15 روش برای کاهش بیماری صبحگاهی بارداری (بخش دوم)

۱۵ روش برای کاهش بیماری صبحگاهی بارداری (بخش دوم)

اکتبر 23, 2019 نسخه بارداری نظرات

تقریبا ۷۰ درصد از خانم ها در اوایل دوره بارداری خود حالت تهوع را تجربه می کنند، و حدود ۵۰ درصد نیز به استفراغ دچار می‌شوند. بیماری صبحگاهی می تواند از حدود هفته ۶ بارداری آغاز شده و در حدود هفته های هشتم و نهم به اوج خود برسد.

بسیاری از خانم های حامله بعد از هفته های ۱۲ تا ۱۴ بارداری علائم مربوط به بیماری صبحگاهی را کمتر تجربه می کنند. و یا به کلی پس از این مدت شاهد بروز آن نخواهند بود.

وبسایت نسخه در این مقاله به معرفی ۱۵ روش بسیار ساده و در عین حال تاثیر گذار خواهد پرداخت که باعث کاهش تهوع و استفراغ در این دوره از بارداری می شود. با ما همراه باشید.


۹. در استفاده از نمایشگر ها مخصوصا نمایشگر لپ تاپ دقت کنید

مادران باردار امروزی، معمولا وقت زیادی را در اینترنت می گذرانند و تمایل دارند از روند بارداری خود اطلاعات بیشتری کسب کنند. آن ها برای اینکار معمولا از لپ تاپ ها یا نمایشگرهای سیستم های خانگی استفاده می کنند. خیره شدن برای یک مدت طولانی به نمایشگر می تواند سیستم گوارشی را تحریک کند که دچار تهوع و استفراغ شود. پس کمتر به صفحات بزرگ خیره شوید.

نکته: شما می توانید در کمترین زمان ممکن با سر زدن به بخش بارداری وبسایت نسخه به راحتی هر آنچه که درباره بارداری نیاز دارید را بخوانید.


۱۰. خودتان را سرگرم کنید

نادیده گرفتن حالت تهوع به هیج عنوان آسان نیست، اما پیدا کردن چیزی یا کاری که ذهن شما را به خود درگیر کند و برای یک مدت شما را از وضعیت بیماری صبحگاهی نجات دهد می تواند کارساز باشد.

سعی کنید برای سرگرم کردن خود کارهای زیر را امتحان کنید:

 • یک کتاب مهیج بردارید و مشغول مطالعه آن شوید
 • روزنامه بخوانید
 • به بخش بارداری وبسایت نسخه بروید و خود را با خواندن انبوهی از مقالات بارداری سرگرم کنید
 • ورزش کنید
 • سودوکو حل کنید
 • فیلم ببینید
 • آهنگ گوش دهید
 • به آرامی برقصید
 • و…

۱۱. همیشه آماده باشید!

مهم نیست که چند بار در طول روز دچار تهوع و استفراغ می شوید، در هر صورت باید خود را برای بعد از این وضعیت آماده کنید. پس از استفراغ ممکن است لباس شما کثیف شود و بوی دهان شما غیرقابل تحمل باشد.

سعی کنید اگر بیرون می روید با خود وسایل حمایتی به همراه داشته باشید. برای مثال موارد زیر می توانند پس از بروز هر تهوع یا استفراغ بارداری به شما کمک کنند:

 • خمیردندان و مسواک
 • دهانشویه
 • آدامس
 • خوشبو کننده دهان
 • پیراهن
 • کیسه پلاستیکی
 • و …

۱۲. داروها را فراموش نکنید

با وجود استفراغ مکرر در این دوره، میزان از دست رفتن مواد غذایی که می خورید بیشتر می شود. اگر این روند بیشتر از حد معمولی باشد یا شما را بیشتر از حدی ناراحت کند، باید برای درمان و کنترل بهتر این شرایط به پزشک مراجعه کنید.

ترکیبی از ویتامین B6 و و روش هایی که روند خواب را تسهیل می بخشند برای کاهش علائم بیماری صبحگاهی میتواند مفید باشد.

اگر این مورد جواب ندهد، ترکیبی از داروهای قوی تر مانند مسدود کننده ریفلاکس اسید مانند پنتوپرازول و یک محرک روده مانند رگلان ممکن است به کاهش علایم گوارشی شما کمک کنند.

نکته مهم: تحت هیچ شرایطی بدون مشورت و توصیه پزشک خود اقدام به مصرف این داروها و داروهای مشابه نکنید. تنها زمانی مجاز به مصرف این داروها حین بارداری خواهید بود که پزشک آن ها را تجویز کرده باشد.


۱۳. چیزهای جدیدی را امتحان کنید

حتما لازم نیست با دارو یا درمان های جایگزین به درمان یا تسکین این وضعیت بپردازید. برای مثال برخی از خانم ها هنگامی که مسواک می زنند به خاطر تندی و یا بوی خمیر دندان خود، به کاهش تهوع خود کمک می کنند. برای رفع مشکل بیماری صبجگاهی خود حتما روش های جدید اما بی خطری پیدا کنید.


۱۴. مچ بند طبی ببندید!

مچ بندهای طب فشاری با اعمال فشار مناسب بر روی نقطه ای واقع در مچ دست کار می کنند. اعتقاد بر این است که این مچ بندها به تسکین حالت تهوع و استفراغ مربوط به آن کمک میکنند.

این مچ بندها معمولا در سواحل و دریاها مورد استفاده قرار میگیرند. اعتقاد بر این است که می توانند به کاهش علایم مربوط به بیماری صبحگاهی کمک کنند.


۱۵. دراز بکشید

گاهی اوقات ساده ترین راه حل، بهترین و کارگشا ترین راه حل است. سعی کنید دراز بکشید، چشمان خود را ببندید، چند نفس عمیق بکشید و کمی به خود استراحت بدهید.

بسیاری از پزشکان و حتی زنان باردار معتقدند که خوابیدن یکی از بهترین راه ها برای خلاص شدن از شر تهوع و استفراغ است.

یک سطح نسبتا شیب دار برای خود دست و پا کنید و روی آن دراز بکشید. چنین کاری کارساز است و هر وقت حس کردید حالت تهوع دارید حتما روی سطحی که در نظر گرفتید دراز بکشید.


نکته: این مقاله دارای دو بخش است، لطفا برای مطالعه قسمت های مهمتر این مقاله روی این لینک کلیک کنید.


ترجمه شده از وبسایت: parents.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است