8 اشتباه رایج در مصرف داروهای کم کاری تیروئید

۸ اشتباه رایج در مصرف داروهای کم کاری تیروئید

مهر ۲۷, ۱۳۹۸ نسخه کم کاری تیروئید در بالغین نظرات

کم کاری تیروئید یا هیپوتیروئیدی، شرایطی است که در آن میزان تولید هورمون های تیروئیدی کاهش پیدا کرده یا متوقف می شود. هدف از درمان کم کاری تیروئید، جایگزینی هورمون هایی است که باید تیروئید تولید و ترشح میکرد که اکنون کاهش یافته است. دارو درمانی در این وضعیت به شما کمک می کند انرژی بیشتری داشته باشید و به حالت طبیعی خود برگردید.

پس از تشخیص کم کاری تیروئید، پزشک معالج شما به احتمال زیاد برای ثبات سطح هورمون های تیروئید، برای شما دارو تجویز خواهد کرد. شما تحت هر شرایطی نباید از این داروها استفاده کنید. و اصولا دستورالعمل هایی برای مصرف داروی تیروئید وجود دارد که باید درباره آنها اطلاعات بیشتری در دست داشته باشید.

در ادامه به ۸ اشتباه رایج در مصرف این داروها اشاره شده است. ادامه این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید این اشتباه ها کدامند و چگونه باید از بروز آن ها پیشگیری کرد.


اشتباه اول: مصرف داروی تیروئید همراه با وعده های غذایی و میان وعده ها

هورمون های مصنوعی و داروهای تیروئید به درستی جذب بدن نمی شود، مگر اینکه آن را با معده خالی مصرف کنید و ۴۵ تا ۶۰ دقیقه صبر کنید آنگاه غذا بخورید.

ساده ترین راه برای دستیابی به این امر، مصرف داروی تیروئید در اوایل صبح است. اگر تصمیم دارید که داروی تیروئید خود را در طول شب مصرف کنید، مهم است بدانید که ۴ ساعت قبل از مصرف آن نباید چیزی بخورید.


اشتباه دوم: ترکیب داروهای تیروئیدی با سایر داروها

درست مشابه قانون بالا که به شما تاکید شد داروی تیروئیدی را با معده خالی بخورید، باید از مصرف همزمان این داروها با سایر داروهای دیگر پرهیز کنید.

مصرف همزمان داروهای تیروئیدی با داروهای زیر می تواند در نحوه جذب هورمون تیروئید اختلال ایجاد کند:

 • آنتی اسیدها
 • کلسیم
 • داروهای کلسترول
 • و مکمل های آهن

بنابراین، باید تا چهار ساعت قبل یا بعد از مصرف داروی تیروئید خود این داروهای خاص را مصرف نکنید. بیشتر داروهای دیگر معمولاً ۴۵ دقیقه تا یک ساعت پس از داروی درمان کم کاری تیروئید مصرف می شوند.


اشتباه سوم: شروع یا قطع مصرف سایر داروهای بدون اطلاع دادن به پزشک

طبق گزارش انجمن تیروئید آمریکا (ATA)، برخی از داروها ، از جمله قرص های ضد بارداری ، استروژن ، تستوسترون ، داروهای تشنج و برخی داروهای افسردگی، بر نحوه جذب داروهای هورمونی تیروئید شما تأثیر می گذارد.

این بدان معنا نیست که شما نمی توانید از این داروها و موارد مشابه دیگر استفاده کنید. اما اگر این کار را کردید، باید حتماً پزشک خود را آگاه کنید. به همین ترتیب ، هر زمان که مصرف این داروها را متوقف کرده و یا تغییری در نحوه مصرف ایجاد کردید، ممکن است نیاز به تنظیم جدید میزان مصرف داروهای تیروئید هورمون داشته باشید.


اشتباه چهارم: مارک و برند دارو مهم نیست!

از نظر ATA، هر مارک و داروی عمومی تیروئید حاوی همان مقدار هورمونی است که قرار است جایگزین هورمون های تولید نشده در تیروئید باشد. با این وجود، بسیاری از متخصصان غدد درون ریز بر این باورند که بین مارک های مختلف، میزان تغییرات ایجاد شده در کم کاری تیروئید متفاوت است. که می تواند در چگونگی جذب هورمون تغییراتی ایجاد کند.

بنابراین، هنگام دریافت دارو از داروخانه سعی کنید دقیقا همان برندی که پزشک درخواست داده را تهیه کنید.


اشتباه پنجم: استفاده بیش از حد از داروهای تیروئیدی بی ضرر است!

هورمون مصنوعی تیروئید T4 نسبتاً بی خطر است و اگر به طور تصادفی یک دوز اضافی مصرف کردید، نباید نگران باشید. اما استفاده از مقادیر زیاد آن می تواند عوارض جانبی داشته باشد. برای مثال موارد زیر میتواند نشان دهنده مصرف بیش از حد این دارو باشد:

 • خستگی
 • اختلالات خواب
 • کاهش تمرکز
 • تضعیف استخوان
 • نامنظم شدن ضربان قلب

اگر برای درمان کم کاری تیروئید از داروهای ترکیبی مثل T4 و T3 استفاده می کنید، باید میزان و دوز دارو دقیقا مطابق تجویز پزشک باشد. زیرا مصرف زیاد آن می تواند خطرناک باشد.

ATA خاطرنشان می کند که عوارض جانبی و احتمالی استفاده بیش از حد از درمان با داروهای ترکیبی شامل موارد زیر میشود:

 • تپش قلب
 • اضطراب
 • مشکل خواب
 • و مشکلات قلبی و استخوانی

در صورتی که به صورت اتفاقی بیشتر از حد تجویز شده مصرف کرده اید، بلافاصله با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود تماس بگیرید.


اشتباه ششم: الگوی مصرف دارو مهم نیست!

برای اینکه دارو شما به درستی اثر کند، باید آن را به طور مرتب و مداوم و طبق یک الگوی خاص مصرف کنید. موارد زیر می تواند اثر گذاری داروها را کاهش داده یا بی اثر کند:

 • عدم مصرف دوز تجویزی
 • عدم هماهنگی زمان مصرف دارو(مثلا فرض کنید شخصی یک روز صبح میخوره روز بعد عصر)
 • یک روز ناشتا خوردن و روزهای دیگر با وعده های غذایی قرص خوردن

اشتباه هفتم: مصرف بیش از حد برخی غذاهای خاص، که نمی تواند بر نحوه عملکرد قرص های تیروئیدی تاثیر بگذارند.

همانطور که پیشتر گفته شد باید ۴۵ حداقل ۴۵ دقیقه بعد از مصرف دارو چیزی نورد. قرص تیروئید در اکثر موارد بیشتر غذاها تداخلی ندارد. اما اگر به اندازه کافی صبر نکنید، برخی غذاهای خاص ممکن است جذب داروی کم کاری تیروئید توسط بدن را کاهش دهد. برخی از این غذاها شامل شیر ، پنیر ، ماست و اسفناج هستند یعنی مواردی که دارای کلسیم بالایی هستند.

همچنین تصور بر این است که خوردن سویا در مقادیر بالا باعث اختلال در جذب هورمون تیروئید می شود. اما لازم نیست بیشتر افراد مبتلا به بیماری تیروئید از خوردن غذاهای سویا اجتناب کنند. زیرا دوز دارو می تواند توسط پزشک تغییر کند.


اشتباه هشتم: خودداری از صحبت کردن با پزشک پیش از مصرف مکمل ها

ارائه دهنده خدمات درمانی شما باید از مکمل هایی که مصرف می کنید مخصوصا “ید” اطلاع داشته باشد. زیرا ممکن است بر درمان کم کاری تیروئید شما تأثیر بگذارد. دکتر آدیمولام متخصص غدد درون ریز  می گوید، در حالی که ید برای تولید هورمون های تیروئیدی بدن ضروری است، اکثریت قریب به اتفاق مردم ایالات متحده به اندازه کافی ید را از غذا و آب دریافت می کنند. از آنجا که مصرف زیاد ید باعث می شود سطح هورمون های تیروئید شما خیلی زیاد یا خیلی پایین برود، بهتر است از این مکمل خودداری کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است