بدن کربوهیدرات ها­، چربی ها­ و پروتئین ها­ را چگونه جذب می­ کند؟

بدن کربوهیدرات ها­، چربی ها­ و پروتئین ها­ را چگونه جذب می­ کند؟

اسفند ۲۳, ۱۳۹۶ الهام آقایی مقالات نظرات

سیستم گوارش روزانه انواع بسیاری از غذاها را با کمک آنزیم­ها و شیره ­های گوارشی فراوان هضم و جذب می­کند. کربوهیدرات­ها، چربی­ ها و پروتئین ­ها همه با سرعتی مختلف در سیستم گوارش حرکت می­ کنند؛ ولی همه در لوله گوارش به عناصر مونومر سازنده خود تجزیه شده و به عنوان سوخت یا ماده ترمیم کننده ماهیچه­ ها، استخوان­ها و دیگر ارگان­ها جذب می­ شوند.


کربوهیدرات­ ها

گوارش کربوهیدرات­ ها از دهان آغاز می­شود که آنزیم ­های موجود در بزاق دهان، مولکول­ های پیچیده را به قندهای ساده­ تری تبدیل می­ کند. کربو­هیدرات ­جویده شده وارد مری و سپس معده می ­شود و در این مسیر اندکی گوارش می­ یابد. در روده کوچک به ساده ­ترین فرم قندی خود تجزیه ، از دیواره ­های روده جذب و وارد جریان خون می ­شود. سپس به عنوان سوخت مصرف شده یا برای مصارف بعدی به کبد رفته و ذخیره می ­شود. فیبرها که دیواره سلولی غیرقابل هضم موجود در کربو­هیدرات­ های گیاهی مثل لوبیاها، برنج قهوه­ای و گندم کامل است، مسیر گوارشی را هضم نشده طی می­ کنند.


پروتئین­ ها

پروتیئن­ ها در گوشت، تخم مرغ، محصولات لبنی و لوبیاها به وفور یافت می ­شوند و در بدن برای ساخت ماهیچه­ ها وسایر بافت ها کاربرد دارند. مولکول­ پروتئین بسیار بزرگ است. جویدن به شکستن مولکول­های پروتئین به اجزاء کوچکتر کمک می ­کند. گوارش شیمیایی پروتئین­ها در معده شروع می­ شود که آنزیم ­ها شروع به نرم کردن پروتئین­ها می­ کند. در روده کوچک گوارش نهایی رخ می ­دهد که پروتئین­ ها به واحدهای سازنده خود یعنی اسیدهای آمینه تجزیه می­ شوند. اسیدهای آمینه از طریق دیواره روده کوچک جذب  و وارد جریان خون شده سپس به نقاط مختلف بدن برای ترمیم جراحات وجایگزینی سلول­های مرده فرستاده می ­شود.


چربی­ ها

چربی­ها و روغن­ ها به سادگی به مواد آب دوست گوارش یافته در لوله گوارشی تبدیل نمی­ شود. صفرا که توسط کبد تولید و در کیسه صفرا ذخیره می­ شود، می­تواند به آب و چربی متصل شود. صفرا توده ­های چربی در لوله گوارش را شکسته و به اجزاء امولسیون شده کوچک تر تبدیل می­کند. آنزیم لیپاز که چربی ­ها را تجزیه می­ کند، می­تواند در این مرحله مولکول­های چربی را بشکند. چربی ­های شکسته شده، اسیدهای چرب و کلسترول­ها، از دیوار روده جذب جریان خون می­شوند. سپس در رگ­های سینه جمع می­ شوند تا به نواحی ذخیره چربی در بدن فرستاده  شده و یا در صورت نیاز به صورت سوخت مصرف شوند.


ویتامین ­ها

همانطور که غذا با شیره ی گوارشی تجزیه می شود، روده ویتامین ­های ضروری را برای طیف وسیعی از کاربردها مثل مبارزه با التهابات در بدن تا ترمیم آسیب­های عصبی جذب می­کند. ویتامین­ های محلول در آب مثل مجموعه­ی ویتامین­های B و C تنها به حدی که بدن به آن­ها نیاز فوری داشته باشد، از دیواره روده جذب و مقدار اضافی از طریق ادرار دفع می ­شود. همچنین برای حفظ سلامتی باید هر روز مقدارمورد نیاز از این ویتامین ها مصرف شود. ویتامین­های محلول در چربی مثل A، D، K و E از دیواره ­های روده جذب و در کبد و بافت­های چربی برای مصرف مورد نیاز ذخیره می­ شود.


ترجمه شده از وب سایت : www.livestrong.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است