامین ها

یک فنجان شلغم له شده حاوی ۲۷ میلی گرم ویتامین C بوده که یک آنتی اکسیدان قوی است. برای حمایت از ترمیم بافت ها و افزایش توان سیستم ایمنی، بانوان بزرگسالان بهتر است روزانه ۷۵ میلی گرم و مردان بزرگسال ۹۰ میلی گرم ویتامین C مصرف کنند. شلغم همچنین تامین کننده ی بیشتر ویتامین های گروه B از جمله ریبوفلاوین، تیامین، نیاسین، فولات و اسیدپانتوتنیک برای بدن است. یک فنجان شلغم حاوی ۰.۲ میلی گرم ویتامین B6 بوده، به طوریکه نیاز روزانه ی بدن به این ویتامین ۱.۳ میلی گرم می باشد. ویتامین های گروه B به متابولیسم پروتئین، کربوهیدرات و چربی، عملکرد سیستم عصبی، سلامت پوست، مو، چشم و کبد کمک می کنند.


موادمعدنی

یک فنجان شلغم له شده حاوی ۷۵ میلی گرم کلسیم بوده که معادل ۸ درصد ارزش روزانه است. همچنین یک فنجان از این ماده غذایی ۴۷۰ میلی گرم پتاسیم دارد که برای سلامت فشارخون و تعادل مایعات بدن ضروری می باشد. بدن روزانه به ۴۷۰۰ میلی گرم پتاسیم نیاز دارد. شلغم همچنین حاوی مقدار کمی آهن، منیزیم، فسفر، سدیم، روی، منگنز و سلنیوم است.


فیبر و کالری

یک فنجان شلغم له شده حاوی ۵۱ کالری می باشد. شلغم نسبت به سیب زمینی آب پز انتخاب بهتری برای دریافت میزان کالری پایین است، به طوریکه همین میزان از سیب زمینی آب پز ۲۰۰ کالری دارد. یک فنجان شلغم تقریبا ۵ گرم فیبر برای بدن فراهم می کند. مقدار مورد نیاز فیبر برای بانوان روزانه ۲۵ گرم و برای مردان ۳۸ گرم است. فیبر به افزایش حس سیری، سلامت دستگاه گوارش و کاهش کلسترول کمک می کند.


سبزی  شلغم

سبزی هایی با برگ تیره ویتامین A و ویتامین K بیشتری برای بدن فراهم می کنند. همچنین این سبزی ها تامین کننده ی فولات و ویتامین C می باشند. سبزی شلغم منبعی از کلسیم بوده، به طوریکه یک فنجان از این ماده غذایی آب پز شده حاوی ۱۹۷ میلی گرم کلسیم است. مصرف این سبزی به دریافت فیبر غذایی، آهن و کربوهیدرات کمک می کند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است