آلرژی بهاری

آلرژی بهاری

آذر ۲۳, ۱۳۹۵ نسخه آلرژی نظرات

آلرژی بهاری


بهار فصل شیوع آلرژی است. در این فصل درختان شروع به آزاد سازی گرده کرده و شکوفه می دهند که باعث بروز آلرژی های آلرژیک در افراد مبتلا به آلرژی فصلی می شود. سالانه ۵۸ میلیون دچار آلرژی فصلی میشوند که با نام زکام بهاره هم شناخته می شود.اگرچه که درمان قطعی برای آلرژی فصلی وجود ندارد با این حال راه هایی راه هایی برای مبارزه با آن نیز وجود دارد مانند درمان های خانگی و یا درمان دارویی.

چه عاملی باعث بروز آلرژی بهاره می شود؟

مهم ترین عامل بروز عامل آلرژی های بهاری گرده ها آزاد شده از درختان ، گیاهان و علف های هرز به هوا است گرده افشانی گیاهان به منظور بارور کردن دیگر گیاهان صورت میگیرد. وقتی گرده گیاه  وارد بینی شخص مبتلا به آلرژی شود سیستم ایمنی فرد بیش از اندازه واکنش نشان میدهد. سیستم ایمنی فرد به اشتباه گرده را به عنوان عامل خارجی شناسایی کرده و انتی بادی ترشح میکند، آنتی بادی ها در حالت معمول در هنگام وجود ویروس و یا دیگر عوامل بیماری زا  ترشح می شود. آنتی بادی ها به آلرژن ها حمله ور شده و باعث ترشح هیستامین به خون می شود. هیستامین باعث بروز آبریزش بینی  و دیگر نشانه های آلرژی هستند. گرده ها می توانند مایل ها حرکت کرده و باعث بروز آلرژی در افراد شوند. هر قدر تعداد گرده ها بیشتر شود آلرژی و ناراحتی بیشتری برای شخص به همراه می آورد. اندازه گیری تعداد گرده ها بدین صورت است ، اندازه گیری آلرژن ها در هر متر مکعب از هوا. تعداد این گرده ها در برنامه های پیش بینی هوا و NAB به شکل روزانه گزارش داده می شوند. (شمارش تعداد گرده ها در صفحه آکادمی آلرژی آمریکا ، وبسایت آسم و ایمونولوژی)

موارد زیر تعدادی از مهم ترین عوامل آلرژی فصلی هستند:

درختان – خاکستر – توسکا – صنوبر – راش – سرو – افرای برگ خاکستری – نارون قرمز- گردوی امریکایی – سرو کوهی- افرا – شاه توت – بلوط – زیتون – کاج – نخل – صنوبر- چنار- بید – چمن ها و علف ها – علف دوروا – علف فستوک – علف چائیر – علف کولیرا – علف لیلوم – علف قرمز – علف آنتوزانتوم و لوئیچه چمنی

علائم آلرژی بیشتر در روزهای بادی بروز میکند چرا که باد گرده ها در هوا می پراکند.در مقابل درروزهای بارانی تعداد گرده ها کاهش می یابد چرا که قطه های باران آلرژن ها را شسته و می برند.


علائم آلرژی بهاری چیست؟

علائم آلرژی های بهاری شامل موارد زیر هستند:

 • آبریزش بینی
 • ترشح اشک
 • عطسه- سرفه
 • خارش چشم ها و بینی
 • حلقه های تیره زیر چشم ها

آلرژن ها همچنین می تواند موجب بروز آسم شود. در چنین شرایطی راه های هوایی باریک شده ،تنفس دشوار میشود که منجر به سرفه ، خس خس و تنگی نفس می گردد.


آلرژی بهاره چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر به طور رسمی آلرژی بهاره در شما تشخیص داده نشده اما در طول ماه های بهار متوجه قرمزی و خارش چشم ها و بینی خود شدید به پزشک مراجعه کنید.ممکن است پزشک تان شما را به یک متخصص آلرژی ارجاع دهد. متخصص آلرژی ممکن است از شما یک تست پوستی بگیرد بدین صورت که مقدار کمی از آلرژن ها را بوسیله تزریق یا خراش کوچک در زیر پوست بازوی شما قرار دهد.اگر شما به ان ماده آلرژی داشته باشید در آن نقطه کهیر به وجود خواهد امد.گاه برای تشخیص ممکن است از روش ImmunoCAP استفاده شود در این روش آلرژن های اختصاصی پادتن ای (IgE )که یک پروتئین است در آزمایش خون فرد مبتلا به آلرژی نشان داده میشود. اگر در تست آلرژی به ماده خاصی آلرژی داشتید این بدان معنا نیست که شما در تماس با ان لزوما دچار عطسه و یا سرفه شوید.


درمان آلرژی های بهاری چیست؟

پزشکان با تجویز تعداد زیادی از داروها بیماران را درمان میکنند، این داروها برای اکثر بیماران موثر اند که شامل موارد زیر هستند:

 • انتی هیستامین ها با کم کردن مقدار هیستامین در بدن (ماده تولیدی شده در واکنش آلرژیک) باعث کاهش عطسه ، خارش و آبریزش بینی می شوند.
 • ضد احقان ها با انقباض عروق خونی بینی ، باعث از بین بردن احتقان و تورم می شوند.
 • ترکیب آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها باعث ترکیب اثر دو دارو می شود.
 • اسپری های ضد احتقان بینی گرفتگی بینی را سریع تر از داروهای خوراکی رفع کرده و اثرات جانبی داروی خوراکی را ندارند.
 • اسپری های استروئیدی برای درمان التهاب موثر بوده و در درمان های اولیه استفاده میشوند.در حال حاضر تنها دو داروی ناسوکورت و فلونس بدون مجوز در دسترس هستند. اسپری کرومولین سدیم می تواند با با پیشگیری از بروز علائم موجب جلوگیری از بروز آلرژی شود.
 • قطره های چشمی باعث درمان خارش و ترشح اشک شود. کتوفین ها در داروخانه ها موجود بوده و میتوان آنها را بدون نسخه تهیه کرد البته صحبت کردن با دکتر می تواند شما را مطمن کند که انتخاب شما درست بوده است. بعضی از آنتی هیستامین ها ممکن است باعث خواب آلودگی شما شود بنابراین هنگام مصرف این داروها در طول روز مواظب باشید( داروهای با فرمولاسیونی که باعث خواب آلودگی نمیشوند نیز موجود است) . داروهای انتی هیستامین و ضد احتقان را بدون تجویز پزشک بیش از چند روز استفاده نکنید. اگر این داروها را بیش از اندازه مصرف کنید به درمان بیماری کمک نمیکند ، ممکن است پزشک دارو درمانی دراز مدت را برای شما تجویز کرده و یا حتی قرص های زیر زبانی ایمونوتراپی را برای شما تجویز کند.بسیاری از اسپری های استروئیدی نیاز به نسخه پزشک دارند. در درمان دراز مدت ، بدن در برابر افزایش تدریجی دوز آلرژن ها قرار گرفته و باعث ایجاد مقاومت بدنی میشود.قرص های ایمنیوتراپی زیر زبانی بوده و به همان روش عمل می کنند. این دارو علائم بیماری شما را برای مدت طولانی تری نسبت به اسپری های بینی و دهانی بهبود می بخشد. اگرچه که این روش را نمیتوان برای همه بکاربرد با این حال کسانی که با این روش مورد درمان قرار میگرند علائم تا چند سال بروز نمی کنند.

بعضی از افراد مبتلا به آلرژی بیماری های خود را با روش های طبیعی درمان میکنند:

 • باتربور: باتر بور گیاهی است که از یک درختچه اروپایی می آید. این گیاه توانایی تکسین علائم آلرژی فصلی را داراست.تحقیقات نشان میدهند این گیاه و بویژه نوع خاصی از این گیاه به نام زی ۳۳۹ (Ze 339) برای کاهش علائم آلرژی بسیار موثر بوده و اثری مشابه آلگرا،کلاریتیندر انتی هیستامین و زیرتک در آنتی هیستامین دارد.
 • کوارسیتین : این فلانوئید ها (رنگیزه) به طور طبیعی در سیب ، پیاز، چای سیاه یافت میشود، دارای خاصیت ضد التهابی است و تحقیقات نشان داده است که از انتشار هیستامین جلوگیری می کند.
 • گزنه: ریشه و برگ این گیاه برای درمان بسیاری از بیماری ها از بیماری های پروستات گرفته تا درد مفاصل استفاده میشد.اگرچه که برخی از این گیاه به شکل خشک و فریز شده برای درمان علائم آلرژی استفاده میکنند اما تحقیقات چندانی راجع به موثر بودن این گیاه وجود ندارد.
 • شستشوی بینی: شستشوی بینی با آب ولرم ، یک چهارم قاشق چایخوری نمک و یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین ممکن است با پاک کردن مخاط و باز کردن سینوس ها کمک کند.می توانید از وسیله ای شبیه به قوری کوچک که در واقع بطری با قابلیت انتقال مایع به حفره بینی است استفاده کنید. بعد از شستشو بطری را با آب مقطر شستشو داده و آن را در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود. چون درمان های طبیعی “طبیعی” هستند دلیل بر امن بودن این درمان ها نیست. بعضی از گیاهان ممکن است اثرات جانبی داشته و یا با دارویی که مصرف میکنید واکنش نشان دهد. قبل از شروع درمان گیاهی و یا مکمل با دکتر خود مشورت کنید.

چگونه آلرژی بهاره را کنترل کنیم؟

اگر در مکانی زندگی میکنید که گیاهان وجود دارند نمیتوان کاملا از آلرژی اجتناب کرد. با این حال می توان عطسه ، آبریزش بینی و ترشح اشک را کاهش دهید. در اینجا به چند نکته میپردازیم:

 • هنگامی که تعداد گرده ها بسیار بالاست سعی کنید که از خانه خارج نشوید (تعداد گرده ها معمولا در صبح بیشتر است)
 • در فصل بهار درها و پنجره های خود را بسته نگه دارید تا گرده ها به داخل خانه نفوذ نکنند ، تصفیه کننده های هوا هم می توانند مفید باشند.
 • فیلتر های هوای خانه تان را تمیز کنید، قفسه ها ، منافذ و هر مکان دیگری که احتمال تجمع گرده وجود دارد تمیز کنید.
 • موهای خود را پس از بیرون رفتن و برگشتن به خانه بشویید چرا که گرده ها ممکن است در موها جمع شوند.
 • هفته ای دوبار جارو بکشید ، ماسک بزنید چرا که جارو کردن ممکن باعث آزاد شدن گرده و غبار موجود در فرش و موکت شود.

ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است