ویتامین ها و موادمعدنی موجود در قارچ

ویتامین ها و موادمعدنی موجود در قارچ

آبان ۲۳, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

خوراکی بودن قارچ‌ها می‌تواند به دلیل عدم وجود ترکیبات سمی برای انسان و داشتن مزه و بوی مطبوع باشد. از قارچ های خوراکی می توان به قارچ سفید دکمه ای، کریمینی، پورتابلا، صدفی و مایتک اشاره کرد. انسان‌ها معمولا از قارچ‌های خوراکی برای تهیه غذا استفاده می‌کنند، زیرا دارای طعم خاکی و گوشت مانند بی نظیری است. همچنین برخی از قارچ ها منبع خوبی از مواد مغذی به حساب می آیند.


ویتامین D

ویتامین D را می توان علاوه بر نور خورشید از منابع دیگری از جمله قارچ دریافت کرد. اگرچه قارچ ها منبع قابل توجهی از ویتامین D به حساب نمی آیند، اما آن دسته از قارچ هایی که در معرض اشعه فرابنفش خورشید قرار دارند حاوی ویتامین D بیشتری هستند. این مرحله شبیه به مکانیسم بیولوژیکی تولید ویتامین D است. یک وعده مصرفی از قارچ پورتابلا که در معرض اشعه فرابنفش خورشید باشد، ۴۰۰ واحد بین الملل ویتامین D دارد. قارچ مایتک حاوی ۱۰۰۰ واحد ویتامین D است که براساس رژیم غذایی ۲۰۰۰ کالری، ۲۵۰ درصد از ارزش روزانه این ویتامین را تامین می کند.


ریبوفلاوین

ریبوفلاوین یا ویتامین B2، ویتامین مهمی است که در متابولیسم و تولید انرژی شرکت دارد. ریبوفلاوین همچنین به تولید سلول های قرمز خون کمک می کند تا این سلول ها اکسیژن را در سرتاسر بدن حمل کنند. ۱۰۰ گرم قارچ سفید دکمه ای حاوی ۰.۴ میلی گرم ریبوفلاوین بوده که معادل ۲۵ درصد ارزش روزانه است. قارچ کریمینی و پورتابلا نیز هر کدام تقریبا ۳۰ درصد از ارزش روزانه این ویتامین را تامین می کنند.


پتاسیم

پتاسیم یک ماده معدنی است که برای سلامت استخوان، ارتباطات عصبی و عملکرد ماهیچه ای مورد نیاز است. قارچ یک منبع متوسطی از پتاسیم غذایی محسوب می شود. هر یک از قارچ های سفید دکمه ای، کریمینی و پورتابلا، تقریبا حاوی ۱۰ درصد از ارزش روزانه این ماده معدنی است.


سلنیوم

قارچ ها منبع خوبی از سلنیوم به حساب می آیند، که یک آنتی اکسیدان بوده و برای عملکرد تیروئید نیز ضروری است. سلنیوم موجود در قارچ ها از ۲ میکروگرم تا ۲۰ میکروگرم در هر وعده مصرفی بوده که ارزش روزانه ای برابر با ۳ تا ۳۰ درصد دارد.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است