هفته یازدهم بارداری

هفته یازدهم بارداری : آنچه باید بدانیم

اکتبر 15, 2016 نسخه بارداری هفته به هفته نظرات

در طی هفته یازدهم بارداری ، بسیاری از تغییرات  در مادر و کودک ایجاد می شود. شاید مادر در این هفته ضربان قلب کودک را بشنود و برخی از علائم بارداری وی از جمله تهوع و استفراغ صبحگاهی دیده نشود.

ممکن است حتی ممکن است مادر احساس کند که دوست دارد تا شبی را در بیرون سپری کند ( البته بدون استفاده از  سیگار و الکل ).

علائم و وضعیت مادر در هفته یازدهم بارداری

وقتی که ویژگی های جسمانی شما تغییر می کند، می تواند گفت واقعا ( از نظر ظاهری ) باردار هستید. وزن شما اضافه می شود و پستان های شما هم بزرگ تر می شود و ممکن است کاملا دردناک هم باشند و شکم شما هم ممکن است متسع تر شود.

اتساع شکمی اغلب به علت افزایش محتویات شکمی ایجاد می شود که به علت آرام حرکت کردن رو به پایین روده ها به علت افزایش تولید پروژسترون است ( درست است، یبوست هم در این دوره بسیار شایع است!). در حالی که، برخی از زنان این مرحله را زود نشان نمی دهند.

در این زمان تغییراتی در مو، ناخن های پاها و ناخن های انگشتان شما دیده می شود. علت آن هم تغییرات هورمونی بدن است. بارداری بر روی همه سلول های بدن شما اثر دارد.

بیشتر زنان فکر می کنند که آن ها می توانند احساس کنند که کودکشان در این مرحله در حال حرکت است، ولی این یک احساس غلط است، چون گاز ها در سیستم گوارشی این اثر را دارند. همچنین این که خانم باردار در این  مرحله از بارداری، احساس کند که بدن وی گرم شده است، طبیعی است.

علت آن هم این است که مقدار خون در بدن شما زیاد می شود.  وقتی که سه ماهه اول رو به انتها می رود، بیشتر زنان حدودا ۲ تا ۵ پوند افزایش وزن پیدا می کنند.


رشد جنین در هفته یازدهم بارداری

 نیمی از اندازه  سر ایجاد شده است. انگشتان  دست و پا  هم کاملا مجزا شده اند و در پایان هفته  ۱۱ ام تمام ۲۰ انگشت را می توان مجزا در نظر داشت.

در این زمان استخوان های کودک هم سفت می شود ولی پوست بدن همچنان نازک است. کودک شما بسیار فعال است ولی متاسفانه آن قدر کوچک است که هنوز توسط مادر این حرکت و جنب و جوش احساس نمی شود.

 در اطراف جنین مایع آمنیوتیک وجود دارد و کودک می آموزد که چگونه بلع انجام دهد. اعضای بدن به رشد خود ادامه می دهند و برخی از این اندام ها عملکرد خود را پیدا می کنند.

در طی ۳ هفته بعدی، اندازه جنین ۲ برابر می شود. در جفت، عروق خونی بیشتری ایجاد می شود تا اکسیژن و ریزمغذی های مورد نیاز جنین شما را که برای رشد می خواهد، فورا در اختیار آن قرار دهد. گوش ها  در محل صحیح خود قرار می گیرند، از سمت گردن به محلی در سر.


نکات هفته یازدهم بارداری

 اگر پیش از بارداری وزن شما کم و یا زیاد باشد، پزشک شما ممکن است بخواهد تا در طی ۳ ماهه اول وزن شما را تنظیم کند. مهم این است که شما به طور مرتب و مناسب غذا میل کنید و از دستورات پزشک خود برای تامین ریز مغذی های مورد نیاز جنین، تبعیت کنید.

اگر اضافه وزن شما زیاد باشد، می بایست عادات تغذیه ای خود را عوض کنید، به طوری که تنها به ۳۰۰ کالری اضافی در روز نیاز دارید تا کودک شما سلامت باشد.


تصویر دو بعدی هفته یازدهم بارداری عکس جنین در هفته یازدهم بارداری

تصویر دو بعدی هفته یازدهم بارداری

تصویر سه بعدی هفته یازدهم بارداری

تصویر سه بعدی هفته یازدهم بارداری


ویدیو هفته ۱۱ ام بارداری


بارداری روز به روز

در هر روز هفته یازدهم چه اتفاقی می افتد

روز اول / روز دوم / روز سوم / روز چهارم / روز پنجم / روز ششم / روز 


هفته دوازدهم بارداری

هفته دهم بارداری

بارداری هفته به هفته

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است