آلرژی به پروتئین شیر

آلرژی به پروتئین شیر

دسامبر 13, 2016 نسخه نظرات

اگر یک لیوان شیر یا یک تکه از پیتزا باعث تورم لب، کهیر، و یا دیگر علائم قابل توجه است، شما ممکن است به آلرژی به پروتئین شیر یا کازئین داشته باشید. یکی دیگر از پروتئین شیر که با آلرژی های غذایی در ارتباط است، whey یا آب پنیر است. برخی از افراد به هر دو کازئین و پروتئین وی حساسیت دارند.

اغلب افرادی که به شیر آلرژی دارند علائم از هنگامی که نوزاد هستند، پدیدار می شوند و با بزرگ تر شدن آنها، علائم هم کمتر می شوند. با این حال، در برخی از مردم، این علائم کاهش نمی یابند و همچنان در بزرگسالی به شیر آلرژیک دارند. گاهی غیر معمول نیست که بعدها به منظور توسعه آلرژی به پروتئین شیر در زندگی توسعه یابد. عدم تحمل لاکتوز می تواند در مراحل بعدی زندگی با علائمی از جمله نفخ، درد، گاز، اسهال و یا ریفلاکس معده به مری همراه باشد. عدم تحمل لاکتوز، آلرژی نیست بلکه عدم تحمل نام دارد، که در آن افراد قادر به هضم لاکتوز، قند موجود در شیر نیستند. اما این ناتوانی منجر به واکنش هایی نمی شود که به طور بالقوه تهدید کننده زندگی باشند. مهم است که به یاد بگیرید چگونه علائم آلرژی را بشناسید و از آلرژن (مواد آلرژی زای) بالقوه اجتناب نمایید.

آلرژی به شیر یا کازئین: علت و علائم

حساسیت کازئین زمانی رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن شما به اشتباه فکر می کند که پروتئین مضر است و به شیوه ای نامناسب آنتی بادی های آلرژیک (IGE) برای محافظت تولید می کند. واکنش بین این آنتی بادی ها و پروتئین های خاص باعث انتشار مواد شیمیایی بدن مانند هیستامین می شود باعث بروز علائمی می شود که شامل موارد زیر می باشد:

 • تورم لب ها، دهان، زبان، صورت، یا گلو
 • واکنش های پوستی مانند کهیر، خارش پوست، و قرمز شدن، خارش پوست
 • احتقان بینی، عطسه، آبریزش بینی، خارش چشم ها، سرفه، یا خس خس سینه

جدی  ترین واکنش به آلرژی به شیر آنافیلاکسی نام دارد. این یک واکنش است که به طور بالقوه تهدید کننده زندگی است و می تواند به سرعت رخ دهد. اعتقاد بر این است که آلرژی به مواد غذایی (از جمله کازئین در شیر)، علت اصلی آنافیلاکسی در خارج از محیط بیمارستان است. افرادی که  علاوه بر این که یک حساسیت غذایی جدی به موردی خاص ، مانند کازئین دارند و علاوه بر این به آسم نیز مبتلا هستند، در معرض خطر نتایج بدتر هستند اگر آنها در معرض آنافیلاکتیک قرار بگیرند یا واکنش آنافیلاکتیک در آنها ایجاد شود.

علائمی مانند تورم داخل دهان، درد قفسه سینه، کهیر یا سختی در تنفس در عرض چند دقیقه مصرف محصول شیر ممکن است به معنی این باشد که شما در حال تجربه واکنش آنافیلاکتیک هستید و به توجه پزشکی اورژانس نیاز دارید.

شیر یا ماده پروتئین شیر آلرژی درمان

اگر در شما آلرژی به مواد غذایی، یا به طور خاص آلرژی  به شیر یا کازئین، تشخیص داده شد ، در صورتی به طور تصادفی مواد غذایی حاوی کازئین مصرف نمایید و واکنش نشان دهید، دکتر شما ممکن است به شما تزریق اپی نفرین تجویز کند. دکتر یا داروساز شما می تواند روش دریافت اپی نفرین را نشان دهد. شما همچنین ممکن است بخواهید برای کمک به کاهش علائم آلرژی از داروخانه آنتی هیستامین تهیه نمایید. در مورد یک واکنش شدید و یا جدی، آنتی هیستامین به سرعت اپی نفرین تاثیر نخواهد داشت. اپی نفرین همان آدرنالین است، یعنی ماده ی شیمیایی که بدن شما در زمان هیجان یا استرس تولید می کند.

اگر شما یک واکنش آلرژیک شدید با علائم آنافیلاکسی تجربه می کنید، به خودتان اپی نفرین تزریق نمایید تا زمان فرا رسیئن کمک، با واکنش ها مقابله نمایید. در استفاده از اپی نفرین با تزریق خودکار تردید نداشته باشید، حتی اگر شما مطمئن نیستید که شما یک واکنش آلرژیک دارید. این دارو به شما صدمه نمی زند و می تواند شما را نجات دهد. برای کمک اضطراری با ۹۱۱ تماس بگیرید. به دلیل آنکه یک سوم از واکنش های آنافیلاکتیک می توانند چند ساعت پس از حمله اولیه، موج دوم علائم داشته باشند، ممکن است ۴ تا ۸ ساعت پس از مشاهده ی واکنش اولیه،  نیاز داشته باشید به یک کلینیک و یا بیمارستان مراجعه نمایید.

پیشگیری از آلرژی ماده پروتئین شیر یا شیر

بهترین درمان برای آلرژی به شیر / کازئین، پیشگیری یا اجتناب است. برای جلوگیری از یک واکنش آلرژیک به کازئین، شما باید یک رژیم غذایی عاری از پروتئین شیر را دنبال نمایید، از همه مواد غذایی که حاوی شیر یا محصولات لبنی اجتناب نمایید.

از محصولات شیر اجتناب نمایید، حتی اگر پنیر ساندویچ خود را ترک نمایید. همچنین ممکن است گوشت اغذیه فروشی را نیز ترک نمایید اگر با همان تجهیزات مورد استفاده برای برش پنیر،  برش خورده باشند. حتی مقدار ناچیز از کازئین ممکن است برای تحریک واکنش کافی باشد. در افرادی که آلرژی دارند، سطح حساسیت از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی از افراد ممکن است قادر به تحمل مقادیر کمی از شیر باشند، به خصوص اگر شیر پخته شده و یا در اقلامی پخته شده باشند. با این حال، برای بیشتر افراد، پرهیز بهتر است زیرا ممکن است مقدار شیر بین محصولات تولید کنندگان مختلف و یا حتی بین محصولات از یک تولید کننده سازگاری نداشته باشند.

ترک شیر به معنی ترک کلسیم نیست. از آنجا که حتی افرادی که شیر می نوشند اغلب به اندازه کافی کلسیم در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنند، بسیاری از مواد غذایی دیگر – از جمله آب میوه، حبوبات و برنج و سویا نوشیدنی – در حال حاضر با کلسیم غنی شده است. سبزیجات از جمله کلم پیچ، اسفناج، کلم بروکلی و منابع خوبی از کلسیم هستند.

هر زمان که شما غذاهای بسته بندی شده انتخاب می کنید، همیشه برچسب برای مواد تشکیل دهنده شیر – حتی مواد غذایی گوشت ناهار و آب نبات را چک نمایید.

علاوه بر پروتئین شیر یا کازئین، اجزای سازنده و غذاهایی که باید اجتناب شوند، عبارتند از:

 • کازئین کلسیم، هیدرولیزات کازئین، کازئین منیزیم، کازئین پتاسیم ، کازئین پنیر مایه ، کازئین سدیم
 • محصولات لبنی مانند پنیر، ماست، شیر، پودینگ
 • کره، طعم دهنده کره، چربی کره
 • لاکتالبومین، فسفات لاکتالبومین، لاکتاگلوبولین، لاکتوز
 • مارگارین
 • خامه غیر لبنی
 • آب پنیر، آب پنیر هیدرولیزه

برای محصولات غذایی فروخته شده در ایالات متحده، تولید کنندگان در حال حاضر باید بر روی برچسب ذکر نمایند آیا یک مواد غذایی حاوی هر یک از آلرژن (مواد آلرژی زای) شایع هستند. اگر مواد غذایی حاوی کازئین باشد، شما باید این کلمات را جایی بر روی برچسب بیابید:. “حاوی مواد تشکیل دهنده شیر”، “ساخته شده از مواد تشکیل دهنده شیر،” یا “فرآوری شده در مرکزی که محصولات شیری را فرآوری می کنند”.

در اینجا برخی از راهنمایی های بیشتر برای غذا خوردن آزاد کازئین می باشد:

 • به جای بستنی، سویا با طعم میوه یا دسر یخ زده بر پایه برنج، شربت، و پودینگ را امتحان نمایید.
 • از مارگارین گیاهی برای پخت و پز و پخش کردن بر روی نان تست نمایید.
 • از غذاهای سرخ شده در کره، که ممکن است حاوی شیر باشند، اجتناب نمایید. در برخی از موارد، غذاهای سرخ شده در روغن که قبلاً برای سرخ کردن چیزی حاوی شیر استفاده شده است و ممکن است به مقدار کمی از شیر آغشته باشند، می تواند موجب یک واکنش شوند.
 • در هنگام خوردن غذا در بیرون، از کارکنان انتظار در مورد آیتم های منو به دقت بپرسید.
 • به دنبال کشف غذاهای جدید مانند شیر سویا با طعم وانیل باشید، که برخی از مردم به شیر گاو ترجیح می دهند.
 • ممکن است از بین بردن تمام شیر از رژیم غذایی خود چالش انگیز باشد، اما با کمی تلاش شما هنوز می توانید با تغذیه ی مناسب لذت ببرید.

ترجه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است