موادغذایی کلسیم پایین

بررسی کلسیم برخی از مواد غذایی برای مبتلابان به هیپرکلسمی

آبان ۲۲, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

کلسیم فراوان ترین ماده معدنی در بدن است، به طوریکه ۹۹ درصد آن در استخوان ها و دندان ها وجود دارد. براساس دفتر مکمل های غذایی امریکا، کلسیم به انجام عملکردهای ضروری بدن مانند انقباض ماهیچه ها و رگ های خونی و همچنین ترشح هورمون ها و آنزیم ها کمک می کند. میزان مصرف توصیه شده روزانه کلسیم برای بزرگسالان ۱۹ تا ۵۰ سال ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ میلی گرم است.

افزایش کلسیم در خون یا هیپرکلسمی می تواند خطرناک باشد. در این صورت معمولا پزشک یک رژیم غذایی با میزان کلسیم پایین را توصیه می کند که در ادامه پیرامون تعدادی از موادغذایی سالم با میزان کلسیم پایین توضیح داده می شود.


میوه و سبزیجات

زمانیکه تصمیم به مصرف میوه با کلسیم پایین دارید، می توانید قسمتی از آن را بخورید. براساس دانشگاه هاروارد، یک عدد میوه کیوی متوسط حاوی ۲۰ میلی گرم کلسیم است، همچنین یک فنجان رزبری ۲۷ میلی گرم کلسیم، نصف یک پاپایا متوسط ۳۶ میلی گرم کلسیم و یک پرتغال ۵۲ میلی گرم کلسیم دارد.

بسیاری از سبزیجات، اما نه همه سبزیجات مقدار پایینی کلسیم دارند. سبزیجات برگ سبز پخته شده میزان بالایی کلسیم دارند. براساس دپارتمان کشاورزی ایالات متحده، نصف فنجان مارچوبه پخته شده حاوی ۱۰ میلی گرم کلسیم و ۱۰ کالری است. همچنین نصف فنجان کلم قمری پخته شده ۲۱ میلی گرم کلسیم و ۱۸ کالری دارد. از طرفی نصف فنجان کدو تابستانه پخته شده نیز محتوی ۲۴ میلی گرم کلسیم و ۱۸ کالری است.


انواع لوبیا

برای حفظ سلامتی، همراه غذا از لوبیا نیز استفاده کنید. این ماده غذایی حاوی پروتئین و فیبربوده، اما کلسیم پایینی دارد. براساس دانشگاه هاروارد، نصف فنجان لوبیا سیاه ۲۳ میلی گرم کلسیم و ۱۱۳ کالری دارد. همچنین نصف فنجان لوبیا لیما کوچک حاوی ۲۵ میلی گرم کلسیم و ۹۵ کالری است. نصف فنجان از انواع عدس نیز ۲۹ میلی گرم کلسیم و ۱۱۵ کالری دارد. نصف فنجان از لوبیا قرمز نیز محتوی ۳۴ میلی گرم کلسیم و ۱۰۳ کالری می باشد.


ماهی

۴ ماهی ساردین حاوی ۲۴۲ میلی گرم کلسیم است. براساس دانشگاه هاروارد ۸۵ گرم از ماهی کاد آتلانتیک به صورت خام ۱۳ میلی گرم کلسیم و ۸۹ کالری دارد. ۸۵ گرم خرچنگ پخته شده، ۵۰ میلی گرم کلسیم و ۸۲ کالری دارد. همچنین ۸۵ گرم از ماهی تن سبک کنسرو شده در آب محتوی ۱۰ میلی گرم کلسیم و ۹۹ کالری است.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است