مضرات و فواید استفاده از آب انار

اسفند ۱۶, ۱۳۹۶ الهام آقایی تغذیه سالم نظرات

انار میوه­ای بسیار محبوب است. آب انار نسبت به سایر میوه ها یا چای سبز مقادیر بسیار بالایی آنتی اکسیدان دارد؛ این آنتی اکسیدان­ها شامل مواد مغذی گیاهی مثل پلی فنول ­ها، تانین ­ها و آنتوسیانین ­ها می ­شود. با توجه به تحقیقات به چاپ رسیده در “تحقیقات غذایی” مصرف روزانه آب انار در بهبود فعالیت­های آنتی اکسیدانی بدن، توانایی بیشتری از هر میوه­ ی دیگری دارد؛ چون ترکیبات فنولی موجود در آن غلظت بسیار بیشتری دارد.


مضرات

تداخلات دارویی

آب انار برای مصرف روزانه بسیار مناسب است. با این وجود ممکن است با برخی از داروها تداخل داشته باشد؛ مثلا داروهایی که برای درمان کلسترول یا فشار خون بالا تجویز می­شوند. تحقیقات انجام شده در “ژورنال قلب امریکا” نشان می دهد که مصرف آب انار همراه با روزواستاتین که برای کلسترول بالا تجویز می­ شود، می­ تواند ریسک رابدومیولیز (بیماری که در ان ماهیچه­ ها به تدریج از بین رفته و باعث نارسایی کلیه ­ها می ­شود) را در بیماران افزایش دهد. قبل از مصرف روزانه آب انار با پزشک خود مشورت کنید.

بالا رفتن قند خون

آب انار قندهایی با غلظت بسیار بالا دارد. با توجه به آنچه دپارتمان کشاورزی امریکا منتشر کرده است، ۱ فنجان آب انار (۸ اونس) ۱۳۴ کالری انرژی و ۳۱.۵ گرم از انواع قندها را دارد که نیمی از آن گلوکز و نیمی دیگر فروکتوز است. این مقدار قند را می توان در یک نوشیدنی کولای ۱۶ اونسی که ۱۲۸ کالری و ۳۱.۱۳ گرم قند دارد یافت. نوشیدن این میزان قند می­ تواند قند خون شما را بالا ببرد.


فواید

کاهش خطر ابتلا به بیماری ­های قلبی

میزان بسیار بالای آنتی اکسیدان­های آب انار به ویژه پلی فنول­ها، می­ توانند تولید کلسترول در رگ­ها را کاهش داده و یا به کلی متوقف کند. آنتی اکسیدان­ها کلسترول با چگالی پایین را که بیشتر با نام LDL یا کلسترول بد شناخته می­شوند را کاهش داده و از قلب محافظت می­کند. تحقیقات انجام شده در مجله “ملی ویتامین­ها و مواد مغذی” نشان می­دهد که مصرف آب انارغلیظ می ­تواند کلسترول تام و LDL را کاهش دهد. همچنین می ­تواند ریسک بیماری­های قلبی را در بیماران دیابت نوع ۲ که چربی خون بالایی دارند، کاهش دهد.

بهبود عملکرد جنسی و باروری

آب انار می ­تواند باعث بهبود قوای جنسی و باروری شود. براساس تحقیقات منتشر شده در مجله ملی “تحقیقات نازایی”، آب انار نعوظ را در مردانی که اختلالات نعوظ دارند، بهبود می ­دهد. این می ­تواند به دلیل تاثیرات آب انار بر نیتریک اسید باشد. این ماده ماهیچه­ های صاف دیواره رگها را (مثل رگهای آلت) فعال می­کند و استراحت و جریان خون در رگها را کنترل می­کند. تحقیقات چاپ شده در مجله “نیتریک اسید” نشان می­دهد که آب انار آنتی اکسیدان­های بالقوه­ای دارد که از تخریب نیتریک اسید پیشگیری و تاثیرات بیولوژیک آن را تقویت می کند. مصرف آب انار کیفیت اسپرم را نیز بالا می­ برد که در مجله “تغذیه بالینی” منتشر شده است.


ترجمه شده از وب سایت: www.livestrong.com

 

مقالات مرتبط

نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است