با همه متخصصان بهداشت روان آشنا شوید

با همه متخصصان بهداشت روان آشنا شوید

آبان ۱, ۱۳۹۸ نسخه متخصص نظرات

کمک به حل مسائل و مشکلات ذهنی، عاطفی، معنوی یا روابط می تواند به تنهایی مشکل باشد. یافتن یک متخصص بهداشت روان مناسب می تواند به شما در کنترل هر مسئله ای در زندگی کمک کند. وبسایت نسخه در این مقاله اطلاعات با ارزشی در مورد انواع شاغلان در حوزه بهداشت روان یا متخصص سلامت روان گردآوری کرده است. در پایان این مقاله با همه آن ها آشنا خواهید شد و قادر خواهید بود برای رفع مشکل خود یکی از آن ها را انتخاب کنید.


بهترین متخصص سلامت روان : روانشناس (Psychologist)

اولین تصویری که با شنیدن کلمه روانشناس به ذهن بسیاری از افراد خطور می کند، معمولا این است: یک اتاق کوچک با دو صندلی، یکی برای مددجو و دیگری برای روانشناس که مشغول یادداشت برداری از گفته های مددجوی خود است. چنین تصویری همیشه در یک جلسه درمانی با روانشناس دیده میشود اما کار آن ها چیزی فراتر از گوش دادن به حرف های مددجو است.

روانشناسان در علم رفتارها، احساسات و افکار تخصص دارند. آنها در جاهایی مانند دفاتر خصوصی، بیمارستان ها یا مدارس کار می کنند. روانشناسان به عنوان متخصص بهداشت روان با دانشی که کسب کرده اند طیف وسیعی از موضوعات از مشکلات رابطه ای گرفته تا بیماریهای روانی را درمان می کنند. یک روانشناس معمولاً دارای  مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و مدرک دکترای روانشناسی است.


روانپزشک (Psychiatrist)

روانپزشکان عمدتاً به ارزیابی، تشخیص و درمان اختلالات روحی، عاطفی و رفتاری می پردازند. آنها از داروهای روانپزشکی، معاینات بدنی و برخی تست های آزمایشگاهی برای کمک به مددجویان خود استفاده می کنند.

پزشکان عمومی می توانند برای کمک به مشکلات روحی و روحی نیز داروهایی را تجویز کنند. اما بسیاری از افراد به دلیل داشتن اختلالات پیچیده ترجیح می دهند به روانپزشک مراجعه کنند. روانپزشک به عنوان متخصص بهداشت روان میتوانند در سه نقش زیر ظاهر شوند:

 • روانپزشک کودکان و نوجوانان (از این حیث روانپزشک میتواند متخصص بهداشت روان کودکان است)
 • روانپزشک پزشکی قانونی
 • روانپزشک ناتوانی های یادگیری

روانکاو (Psychoanalyst)

یک روانکاو با کمک به کشف انگیزه ها، اضطراب ها و درگیری های درونی و سرکوب شده یا ناخودآگاه  مددجو، نظریه ها و عملکرد زیگموند فروید را دنبال می کند. او این کارها را از طریق تکنیک های زیر دنبال میکند:

 • همکاری آزاد
 • تعبیر خواب و کابوس
 • تجزیه و تحلیل مقاومت و انتقال

روانکاوی منتقدان خاص خود را دارد. اما بسیاری از مردم می دانند که روانکاوی به آنها کمک می کند تا اختلالات عمیق روحی و روانی را کشف کنند. بدون درک این اختلالات عمقی الگوهای رفتاری نامناسبی در انسان شکل گرفته و پیشرفت میکنند. این متخصص بهداشت روان با کندوکاش در ذهن بیماران عمقی ترین علل بیماری روانشناختی شخص را پیدا میکنند.


متخصص سلامت روان : پرستار روانپزشکی (Psychiatric nurse)

پرستاران روانپزشکی پرستارهایی هستند که در زمینه سلامت روان تخصص دارند. آنها به دلیل روابط درمانی با افرادی که به دنبال کمک های حوزه سلامت روان هستند شناخته میشوند.

پرستاران روانپزشکی به عنوان یک متخصص سلامت روان ، میتوانند روان درمانی را انجام داده و داروهای روانپزشکی را تجویز می کنند. آنها غالباً با رفتار چالش برانگیز مربوط به شرایط بهداشت روان سروکار دارند. آنها تحت نظر پزشک و روانپزشک فعالیت می کنند.


روان درمان (Psychotherapist)

روان درمان یک اصطلاح عمومی برای بسیاری از انواع  شاغلین و متخصص بهداشت روان است. یک روانپزشک یا روانشناس می توانند کار روان درمانی را انجام دهند. و از این حیث هر دو نفر متخصص بهداشت روانی هستند.

روان درمانی یک نوع گفتگوی درمانی است. این متد درمانی به منظور بهبود سلامت روان و بهزیستی عمومی مددجویان طراحی شده است.

یک روان درمان برای حل مشکلات مددجویان خود از تکنیک ها و روش های زیادی استفاده میکنند. برخی از این متدها و تکنیک ها عبارتند از:

 • گروه درمانی
 • خانواده درمانی
 • گفتار درمانی
 • رفتار درمانی شناختی
 • و …

محبوب ترین نوع درمانی که یک روان درمان میتواند برای شما در نظر بگیرد، رفتار درمانی شناختی یا (CBT) است. شما می توانید از CBT برای یادگیری نحوه تغییر رفتارهای بد، الگوهای تفکر یا احساسات استفاده کنید.


مشاور بهداشت روان (Mental health counselor)

مشاور بهداشت روان یک اصطلاح گسترده است که برای توصیف شخصی که مشاوره سلامت روان ارائه می دهد، استفاده می شود. به مشاور بهداشت روان معمولا متخصص بهداشت روان نیز میگویند. همچنین ممکن است برای نام بردن آن ها از  اصطلاحاتی مثل “مجاز” یا “حرفه ای” اسفاده شود.

اگر بخواهید از مشاوره چنین اشخاصی بهره ببرید باید درباره آموزش و تحصیلات، تجربه و انواع خدماتی که این مشاوران ارائه میدهند از آن ها پرس و جو کنید.

مشاوران می توانند در زمینه های زیر به مددجویان کمک کنند:

 • استرس شغلی
 • اعتیاد
 • ازدواج
 • خانواده ها
 • استرس عمومی

بهترین متخصص سلامت روان : مشاور خانواده و ازدواج (Family and marriage counselor)

مشاور خانواده و مشاوره ازدواج در مورد مشکلات مشترکی که می تواند در خانواده ها و زوج های متاهل ایجاد شود به آن ها کمک کند. یک مشاور خانواده به عنوان متخصص بهداشت روان به شکل گیری روابط مخصوصا در میان خانواده تمرکز دارند.

طول دوره درمانی که توسط مشاور خانواده و ازدواج در نظر گرفته می شود معمولا کوتاه است. جلسات درمانی به طور معمول بر روی موضوعات خاص و تسریع در رسیدن یک نتیجه معقولانه متمرکز است.


مشاور اعتیاد (Addiction counselor)

مشاوران اعتیاد به افرادی که از اعتیاد رنج می برند کمک می کنند. اگرچه موضوعات مطرح شده توسط مشاور اعتیاد معمولاً شامل سوء مصرف مواد یا مشکلات قمار است، آن ها می توانند اشکال مختلفی از اعتیاد شامل اعتیاد جنسی یا احتکار را نیز پوشش دهند. مشاوره اعتیاد توسط یک متخصص بهداشت روان خوب و اغلب به صورت جمعی و در یک گروه انجام می شود. (احتمالا تو فیلمای آمریکایی دیدید).


هنر درمانگر (Art therapist)

هنر درمانگر  به عنوان خلاق ترین متخصص سلامت روان با نوع خاصی از درمان روبرو است. این روش شامل استفاده از خلاقیت و مدد گرفتن از روش هایی مثل نقاشی، مجسمه سازی و نوشتن برای کشف مسائل درونی، کمک به افسردگی، بیماری های پزشکی و حوادث آسیب زای گذشته و اعتیاد است.

افرادی که به این نوع درمان اعتقاد دارند فکر می کنند می توانند به شما در بیان افکار و احساسات اساسی که به شیوه های سنتی و مرسوم قابل بیان نیستند کمک کند.


بهترین متخصص سلامت روان : مددکار اجتماعی (Social worker)

مددکاران اجتماعی گروهی از کارمندان دولتی هستند که برای کمک به افراد در کنار آمدن و حل مسائل در زندگی خودشان اختصاص دارند. این مسائل می تواند شامل مشکلات و ناتوانی های شخصی باشد.

مددکار اجتماعی به عنوان یک متخصص بهداشت روانی ممکن است مشکلات اجتماعی مانند سوء مصرف مواد، مسکن و بیکاری را برطرف کند. مددکاران اجتماعی غالباً درگیر اختلافات خانوادگی هستند که شامل خشونت خانگی یا کودک آزاری است.

انواع مختلفی از مددکاری اجتماعی وجود دارد:

 • کودک، خانواده و مدرسه (از این حیث مددکار اجتماعی میتواند نوعی متخصص سلامت روان کودکان باشد)
 • پزشکی و بهداشت عمومی
 • سلامت روان و سوء مصرف مواد

متخصص بهداشت روان


تمام تخصص های بهداشت روانی تحصیلات مرتبط دارند

روانشناسان غالباً برای ارائه خدمات روانپزشکی به گذراندن مقطع دکتری نیاز دارند، در حالی که روانپزشکان به مدرک پزشکی نیاز دارند.  مواردی که باید در رزومه یک متخصص بهداشت روان وجود داشته باشند عبارتند از:

 • مجوز دولتی
 • مدارک تحصیلات تکمیلی: کارشناسی ارشد یا دکترا
 • تجربه بالینی
 • مقالات منتشر شده

کدام متخصص بهداشت روان برای مشکل من مناسب است؟

اگر فکر می کنید زمان مراجعه به متخصص یا درمانگر رسیده است، باید در انتخاب آن ها دقت کنید. انتخاب فردی مناسب برای کمک به شما در غلبه بر هرگونه مشکلات عاطفی یا روحی بسیار مهم است. هنگام انتخاب یک متخصص بهداشت روان به موارد زیر دقت کنید:

 • تخصص شخص
 • آموزش هایی که دیده است
 • تکنیک ها و روش های درمانی بکار برده شده توسط او
 • برنامه درمانی
 • دسترسی آسان و بدون دردسر

پیدا کردن متخصص بهداشت روان و روانشناس خوب در وبسایت نسخه

وبسایت نسخه بخشی دارد که در آن تخصص های مختلف پزشکی و سلامت روان معرفی شده اند. همچنین اطلاعات تعداد زیادی از پزشکان و متخصصان مختلف را در یک بخش گردآوری کرده ایم که میتوانید هر نوع متخصصی از هر شهری را در آن پیدا کنید. برای مثال اگر به دنبال روانشناس هستید می توانید به بخش روانشناسان بروید و اطلاعات و شماره تماس روانشناس مد نظر خود در شهر محل سکونت تان را پیدا کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است