پیکرتراشی و لاغری با امواج صوتی (لیپوساکشن اولتراسونیک)

پیکرتراشی و لاغری با امواج صوتی (لیپوساکشن اولتراسونیک)

خرداد ۵, ۱۳۹۹ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

لیپوساکشن اولتراسونیک (Ultrasonic Liposuction) نوعی روش از بین رفتن چربی است که در آن سلول های چربی را قبل از تخلیه ذوب و آب میکنند. این نوع پیکرتراشی تحت سونوگرافی و همراه با امواج فراصوت به منظور هدف قرار دادن سلول های بافت چربی انجام می شود. این نوع جراحی زیبایی ، به لیپوساکشن با کمک سونوگرافی (UAL) نیز معروف است.

 

 


فواید پیکرتراشی با امواج صوتی

لیپوساکشن اولتراسونیک گاهی اوقات به جای لیپوساکشن تحت مکش (SAL) استفاده می شود. در حالی که SAL قدیمی ترین و آزمایش شده ترین نسخه از این عمل جراحی است، اما محدودیت هایی دارد که UAL به دنبال برطرف کردن آن ها است.

برخی از مزایای این روش جراحی زیبایی عبارتند از:

 • از بین بردن چربی ها با دقت و حساسیت بهتر
 • از بین بردن توده های چربی سخت و صفت که در روش معمول از بین نمیرود
 • افزایش زیبایی پوستی
 • حفظ اعصاب اندام ها و پوست

لیپوساکشن اولتراسونیک یا پیکرتراشی با امواج صوتی

پیکرتراشی با کمک امواج صوتی تا حد زیادی خستگی جراح و تیمش را کاهش میدهد. زیرا بیشتر کار را امواج اولتراسونیک انجام می دهند(البته زیر نظر جراح). در نتیجه نتایج عمل و لاغری میتواند بهتر و مشهودتر باشد.


حدس میزنیم از این مطلب هم خوشتون بیاد

متخصص جراح لاغری کیست؟ + توضیحات عمل لاغری با فیلم


خطرات لیپوساکشن اولتراسونیک

در حالی که پیکرتراشی با امواج صوتی یک شکل دقیق تر از لیپوساکشن است، اما چند خطر و عارضه جانبی در این روش زیبایی وجود دارد.

 • در روش مرسوم و قدیمی لیپوساکشن معمولا جای اسکار کمتری برجای میماند. اما در روش پیکرتراشی اولتراسونیک احتمال بر جای ماندن اسکار و زخم زیاد است.
 • علاوه بر این ریزش پوست، سوراخ شدن شکم و آسیب عصبی در این روش نیز مشابه روش مرسوم نیز دور از انتظار نیست
 • در هر جراحی نیز خطر بروز عفونت وجود دارد

عارضه دیگر، احتمال ایجاد سِروماس (seromas) است. این ساختارها، کیسه های پر از مایعات هستند که می توانند در جایی که لیپوساکشن صورت می گیرد تشیکل شوند. این کیسه ها در واقع ترکیبی از پلاسمای خون و سلولهای مرده است که حین لیپوپلاستی از بدن خارج می شوند.

در یک بررسی بر روی ۶۶۰ بیمار که عمل جراحی لیپوساکشن اولتراسونیک UAL  انجام داده بودند نتایج و عوارض زیر دیده شد:

 • سه مورد سروماس
 • دو گزارش از فشار خون بالا (فشار خون پایین)
 • سه مورد درماتیت (بثورات اگزما)
 • یک گزارش از خونریزی

درمانگاه مایو لیپوساکشن اولتراسونیک یا پیکرتراشی با امواج صوتی را برای افراد زیر توصیه نمیکند:

 • افراد با سیستم ایمنی ضعیف
 • اشخاصی که بیماری عروق کرونری دارند
 • بیماران دیابتی
 • افرادی که با کم خونی دست و پنجه نرم میکنند

از پروسه زیبایی لاغری با امواج صوتی چه انتظاری می‌رود؟

جراح طی یک جلسه قبل از عمل دستورالعمل هایی به شما می دهد. در این ملاقات، حتماً در مورد تمام مکمل ها و داروهای احتمالی که هم اکنون یا اخیرا مصرف کرده اید با جراح صحبت کنید.

پزشک جراح از شما خواهد خواست که چندین روز پیش از عمل از مصرف داروهای رقیق کننده خون مثل آسپیرین یا ایبوپروفن (Advil)  خودداری کنید.

پیکرتراشی اولتراسونیک در بیشتر موارد برای بخش های زیر در نظر گرفته می شود:

 • شکم
 • پشت
 • سینه ها
 • باسن
 • اندامهای تحتانی (پاها)
 • اندامهای فوقانی (بازوها)

بیشتر عمل های لیپوساکشن اولتراسونیک به صورت سرپایی انجام می شوند. شما می توانید انتظار داشته باشید که در مطب پزشک جراحی کنید و در همان روز به خانه بروید. اگر جراحی شما بخش های وسیعی از بدنتان را پوشش میدهد، احتمالا مجبور باشید چند روز در بیمارستان بستری شوید. (برای مراقبت های بیشتر)

بسته به وسعت موضع عمل، جراح شما ممکن است از بی حسی موضعی یا اشکال دیگر بیهوشی استفاده کند.

پس از شروع بی حسی، جراح لاغری وسیله ای که امواج اولتراسونیک را به زیر پوست شما هدایت می کند را آماده میکند. این وسیله قادر است دیواره سلولهای چربی را از بین ببرد و آنها را آب می کند. پس از فرآیند انحلال، چربی توسط یک ابزار جراحی خاص به نام کانولا تحت مکش خارج میشود.


دوره نقاهت و بهبودی

دوره نقاهت بعد از عمل لیپوساکشن اولتراسونیک، معمولا کوتاه خواهد بود. از آنجا که این عمل زیبایی یک روش سرپایی است، اگر عوارض جانبی خاصی متوجه شما نشود، می توانید پس از عمل به خانه بروید. و تنها کافیست که چند روز مرخصی بگیرید تا بتوانید انرژی خود را به دست بیاورید و برای زندگی روزمره آماده شوید.

پزشک جراح شما ممکن است برای چند روز بعد از انجام عمل، برای شما ورزش های ساده تا متوسطی ​مانند پیاده روی را توصیه کند. این تحرکات ساده به بهبود جریان خون شما کمک می کند. بنابراین لخته های خونی در عروق دستکاری شده شما ایجاد نخواهد شد. اگر تورم موضع عمل دارید، احتمالا باید از لباس های فشرده ساز استفاده کنید.

نکته: با لیپوساکشن اولتراسونیک شما نمی توانید از شر سلولیت خلاص شوید. اگر سلولیت دارید باید از روش های دیگری مثل کربوکسی تراپی استفاده کنید.

انجمن جراحی پوست آمریکا (ASDS) در خصوص حصول نتایج بعد از پیکرتراشی با امواج صوتی می گوید که ممکن است شما برای چندین ماه نتایج کامل و نهایی را مشاهده نکنید. این انجمن همچنین می گوید UAL سریعترین زمان بهبودی را نسبت به سایر انواع لیپوساکشن ها دارد. تورم و سایر عوارض خفیف آن نیز معمولاً بعد از چند هفته فروکش می کنند.


آیا لاغری و کاهش چربی با کمک این روش زیبایی موثر است؟

از نظر پزشکی، لیپوساکشن اولتراسونیک درمانی مؤثر برای از بین بدن چربی های ناخواسته محسوب می شود. یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ نشان داد که از بین  ۶۰۹ نفری که بین سالهای ۲۰۰۲ و ۲۰۰۸ تحت UAL قرار گرفته اند حدودا  ۸۰ درصد از نتایج نهایی راضی بودند. میزان رضایتمندی بر اساس مقادیر از دست رفته چربی و کاهش وزن سنجیده شد.

از طرف دیگر، سایر متخصصان پزشکی از هر نوع لیپوساکشن طرفداری نمی کنند. در حقیقت این متخصصان بر این عقیده اند که همه انواع لیپوساکشنها نوعی کاهش وزن موقتی هستند. با این حال، نویسندگان همان مطالعه دریافتند که حدود ۳۵ درصد وزن خود را از دست داده اند. بخش عمده ای از این دستاوردها در سال اول بعد از عمل اتفاق افتاد.


سایر گزینه های دیگر برای از بین بردن چربی

 

در حالی که لیپوساکشن اولتراسونیک یا پیکرتراشی با امواج صوتی از امنیت و موفقیت بالایی برخوردار است، ممکن است شما کاندیدای مناسبی برای این روش جراحی زیبایی نباشید. در این صورت شما باید در مورد تمام گزینه های موجود برای کاهش چربی با پزشک خود صحبت کنید.

برخی از گزینه های جایگزین برای پیکرتراشی عبارتند از:

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است