آیا پرتغال برای بدن مفید است؟

مروری بر فواید پرتغال از تقویت سیستم ایمنی تا خواص ضدسرطانی

آبان ۱۲, ۱۳۹۵ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

مصرف پرتغال به عنوان یک میان وعده یا بخشی از غذای اصلی انتخابی هوشمندانه است. این میوه ی خوش طعم حاوی مواد مغذی فراوانی با کالری کم و فاقد چربی است.


مواد مغذی

پرتغال حاوی مواد مغذی سالمی مانند فیبر، ویتامین C، تیامین،  فولات و پتاسیم است. یک پرتغال بیش از ۱۰۰ درصد نیاز روزانه توصیه شده به ویتامین C را تامین می کند. ترکیبات فیتوکمیکال (مواد شیمیایی گیاهی) موجود در پرتغال مهم بوده به طوریکه حاوی بیش از ۱۷۰ نوع فیتوکمیکال مختلف است. فلاونوئید مرکبات گروهی از مواد مغذی گیاهی موجود در میوه مرکبات است. فلاونوئید هسپریدین در پرتغال به کاهش التهاب، فشار خون و کلسترول کمک می کند.


تقویت ایمنی

براساس تحقیقات انجام شده، ویتامین C موجود در پرتغال می تواند به افزایش سیستم ایمنی برای مبارزه با بیماری ها و کاهش دوره بیماری کمک کند. سطح پایین ویتامین C، منجر به افزایش آسیب پذیری بدن در برابر بیماری ها می شود، بنابراین مصرف روزانه پرتغال باعث تقویت عملکرد سیستم دفاعی بدن خواهد شد.


عملکرد ضد سرطانی

براساس تحقیقات سازمان پژوهش های علمی وصنعتی کشورهای مشترک المنافع، مصرف یک پرتغال در روز می تواند باعث کاهش خطرابتلا به سرطان دهان، حنجره و معده تا ۵۰ درصد شود. همچنین مصرف پرتغال ماندارین و آب پرتغال از خطر ابتلا به سرطان کبد جلوگیری می کند. سطح بالای آنتی اکسیدان ها در پرتغال تا اندازه ای مسئول خاصیت ضدسرطانی این میوه است.


ملاحظات

بی شک میوه پرتغال به طور کلی فواید بسیاری برای سلامتی انسان دارد، اما می توان گفت برخی از پرتغال ها بر سایر انواع آن برتری دارد. براساس گزارش انجمن شیمی امریکا، پرتغال های ارگانیک ۳۰ درصد بیشتر از پرتغال های غیرارگانیک ویتامین C دارند؛ حتی زمانیکه اندازه ی پرتغال ارگانیک کوچک تر از نوع غیرارگانیک باشد. همچنین پرتغال های کاملا رسیده محتوای آنتی اکسیدانی بالاتری نسبت به نوع نرسیده و کال دارند.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است