افسردگی یا غم و اندوه؟

افسردگی یا غم و اندوه؟

نوامبر 10, 2019 نسخه افسردگی نظرات

هر کسی در طی زندگی اش دیر یا زود، دچار غم و غصه خواهد شد. احساس غمگینی، تنهایی، و یا غم و اندوه ناشی از سپری کردن تجربیات دشوار زندگی بخشی از ماهیت حیات انسانی است. اغلب اوقات، با وجود همه اینها افراد می­ توانند به عملکرد طبیعی خود ادامه دهند. زیرا می دانند که با گذر زمان همه چیز بهتر خواهد شد.

اما اگر بهبود نیافتید چطور؟ اگر احساسات غمگینی شما تداوم یافته، مفرط بوده، یا با کار، خواب، یا اوقات فراغتتان تداخل نماید؛ در این صورت چطور؟ اگر احساس خستگی یا بی ارزشی شما تدوام یافته، یا همراه با غم و اندوه تغییراتی در وزن شما نیز ایجاد شود؛ در این صورت چطور؟ ممکن است در حال تجربه افسردگی اساسی باشید.

اختلال افسردگی اساسی که با عناوین افسردگی بالینی یا افسردگی تک قطبی نیز شناخته شده است، از جمله بیماری هایی است که از فراز و نشیب های معمول زندگی فراتر می رود. تقریبا ۱۸.۸ میلیون نفر از بزرگسالان آمریکایی هر ساله دچار افسردگی می شوند، و زنان تقریباً دو برابر بیشتر از مردان درمعرض ابتلا به افسردگی اساسی قرار دارند. افراد مبتلا به افسردگی نمی توانند به سادگی “خودشان را جمع و جور کنند” و بهبود یابند. درمان با استفاده از مشاوره، دارودرمانی، یا هر دوی اینها کلید بهبود افسردگی است.


افسردگی اساسی: علائم آن چیست ؟

افسردگی خود را به طرق مختلفی نشان می دهد. علائم شایع افسردگی عبارتنداز:

  • خلق و خوی افسرده، غمگینی، یا احساس “پوچی”، یا غمگین یا گریان بودن از نظر دیگران
  • از دست دادن علاقه یا لذت در فعالیتهایی که قبلا برایتان لذتبخش بوده اند
  • کاهش قابل توجه وزن بدون گرفتن رژیم، و یا افزایش قابل ملاحظه وزن (برای مثال، بیش از ۵ درصد وزن بدن در طی یک ماه)
  • ناتوانی در خوابیدن یا خواب مفرط
  • بیقراری یا تحریک پذیری (خلق و خوی تحریک پذیر میتواند از جمله نشانه های کودکان و نوجوانان نیز باشد)، یا احساس “تحت فشار بودن”
  • خستگی یا فقدان انرژی
  • احساس بی ارزشی یا احساس گناه بیش از حد یا نامتناسب
  • دشواری در تفکر یا تمرکز، یا بلاتصمیمی
  • افکار مکرری درباره مرگ یا خودکشی بدون برنامه ریزی خاص، و یا اقدام به خودکشی یا برنامه ای مشخص برای خودکشی

درمان افسردگی: چه موقعی باید نسبت به دریافت کمک اقدام نمایید؟

در صورتی که پنج مورد یا بیشتر از این علائم را تقریباً روزانه و در طی اغلب روزها به مدت حداقل دو هفته داشتید و این علائم به اندازه ای جدی بودند که با فعالیت های روزمره شما تداخل نمود، ممکن است دچار افسردگی اساسی شده باشید. صحبت با پزشک درباره گزینه های درمانی موجود برای کمک به بهبود احساسات شما امری مهم و ضروری است.


ترجمه شده از: webmd.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است