هفته هفتم بارداری

هفته هفتم بارداری : آنچه باید بدانیم

مهر ۲۴, ۱۳۹۵ نسخه بارداری هفته به هفته نظرات

در هفته هفتم بارداری ، موارد بسیاری برای شما و نوزادتان رخ می دهد. شما در میانه اولین دوره سه ماه خود هستید و همه چیز به سرعت در حال وقوع است. اگر شما به معاینات پزشکی مربوط به زایمان نپرداخته اید، از آن جایی که آزمایشات مهم و معاینات از هم اکنون تا تولد نوزاد ضروری می باشد، اکنون زمان خوبی برای انجام این کار است.

علایم و و وضعیت مادر در هفته هفتم بارداری

اگر چه بدن شما در این مرحله تغییر زیادی را نشان نمی دهد ولی احتمالا  بیشتر احساس بارداری و نفخ می کنید. برخی از زنان یک ورم کوچک را در پایین شکم خود  حس می کنند.  اغلب نوزاد آن قدر کوچک است که نمی تواند علت این ورم باشد و به احتمال زیاد این بیشتر به علت نفخ است.  بهتر است در طول هفته هفتم ، لباس های بارداری بیشتر مورد استفاده قرار بگیرد.

شما علایم بارداری که شامل دردها، سر درد ها، خستگی، بیماری صبحگاهی، سینه های حساس و عطش است، را تجربه می کنید. میل شدید به غذا، کنترل زندگی شما را در دست می گیرد. شما ممکن است که خود را مشتاق غذاهایی ببینید که زمانی فکر می کردید که نفرت انگیز هستند. این طبیعی است و افراط در خوردن این غذاها به شرط این که برای نوزاد شما زیان بار نباشد، ایرادی ندارد.

یکی از بزرگ ترین تغییرات که در طول هفته هفتم در بدن شما رخ می دهد،  رشد موکوس پلاگ می باشد. دهانه رحم شما یک لایه مخاطی در مجرای گردن رحم برای مسدود کردن رحم برای محافظت تشکیل می دهد. نهایتا زمانی که زایمان نزدیک است این پلاگ از بین می رود.


نمو جنین در هفته هفتم بارداری

جنین شما در هفته هفتم سریعا در حال رشد است و نزدیک به اندازه زغال اخته می باشد! همین طور که دهان و زبان شکل می گیرد، مشخصات صورت هم مشخص می شود.

همچنین چشم ها هم شروع به فرم گرفتن می کنند و شبکیه و عدسی به یکدیگر متصل می شوند. در طول این هفته، گروه خونی جنین شما  مشخص می شود.

عضلات، استخوان ها و اندام ها به رشد خود ادامه داده و روده ها و آپاندیس به طور کامل شکل می گیرند. کبد شروع به تولید گلبول های قرمز می کند. پنجه ی پا و انگشتان نوزاد شما در یک سونوگرافی قابل مشاهده است.

همچنین دندان ها و زبان در حال شکل گرفتن در دهان هستند،  اگرچه هنوز قابل مشاهده نیستند.


نکات هفته هفتم بارداری

با پزشک خود صحبت کنید. از این موضوع مطمئن شوید که غذاها، معالجات و تغذیه مناسب را در پیش گرفته اید. به ویژه این مسئله  بسیار مهم است که ویتامین های پیش از زایمان را به همراه اسید فولیک مصرف کرده باشید. از این هفته هر چیزی که می خورید، تاثیر مهمی بر  روی سلامت جنین شما دارد.


تصویر دو بعدی هفته هفتم بارداری - عکس جنین در هفته هفتم بارداری

تصویر دو بعدی هفته هفتم بارداری

تصویر سه بعدی هفته هشتم بارداری

تصویر دو بعدی هفته هفتم بارداری


ویدیو هفته هفتم بارداری


در هفته هفتم بارداری چه بخوریم

در طول هفته های پنجم و هشتم بارداری، تغذیه نقش مهمی در تکامل سیستم عصبی، دستگاه گوارش، دستگاه تنفسی، گردش خون و سیستم تولید مثل دارد. در هفته هفتم بارداری نکات زیر را در نظر داشته باشید:

  • حالت تهوع، استفراغ، ریفلاکس و بقیه تغییرات سیستم گوارشی ممکن است غذا خوردن برای شما را به یک چالش تبدیل کنند. سعی کنید:

– دفعات زیاد ولی مقدار کم غذا بخورید.

– اجتناب از غذاهای که ممکن است دستگاه گوارش شما را تحریک کند.

– مایعات زیادی بنوشید بویژه آب

  • مصرف آهن خود را دو برابر کنید افزایش حجم خون در دوران بارداری و نیاز کودک در حال رشد شما را در معرض خطر کمبود آهن یا کم خونی قرار می دهد. غذاهای غنی از آهن مانند سبزیجات ، گوشت گاو، تخم مرغ و آجیل را در رژیم غذایی خود قرار دهید. مکمل های بارداری دارای آهن اضافی نیز کمک کننده اند.
  • مصرف مکمل های بارداری را ادامه دهید. مکمل های منبع خوبی برای آهن، اسید فولیک و دیگر ویتامین ها و مواد معدنی مهم هستند به یاد داشته باشید که مکمل های روزانه به هیچ عنوان جایگزین رژیم غذایی سالم نیستند.

بارداری روز به روز

در هر روز هفته هفتم بارداری چه اتفاقی می افتد

روز اول / روز دوم / روز سوم / روز چهارم / روز پنجم / روز ششم / روز هفتم 


ورزش و هفته هفتم بارداری

اگر هنوز در هفته هفتم به تمرینات خود ادامه می دهید یعنی شروع خوبی داشته اید. ولی اگر تا به حال شروع کرده اید الان زمان مناسبی است. به خاطر داشته باشید:

  • ۳۰ دقیقه ورزش در روز را امتحان کنید سعی کنید بیشترین روزهای هفته تمرین داشته باشید.
  • شما می توانید این مقدار را به دفعات مختلف در روز تقسیم کنید یا پیوسته انجام دهید.
  • خانم های بارداری با مشکلات پزشکی و سایر مسائل حتما با پزشک خود در مورد برنامه تمرینی شان صحبت کنند.

هفته هشتم بارداری

هفته ششم بارداری

بارداری هفته به هفته

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است