اسموتی بلوبری سرشار از مواد مغذی برای بهبود علائم سرماخوردگی

اسفند ۲۳, ۱۳۹۶ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

شما نمی­توانید سرماخوردگی را کاملا درمان کنید، ولی می­توانید دوره­ی آن را با ویتامین C کوتاه کنید. بلوبری مقدار بسیار بالایی ویتامین C دارد. نوشیدنی­های حاوی بلوبری به همراه دیگر میوه­ها روشی بسیار مناسب برای افزایش این ماده مغذی در بدن است. مواد موجود در بلوبری خواص ضد ویروسی دارند که ثابت شده از بروز آنفولانزا پیشگیری می­ کنند. اگر آنفولانزا یا سرماخوردگی طولانی مدت داشته باشید باید به پزشک مراجعه کنید؛ ولی نوشیدنی­های بلوبری می ­تواند به بهبود علایم بیماری کمک کنند.


بهبود احتقان

نوشیدن مقدار زیادی از مایعات مانند آب و آب میوه به بهبود احتقان کمک کرده و از کاهش آب بدن پیشگیری می­ کند. شاید مصرف ویتامین C از ابتلا به سرماخوردگی­ پیشگیری نکند؛ ولی با توجه به اطلاعات سایت کلینیک مایو مصرف این ویتامین قبل از شروع علایم سرماخوردگی می­ تواند طول دوره و شدت علایم را کاهش دهد. بلوبری مملو از ویتامین C است. همچنین حاوی ترکیبات آنتی اکسیدانی بوده که به تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از سرماخوردگی کمک می­ کند.


تقویت مواد مغذی نوشیدنی

با توجه به دپارتمان تغذیه و رژیم درمانی، انواع میوه های خانواده ی بری (توت ها) به صورت یخ زده و تازه ارزش غذایی یکسانی دارند. با این وجود ذخیره و فریز کردن توت­ ها می ­تواند باعث از دست رفتن مواد مغذی آن­ها شود. توصیه می ­شود که برای جبران ویتامین C از دست رفته در بلوبری های یخ زده، آن­ها را با مرکبات تازه مخلوط کنید. علاوه بر ویتامین C و آنتی اکسیدان­ها، در بلوبری مقدار زیادی ویتامین E، فیبر، منیزیم، کلسیم، روی، ویتامین K و اسیدهای چرب امگا ۳ یافت می­ شود. با توجه به آمار سایت کلینیک مایو، روی نیز در مبارزه با سرماخوردگی موثر است.


کاهش ریسک آنفولانزا

با توجه به مقاله­ای در «فیزیولوژی مقایسه ­ای و تنظیم یکپارچه» کوئرستین که در بلوبری و دیگر سبزی­ها یافت می­ شود، می­تواند احتمال ابتلا به آنفولانزا را کاهش دهد. به گفته ی محققان، مطالعات انسانی نشان می دهد که کوئرستین به کاهش بیماری پس از تمرینات سنگین کمک می­ کند.


اسموتی سالم و خوشمزه

اسموتی بلوبری به بهبود حس چشایی در زمان سرماخوردگی کمک می کند. برای رهایی از علائم سرماخوردگی و محافظت از بدن در برابر آنفولانزا، ترکیباتی مانند شیرکم چرب، ماست ساده بدون چربی، تکه هایی از یخ، بلوبری شیرین نشده و مقداری عسل را برای تهیه اسموتی مخلوط کنید. همچنین براساس توصیه یک پزشک و محقق تغذیه، اسموتی بلوبری و کتان با ترکیباتی مانند بلوبری تازه یا منجمد همراه شیر سویا، بذر کتان و خرما برای افزایش توان سیستم ایمنی مفید است.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است