هفته سیزدهم بارداری

هفته سیزدهم بارداری : آنچه باید بدانیم

مهر ۲۲, ۱۳۹۵ نسخه بارداری هفته به هفته نظرات

در هفته سیزدهم بارداری ، از ۳ ماهه ی اول عبور کرده اید و وارد ۳ ماهه ی دوم بارداری شده اید. البته هنوز هم راه زیادی باقی است! پس سعی کنید تا درست غذا بخورید و  فعالیت های بدنی مناسبی داشته باشید.

علائم و وضعیت مادر در هفته سیزدهم بارداری

در نهایت، با رشد رحم، فشار از روی مثانه ی شما برداشته می شود.  وقتی که از روی مثانه ی شما فشار برداشته می شود، ممکن است دردهای شکمی را تجربه کنید.

همچنین ممکن است درد لیگامان گرد را هم تجربه کنید، چون این لیگامان از ایجاد کشش و فشار بر روی رحم جلوگیری  می کند. این درد می تواند شدید باشد و ممکن است  باعث توجه به مشکلات طبی شما هم بشود.

وقتی که این درد عادی و معمولی باشد، شما می بایست  با پزشک در میان بگذارید. اگر این دردها با نشت خون و یا هر نوع از دست رفتن دیگر مایع همراه باشد، می بایست فورا توسط پزشک ویزیت شوید، چون این حالت می تواند نشانه ای از مشکل جدی تری باشد، همانند سقط.

هنوز ممکن است شما در این زمان در قفسه سینه و گلوی خود سوزش را تجربه کنید. پستان های شما هنوز در حال رشد است و شاید به علت کلستروم تولید شده، بسیار  هم حساس باشد. پستان های شما آماده تولید شیر است و مجاری شیری در حال بزرگ تر شدن هستند.


رشد کودک در هفته سیزدهم بارداری

وقتی که هفته ۱۳ ام بارداری می گذرد، بسیاری از تغییرات مهم و معنی دار در بدن کودک شما ایجاد می شود.

اندازه جنین در این هفته، تقریبا ۳ اینچ طول و وزنی بین ۰.۷ تا ۰.۸ اونس دارد.

در این مرحله هنوز  هم در رحم فضای زیادی برای رشد جنین وجود دارد، و جنین شما هم اکنون بیشتر شبیه کودک است و فقط خیلی لاغر و باریک است. چشم های وی از طرفین سر حرکت می کنند و به هم نزدیک می شوند، و موهایی که ابرو ها را می سازند،  به سمت هم می آیند.

با ادامه ی رشد کودک ،  شکم هم رشد می کند و روده ها در محل خود حرکت می کنند.  پانکراس ( لوزالمعده ) شروع به تولید انسولین می کند که برای تنظیم سطح قند خون پس از تولد کودک و در مابقی عمر حیاتی است.

با سفت تر شدن استخوان ها، جفت ریز مغذی ها، ویتامین ها، مواد معدنی، چربی ها، پروتئین ها و اکسیژن را می سازد. همچنین جفت امکان جابجایی خون را بین مادر و کودک فراهم می کند. در این مرحله از بارداری،  کودک شما دستگاه روده ای واجد عملکرد دارد.


نکات هفته سیزدهم بارداری

در این مرحله از بارداری،  خط های کششی بر روی شکم، پستان ها، لگن، و باسن ( بیشتر در این نواحی ) دیده می شود.  افزایش وزن به صورت تدریجی باعث می شود تا این مشکلات ایجاد نشود، پس مهم است که رژیم غذایی متعادل و خوبی داشته باشید.

پیش از آن که از هر کرم  و یا  لوسیونی استفاده کنید، با پزشک خود مشورت کنید.


تصویر دو بعدی هفته سیزدهم بارداری - عکس هفته سیزدهم بارداری

تصویر دو بعدی هفته سیزدهم بارداری

تصویر سه بعدی هفته سیزدهم بارداری - سونوگرافی هفته سیزدهم بارداری

تصویر سه بعدی هفته سیزدهم بارداری


ویدیو هفته ۱۳ ام بارداری


میل جنسی در این هفته در برخی زنان افزایش می یابد و در برخی تغییری ایجاد نمی شود که هر دو طبیعی است. می توانید رابطه جنسی داشته باشید مگر در مواردی که پزشک به دلیل شرایط خاص مانند خونریزی شدید در دوران بارداری ، داشتن هماتوم و … شما را منع کند.

اگر شما می خواهید رابطه جنسی داشته باشید، نگران نباشید آلت تناسلی همسرتان به کودک آسیب نمی رساند – آلت تناسلی نمی تواند فراتر از مهبل (واژن) باشد.

حتی در اوایل بارداری بعضی وضعیت های رابطه جنسی می تواند برای مادر بعلت افزایش اندازه رحم ناراحت کننده باشد. اگر در رابطه جنسی در موقعیتی قرار بگیرید که در کنار هم دراز کشیده اید بهترین حالت ممکن است.  اگر شریک جنسی شما بیش از حد نفوذ کند، ممکن است باعث ناراحتی نیز شود.


بارداری روز به روز

در هر روز هفته سیزدهم بارداری چه اتفاقی می افتد

روز اول / روز دوم / روز سوم / روز چهارم / روز پنجم / روز ششم / روز هفتم


زنان باردار نسبت به بقیه افراد بیشتر در معرض ابتلا به عفونت های ادراری هستند، زیرا هورمون های در حال تغییر می توانند بر سیستم ادراری تأثیر بگذارند. اگر در هنگام ادرار درد دارید، ممکن است عفونت داشته باشید و باید با پزشک خود تماس بگیرید برای پیشگیری از عوارض بعدی مانند عفونت کلیه ممکن است برای شما یک دوره آنتی بیوتیک تجویز کند.

برای کمک به جلوگیری از عفونت، می توانید مایعات زیادی مصرف کنید تا از تخلیه مثانه برای کاهش خطر استفاده کنید.


هفته چهاردهم بارداری

هفته دوازدهم بارداری

بارداری هفته به هفته

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است