آلو سیاه خشک

آیا آلو سیاه خشک منبعی از فیبر است؟

نوامبر 15, 2016 الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

آلو سیاه خشک منیعی غنی از فیبرهای محلول و نامحلول است. فیبر غذایی آلو سیاه خشک در داخل روده باقی می ماند و کارهای زیادی را در هنگام عبور از روده انجام می دهد. میزان فیبر موجود در این ماده غذایی متفاوت بوده و بستگی روش فرآوری و خشک کردن آلو دارد.


محتوای فیبر

آلو سیاه خشک شده ی خام حاوی بیشترین میزان فیبر است، به طوریکه یک عدد آلو خشک ۰.۷ گرم فیبر و یک فنجان پر از این ماده غذایی ۱۲.۴ گرم فیبر دارد. اگر قبل از مصرف، آلوخشک سیاه در آب پخته شود، هر یک فنجان از این ماده غذایی ۹.۴ گرم فیبر خواهد داشت. آلو سیاه کنسرو شده در محلول غلیظ حاوی ۸.۹ گرم فیبر در یک فنجان است.


ملاحظات

کودکان یک ساله به مصرف روزانه ۱۰ گرم فیبر به علاوه یک گرم به ازای هر یک سال افزایش سن نیاز دارند. برای مثال کودک ۱۳ ماهه به ۱۱ گرم فیبر نیاز دارد. بانوان تا سن ۵۰ سالگی روزانه به ۳۰ گرم فیبر نیاز دارند، به طوریکه بعد از ۵۰ سالگی، میزان مصرف روزانه توصیه شده به ۲۱ گرم در روز می رسد. مردان بهتر است تا ۵۰ سالگی روزانه ۳۸ گرم فیبر دریافت کنند و پس از ۵۰ سالگی میزان فیبر مورد نیاز آنها ۳۰ گرم خواهد بود. سه چهارم فنجان آلو خشک سیاه ۳۲ درصد از نیاز روزانه بانوان و ۲۵ درصد از نیاز روزانه توصیه شده مردان به فیبر را تامین می کند.


اثرات مفید

فیبر نامحلول موجود در آلو سیاه خشک، آب را به درون روده کشیده و به ایجاد مدفوع نرم تر برای دفع راحت تر کمک می کند. این تاثیر باعث بهبود یبوست می شود. همچنین از ابتلا به بیماری های دیورتیکولیت روده بزرگ و بواسیر جلوگیری می کند. فیبر محلول موجود در این میوه نیز با اسید صفرا در روده ترکیب شده و با تشکیل ژلی از مدفوع دفع می شود. از اثرات فیبر محلول در بدن می توان به کاهش سطح کلسترول خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلب کرونری، سکته، حمله قلبی و نارسایی قلبی اشاره کرد.


نکات

اگر رژیم غذایی شما حاوی میزان کمی فیبر است، به صورت تدریجی از مواغذایی غنی از فیبر از جمله آلوسیاه خشک شده استفاده کنید تا دستگاه گوارش فرصت عادت کردن به این ماده غذایی اضافی را داشته باشد. همچنین در صورت مصرف سریع فیبر ممکن است گاز روده و نفخ را تجربه کنید. همراه فیبر مقداری زیادی آب و مایعات بنوشید تا هر آنچه مورد نیاز سلامت روده است برای بدن فراهم شود.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است