میوه و سبزیجات برای سلامتی

عواقب عدم مصرف میوه ها و سبزیجات

دی ۱۱, ۱۳۹۵ الهام آقایی نظرات

براساس توصیه وزارت کشاورزی امریکا، بزرگسالان با رژیم غذایی ۲۰۰۰ کالری روزانه ۲ فنجان و نیم از میوه ها و سبزیجات استفاده کنند. میوه ها و سبزیجات موادمغذی فراوانی از جمله ویتامین ها، موادمعدنی، فیبر و فیتوکمیکال های مورد نیاز بدن را برای عملکرد درست فراهم می کنند. همچنین عدم مصرف میوه ها و سبزیجات براساس میزان توصیه شده روزانه موجب کمبود موادمغذی و بیماری های مختلف می شود.


کمبود موادمغذی

میوه ها و سبزیجات منبع اصلی موادمغذی مهم در رژیم غذایی مانند ویتامین A، C و K، ماده معدنی پتاسیم و فیبر به حساب می آیند. برای نمونه، بدن به ویتامین C برای حفظ سلامت بافت ها و کمک به بهبود جراحات نیاز دارد. ویتامین A نیز برای سلامت بینایی، ویتامین E برای کمک به مبارزه با آسیب رادیکال های آزاد و ویتامین K برای انعقاد درست خون ضروری است. ماده معدنی پتاسیم نیز یک الکترولیت ضروری بوده که به تنظیم مایعات در بدن و مقابله با اثرات منفی سدیم بالا در رژیم غذایی کمک می کند. فیبر نیز قسمت غیر قابل هضم میوه ها و سبزیجات بوده که در بهبود سلامت سیستم گوارش و کمک به کاهش کلسترول موثر است.


افزایش خطر بیماری قلبی-عروقی

براساس مطالعه انجام شده در دانشگاه هاروارد، مصرف میوه ها و سبزیجات با کاهش خطر پیشرفت بیماری قلبی در ارتباط است. طبق این مطالعه، مصرف ۸ فنجان میوه و سبزیحات در روز باعث کاهش ۳۰ درصدی خطر حمله قلبی و سکته می شود.


مدیریت ضعیف وزن

به طور کلی میوه ها و سبزیجات به ویژه سبزیجات غیرنشاسته ای با محتوای آب بالا، تراکم موادمغذی بالایی دارند. این موادغذایی دارای چگالی انرژی پایینی بوده، زیرا کالری آنها در هر گرم در مقایسه با سایر موادغذایی کمتر است. میوه ها و سبزیجات میزان بالایی فیبر دارند که به افزایش حس سیری در افراد کمک می کند. همچنین در صورت عدم مصرف میوه ها و سبزیجات ممکن است از سایر موادغذایی با میزان کالری بالا استفاده کنید که در این شرایط مدیریت وزن کار دشواری خواهد بود.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است