راه­های طبیعی برای افزایش باکتری­های مفید پروبیوتیک و کاهش مشکلات گوارشی

راه­های طبیعی برای افزایش باکتری­های مفید پروبیوتیک و کاهش مشکلات گوارشی

اسفند ۲۳, ۱۳۹۶ الهام آقایی سندرم روده ی تحریک پذیر نظرات

پروبیوتیک­ها باکتری ­های مفیدی هستند که در روده انسان زندگی و فعالیت می­کنند. انجمن لبنیات آمریکا بیان می­کند که فعالیت این باکتری­ها برای حفظ سلامتی در بدن اهمیت دارد. معمولا میزان باکتری­های مفید در اثر مصرف داروهای آنتی بیوتیک که باکتری­های مفید را از بین می­ برد، استرس شدید یا وجود ویروسی در روده کاهش می­ یابد. نتیجه کاهش در مقدار پروبیوتی ک­ها ناراحتی ­های گوارشی است که خود را به شکل اسهال یا دیگر مشکلات شکمی مثل سندروم روده تحریک پذیر نشان می­ دهد. با خوردن غذاهایی مملو از پروبیوتیک، می ­توان به آسانی باکتری­ های مفید را جایگزین کرد. افزودن پروبیوتیک­ها به رژیم غذایی، باعث بهبود و کاهش بسیاری از مشکلات گوارشی می­ شود؛ همچنین باعث کاهش شدت عدم تحمل لاکتوز در کسانی می­ شود که قادر به هضم آنزیم لاکتوز نیستند. پروبیوتیک که اغلب در مواد غذایی خامه­ ای، سفیدرنگ یا آرامش بخش دیده می­ شود، انتخابی بسیار مناسب برای افزودن به رژیم غذایی است.


ماست

یکی از بهترین منابع پروبیوتیک­ ماست است. این محصول پودینگ مانند محیط کشت پروبیوتیکی را در خود دارد؛ ولی همه ماست­ها از نظر محتوای پروبیوتیک یکسان نیستند. ماست­ هایی که بر روی بسته آن­ها عبارت «محیط کشت زنده و فعال» درج شده گزینه ی مناسبی است.


شیر­های دارای محیط کشت فعال

شیر اسیدوفیل (متمایل به pH اسیدی) و کفیر دارای محیط کشت پروبیوتیکی است و پروبیوتیک­ها به آن­ها اضافه شده است. این شیرها طعمی مشابه با ماست دارند و اندکی تند هستند.


کلم ترش

کلم تخمیر شده که به نام کلم ترش شناخته شده است، طبق گزارش دانشگاه پزشکی کالیفرنیای جنوبی منبع پروبیوتیک است. در فرایند تخمیر کلم، محیط کشت­ به کلم اضافه و فعال می­ شود. اگر طعم ماست یا شیرهای کشت شده را نمی پسندید از کلم ترش استفاده کنید.


مکمل­ های پروبیوتیکی

باکتری­های پروبیوتیک در بسیاری از مکمل­ هایی که باکتری­های اسیدوفیل یا بیفیدو دارند، یافت می ­شوند. این مکمل­ها انتخاب­هایی عالی برای جایگزینی باکتری­های از دست رفته مفید محیط شکمی است.


محصولات تخمیری

اگر می ­توانید بدون مشکلات گوارشی محصولات تخمیری را مصرف کنید، توصیه می شود که اندکی غذای تخمیر شده در رژیم خود بگنجانید. برخی از غذاهای تخمیر شده عبارتند از: ماهی تخمیر شده، میسو و تمپه که از تخمیر سویا به دست می­آیند.


ترجمه شده از وبسایت : www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است