دانه انگور

خواص دانه های انگور برای سلامتی

آذر ۱۵, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

دانه های انگور برای بدن مضر نیست مگر اینکه به آن آلرژی داشته باشید. همچنین مصرف عصاره یا روغن هسته انگور فواید سلامتی بی شماری برای سلامتی دارد.


عصاره دانه انگور

توجه به دانه های انگور به عنوان موادمغذی مفید منجر به تولید عصاره دانه انگور شد. براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند، مصرف ۲۵ تا ۱۵۰ میلی گرم از عصاره دانه انگور به صورت سه بار در روز منبع خوبی از آنتی اکسیدان ها به حساب می آید.


روغن هسته انگور

روغن هسته انگور از هسته های انگور تحت فشار بسیار برای استخراج روغن آنها به وجود می آید. این روغن به ویژه برای پخت و پز در دمای بالا مناسب خواهد بود، زیرا نقطه دود آن تا ۲۵۱ درجه سانتیگراد است. نقطه دود بالا در روغن هسته انگور باعث شده این روغن نسبت به سایر روغن ها در دمای پخت بالا نیز فوایدی برای سلامتی داشته باشد. قابل ذکر است که معمولا زمانیکه روغن به نقطه دود می رسد، کیفیت آن کاهش یافته و آنتی اکسیدان های آن از بین می رود. روغن هسته انگور همچنین حاوی میزان بالایی اسیدهای چرب امگا ۶ و میزان کمی چربی اشباع شده است. این روغن باعث افزایش سطح سرمی HDL یا کلسترول خوب شده که به سلامت قلب کمک می کند.


موادمغذی موجود در دانه های انگور

دانه های انگور علاوه بر موادمغذی مانند ویتامین E، فلاونوئید و اسید لینولئیک، حاوی ترکیبات پروآنتوسیانیدین الیگومریک بوده که براساس مرکز پزشکی دانشگاه مریلند آنتی اکسیدان هایی قوی می باشد. فلاونوئید با کاهش کلسترول نوع بد یا LDL منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی می شود. همچنین فیتوکمیکال ها و آنتی اکسیدان های موجود در دانه های انگور باعث افزایش توانایی برای مقابله با سلول های سرطانی و بهبود سلامت عمومی بدن خواهد شد.


عوارض

دانه انگور موجب عوارض جانبی نمی شود. اما در صورت حساسیت آلرژی به دانه انگور ممکن است راش، تورم زبان یا اشکال در تنفس را تجربه کنید. بنابراین با مصرف دانه های انگور در صورت مشاهده هر گونه عوارض جانبی با پزشک خود مشورت نمایید.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است