ارزش غذایی گوجه فرنگی حاوی ویتامین C در زمان بارداری

اکتبر 29, 2016 الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

هنگام بارداری، برای اطمینان یافتن از رشد سالم جنین نیاز به ویتامین ها و مواد مغذی بیشتری نسبت به نیاز روزانه توصیه شده دارید. البته این به معنای زیاده روی در مصرف غذاهای جانک نیست. گوجه فرنگی یکی از مواد غذایی سالم و تازه است که می توانید در زمان بارداری مصرف کنید.


ویتامین C

گوجه فرنگی یکی از منابع ویتامین C محسوب می شود؛ ویتامینی که جزو مواد مغذی ضروری برای سلامت مادر و کودک در دوران بارداری است. ویتامین C  به سلامت استخوان، دندان و لثه کمک می کند. همچنین در جذب آهن که مسئله ی مهمی در دوران بارداری بوده و بانوان باردار نیاز بالایی به این ویتامین دارند موثر است. پزشک ممکن است در این دوران مکمل آهن با دوز بالا تجویز کند، بنابراین مصرف گوجه فرنگی غنی از ویتامین C می تواند به جذب بهتر آهن کمک کند.

گوجه فرنگی حاوی مقدار بالایی لیکوپن بوده که آنتی اکسیدانی برای محافظت از تخریب سلول ها است. موسسه ملی سلامت (NIH) مصرف مواد غذایی حاوی لیکوپن را برای بانوان باردار ایمن معرفی می کند. درصورتیکه باردار هستید از فواید این آنتی اکسیدان که به طور طبیعی در گوجه فرنگی وجود دارد بهره مند شوید.


یافته های جدید

در سال ۲۰۰۷ یک بیوشیمیست از دانشگاه فلوریدا به طور ژنتیکی یک گوجه فرنگی حاوی فولات را مهندسی کرد؛ فولات ویتامینی حیاتی برای سلامت بارداری است. کمبود فولات در زمان بارداری می تواند باعث مشکلات رشدی مانند کاهش سرعت رشد و نقایص هنگام تولد شود. بنابراین بانوان باردار باید ازدریافت مقدار توصیه شده ی این ویتامین اطمینان حاصل کنند. مهندسی ژنتیک ممکن است به زودی گوجه فرنگی با منبع ارزشمند فولات تولید کند. همچنین قبل از اینکه این گوجه های اصلاح شده به تایید سازمان غذا و داروی امریکا (FDA) برسد باید آزمایش های بیشتری انجام شود و ممکن است سالها زمان ببرد تا گوجه فرنگی مملو از فولات را در سوپرمارکت ها ببینید.


ملاحظات

با وجود اینکه گوجه فرنگی می تواند ارزش تغذیه ای در دوران بارداری داشته باشد، ممکن است در بسیاری از بانوان باردار باعث مشکلاتی شود. در نیمه دوم بارداری، سوزش معده نگرانی بسیاری از بانوان است، زیرا هورمون پروژسترون دریچه جداکننده ی مری از معده را شل کرده که باعث رفلاکس معده و احساس سوزش معده می شود. غذاهای اسیدی مانند گوجه می تواند این مشکل را تشدید کند بنابراین از هر گونه ماده غذایی که باعث مشکلات دستگاه گوارش می شود اجتناب کنید.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است