بانوان باردار

صبحانه سالم برای بانوان باردار

آذر ۹, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

بانوان باردار باید نسبت به دریافت یک رژیم غذایی سالم اطمینان حاصل کنند، زیرا کودک برای رشد و نمو در رحم مادر نیاز به موادمغذی کافی دارد. همچنین آغاز کردن روز با صرف صبحانه ای سالم و مقوی می تواند برای بانوان باردار مفید باشد.


غلات کامل

غلات بخش مهمی از رژیم غذایی بانوان در دوران بارداری است. این موادمغذی منبعی از انرژی، آهن، ویتامین های گروه B، اسیدفولیک و فیبر است. مصرف اسیدفولیک در دوران بارداری بسیار اهمیت دارد، زیرا از نقایص مادرزادی ستون فقرات جلوگیری می کند. بنابراین حداقل نیمی از غلات دریافتی روزانه بهتر است از غلات کامل باشد. تعداد زیادی از موادغذایی حاوی غلات کامل از جمله بلغورجودوسر، غلات سبوس دار و نان گندم کامل وجود دارد که می توان برای صبحانه مصرف کرد.


فیبر

در دوران بارداری بهتر است برای جلوگیری از یبوست و هموروئید مقدار زیادی فیبر مصرف شود. دریافت میوه کامل در صبحانه به تامین بخشی از فیبر مورد نیاز بدن کمک می کند. همچنین بسیاری از میوه ها منبع خوبی از ویتامین A و C است. در وعده ی صبحانه می توان از میوه هایی مانند موز، پرتغال، طالبی، سیب و انواع توت ها استفاده کرد.


پروتئین

براساس آکادمی تغذیه و دیابت امریکا، کم خونی رایج ترین مشکل تغذیه ای بانوان باردار است، به طوریکه برای پیشگیری از این کمبود، استفاده از منابع سرشار از آهن در طول روز مفید خواهد بود. گوشت، مرغ، غذاهای دریایی و لوبیا منابع خوبی از آهن و پروتئین محسوب می شوند. حتی می توان برای افزایش آهن دریافتی از سبزیجاتی مانند اسفناج و کلم کیل در املت صبحانه استفاده کرد.


فرآورده های لبنی

مصرف کلسیم در دوران بارداری نه تنها برای استخوان ها مورد نیاز بوده، بلکه برای رشد استخوان ها، دندان ها، قلب، سیستم عصبی و ماهیچه ای نیز ضروری است. فرآورده های لبنی مانند شیر، ماست و پنیر منابع خوبی از کلسیم به حساب می آیند. همچنین مصرف ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم به تامین روزانه این ماده معدنی کمک می کند.


وعده صبحانه

مصرف بلغورجودوسر، برش هایی از موز، بادام خرد شده و ظرفی از ماست کم چرب می تواند انتخاب خوبی در وعده صبحانه برای روزهای سرد باشد. املت پنیر با تکه های کوچکی از گوشت بوقلمون، نان تست گندم کامل و یک پرتغال تازه نیز به فراهم کردن آهن، کلسیم و اسیدفولیک مورد نیاز بدن در طول روز کمک می کند. همچنین اسموتی ماست وانیلی کم چرب به همراه توت فرنگی، موز، کلم کیل و یخ برای بانوان باردار مفید خواهد بود.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است