کنترل ماهیچه ها در بیماری ام اس

کنترل ماهیچه ها در بیماری ام اس

نوامبر 19, 2016 نسخه ام اس نظرات

کنترل ماهیچه ها در بیماری ام اس : دارو و حرکت درمانی می تواند ماهیچه های شما را تقویت کند، از خشکی آن ها جلوگیری کند، انعطاف ان ها را افزایش دهد. کارهای زیادی را می توانید خودتان انجام دهید تا کارکرد ماهیچه هایتان را تقویت کنید.

در حرکت باشید: ورزش باعث تقویت و انعطاف و ماهیچه ها می شود. بهتر است سه نوع ورزش را ترکیب کنید:

  • آموزش قدرت
  • دامنه ی حرکت
  • کشش

یا می توانید این تمرینات را به تنهایی انجام دهید یا از یک فیزیوتراپیست بخواهید تا نحوه ی درست و موثر انجام این حرکات را به شما نشان دهد. انچه باید انجام دهید در اینجا گفته شده است:

تقویت. برای تقویت ماهیچه ها، با وزنه های سبک یا باندهای تمرینی چند بار در هفته تمرین کنید. اگر در میانه ی تمرینات خود دچار گرفتگی ماهیچه شدید، چند دقیقه توقف کنید و استراحت کنید. همچنین در صورت در کار را متوقف کنید. تمرینات نباید باعث اسیب شوند.

دامنه ی حرکت را ارتقا دهید. برای جلوگیری از سفتی، تمریناتی را انجام دهید که در طول دامنه ی حرکتی مفاصل شما را به کار می گیرد. مثلا، بازو را روی سر بالا پایین ببرید، یا پای خود را به سمت اطراف و کمر به بیرون بکشید.

کشش. مجموعه ای از کشش ها را حداقل دوبار در هفته انجام دهید. به ماهیچه هایی که دچار سفتی یا گرفتگی می شوند، مانند عضله ی چهار سرران، همسترینگ، و ماهیچه ی اق پا توجه کنید. وقتی حرکات کششی انجام می دهید، به اهستگی ماهیچه را به موقعیت حرکت دهید. ان وضعیت را برای یک دقیقه نگاه دارید. سپس به ارامی ان را رها کنید.

هرزمان که می توانید بدون اینکه خود را خسته کنید ورزش کنید. اگر تمرینات پرزحمتی را انجام می دهید، سعی کنید ان را در استخری خنک انجام دهید. در این صورت فشار کمتری به مفاصل خود وارد می کنید و در نهایت انرژی کمتری استفاده می کنید. اب ولرم باعث ارامش بخشی و شما و ماهیچه های خسته می شود.

هرزمان که لازم است استراحت کنید. همیشه فعالیت کنید اما زیاده روی نکنید. توازن فعالیت با داشتن دوره های استراحت شانس بازسازی ماهیچه ها را می دهد.
برای اینکه شب ها بهتر بخوابید، از فنون ارامش سازی مانند مدیتیشن یا یوگا استفاده کنید، یا قبل خواب نفس عمیق بکشید. ماساژ شیوه ی دیگر بهتری برای ارام کردن مفاصل گرفته برای خوابیدن است.

لباس کم و سبک. لباس های سنگین و تنگ حرکات را محدود می کند و سختی ماهیچه را بدتر می کند. لباس هایی را بپوشید که مواد سبک دارند. کفش های راحتی را بپوشید که پای شما در ان فضای کافی برای تکان خوردن دارد.

خنک باشید. گرما و رطوبت مشکلات ماهیچه ای را بدتر می کند. زمانی که بیرون گرم است، در شرایط هوایی در خانه بمانید، به ویژه زمانیکه تمرین می کنید. دوش اب ولرم یا خنک بگیرید و در اب داغ حمام نکنید. سعی کنید تا کیسه ی اب سرد روی ماهیچه ها بگذارید تا از گرفتگی رها شوید.

سالم باشید. سرماخوردگی، انفولانزا، یا دیگر عفونت ها می تواند علایم گرفتگی عضلانی را نشان دهد. برای اجتناب از این مریضی ها اغلب دستان خود را با اب گرم یا صابون بشویید، و از هرکسی که مریض است دور بمانید. بطری های کوچک ضدعفونی کننده ی درست در خودرو خود، میز، و دیگر محل های در درسترستان داشته باشید.


ترجمه شده از وبسایت: www.webmd.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است