هفته نهم بارداری

هفته نهم بارداری : آنچه باید بدانیم

مهر ۲۴, ۱۳۹۵ نسخه بارداری هفته به هفته نظرات

۹در طی هفته نهم بارداری ، شما و کودکتان  در معرض تغییرات بسیار سریعی قرار می گیرید. اگر شما قبلا از نظر احتمال بارداری، بررسی نشده باشید، ممکن است در این زمان برای اولین ویزیت پیش از تولد خود آماده شوید.

برای آن که بررسی ها برای پزشک آسان تر شود، بهتر است از قبل نکاتی را آماده کنید، از جمله داروهای مصرفی، عادات ورزشی، عادات غذا خوردن و شرح حال پزشکی کلی در مورد خودتان شامل بیماری ها، سابقه جراحی، سابقه بارداری های قبلی  و سایر موارد.

علائم و وضعیت مادر در هفته نهم بارداری

رحم شما هنوز در حال رشد است و تقریبا در این  زمان به اندازه یک طالبی رسیده است. شاید شما احساس باد شدگی زیادی ( تورم ) را در شکم خود داشته باشید و کمی هم به این دلیل بی قرار باشید، ولی به یاد داشته باشید که علت آن  تغییرات هورمونی است که در بدن شما رخ داده است.

ممکن است شما متوجه افزایش وزن خود شوید، ولی احتمال آن بیشتر احتباس آب است تا وجود بچه در شکم شما.

بسیاری از زنان در این دوره ممکن است تغییرات شدید خلق و خو و سایر علائم بارداری را تجربه کنند ولی به یاد داشته باشید که علت همه آن ها تغییرات هورمونی است بویژه پروژسترون.

برخی از علائم بارداری که هنوز پا برجا می باشد شامل درد ها و احساس باد کردن ( تورم ) و خستگی در کل بارداری پابرجا خواهد بود.


نمو جنین در هفته نهم بارداری

در این زمان  کودک در خارج از دوره رویانی خود قرار دارد و در دوره جنینی است. درست ۱ اینچ طول دارد و وزن آن هنوز هم حدود همان ۳ گرم است، تقریبا همان وزنی که در هفته ی ۸ ام بارداری به آن اشاره شد.

بسیاری از ویژگی های جسمانی کودک شما در این مرحله از بارداری ایجاد می شود، از جمله شکل گیری سر، پاها و بازو ها. سر بزرگترین بخش انتهایی بدن است.

در طی هفته ۹ ام بارداری، کودک شما  شروع به افزایش وزن می کند.

اعضای بدن و ماهیچه ها خود بخود شروع به فعالیت می کنند. پلک ها به همدیگر می رسند و دوباره در هفته ۲۷ بارداری باز می شوند.

اگر چه در این زمان  اندام های جنسی ایجاد می شوند و رشد می کنند ولی پزشک شما هنوز هم در این زمان نمی تواند جنسیت جنین را تشخیص دهد. تعیین جنسیت جنین در تریمستر ( سه ماهه بارداری ) دوم امکان پذیر است.

قلب کودک شما هم می بایست به ۴ حفره تقسیم شود و فورا شروع به پمپاژ می کند ( توجه داشته باشید که این یک روند طبیعی است ). دریچه های قلبی هم شکل گرفته اند.

در این هفته از بارداری چشم ها کاملا شکل گرفته اند.

می توان دهان و بینی را بیشتر از هم افتراق داد.

جفت تکامل زیادی یافته است تا بتواند کارکرد اصلی خود ( در واقع منظور ترشح هورمون ها است ) را بر عهده بگیرید. توجه کنید که در این زمان می توانیم صدای قلب جنین را توسط سونوگرافی داپلر بشنویم.

ولی اگر پزشک نتوانست صدای قلب کودک شما را بشنود،  نترسید و نگران نشوید!! چون چند هفته بعد این اتفاق می افتد و صدای قلب وی قابل شنیدن خواهد بود.

استرس در این هفته

اگر شما در طی این هفته از بارداری دچار استرس و اضطراب هستید، سعی کنید تا به گروه های حمایتی بپیوندید. این کار به شما کمک می کنید تا از خانه خارج شوید و با بقیه مادران باردار در تماس باشید و بتوانید با  احساساتی که تجربه می کنید مقابله کنید.

گروه های حمایتی  برای زنان باردار  تقریبا در همه شهر ها و کشور ها وجود دارند. همچنین متخصصینی وجود دارند  که در  مورد بارداری خبره هستند و می توانند به کنترل عواطف و احساسات خانم باردار در این زمان کمک کنند.

همچنین شما باید بتوانید با همسر خود در تماس باشید و رابطه عاطفی مناسبی را برقرار کنید. این امر کمک می کند تا وی متوجه شود که شما در چه وضعیتی هستید.

پس در این هفته از بارداری پیش از آن که متوجه توقف عادت ماهیانه شوید، خستگی غیر قابل توجیهی را تجربه می کنید. زمانی را برای استراحت کردن بگذارید.  ورزش یوگا و رفتن به کلاس  شنا می تواند استرس شما را کم کند.  در روز وقت بیشتری را به خوابیدن اختصاص دهید.  خواب اضافی انرژی شما را به حد طبیعی بر می گرداند.


تصویر دو بعدی هفته نهم بارداری - عکس جنین در هفته نهم بارداری

تصویر دو بعدی هفته نهم بارداری

تصویر سه بعدی هفته نهم بارداری

تصویر سه بعدی هفته نهم بارداری


ویدیو هفته ۹ ام بارداری


هفته نهم بارداری چه بخوریم

چند مورد از مزایای تغذیه مناسب در دوران بارداری عبارتند از:

 • تغذیه مناسب با اسید فولیک مانع از ایجاد اختلالات نقص تولد می شود.
 • داشتن عتدت های خوب در حال حاضر به ادامه آن در طول بارداری کمک خواهد کرد.
 • تحقیقات نشان داده است داشتن تغذیه مناسب در دوران بارداری به محافظت از کودک در مقابل بیماری ها بعد از زایمان نیز کمک خواهد کرد.

بارداری روز به روز

در هر روز هفته نهم چه اتفاقی می افتد:

روز اول / روز دوم / روز سوم / روز چهارم / روز پنجم / روز ششم / روز هفتم


ورزش و هفته نهم بارداری

ورزش منظم برای شما و کودکتان مزایای بسیار زیادی دارد:

 • از بسیاری از مشکلات بارداری مانند کمر درد، نفخ و خستگی کمک می کند.
 • بالا بردن قوام عضلانی در شکم و رحم
 • ایجاد متابولیسم بهتر
 • کمک به برگشت به حالت طبیعی بعد از زایمان
 • کمک به تغذیه و اکسیژن رسانی به کودک
 • بالا بردن سطح انرژی شما
 • داشتن احساس بهتر فیزیکی و عاطفی
 • تنظیم مرکز ثقل جدید برای شما با توجه به وزن کودک
 • امکان زایمان راحتتر

هفته دهم بارداری

هفته هشتم بارداری

بارداری هفته به هفته

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است