پاسخ به رایج‌ترین سوالات درباره عمل بینی (بخش دوم)

پاسخ به رایج‌ترین سوالات درباره عمل بینی (بخش دوم)

مهر ۱۷, ۱۳۹۸ نسخه بهداشت و زیبایی نظرات

رو آوردن مردم ایران به عمل های زیبایی مخصوصا عمل جراحی رینوپلاستی باور نکردنی است. کسانی که دوست دارند بینی خود را عمل کنند و یا در آستانه عمل بینی هستند سوالات بی پاسخ زیادی در این زمینه دارند. با توجه به اهمیت این موضوع، وبسایت نسخه قصد دارد در این مقاله به ۲۹ سوال مهم و شایعی که ذهن بسیاری از مردم را درگیر خود کرده است پاسخ دهد. لطفا با ما همراه باشید.


۱۶. برنامه غذایی پس از عمل رینوپلاستی باید چگونه باشد؟

به منظور کاهش سریع‌تر اثر داروهای بیهوشی، باید سعی کنید طی ۲۴ ساعت اول پس از عمل بینی مایعات و آبمیوه های با رنگ روشن بنوشید. مصرف غذای نرم از روز اول باید شروع شود.

روند مصرف مواد خوراکی و غذاهای نرم باید تا چند روز ادامه داشته باشد. سعی کنید از مصرف غذاهایی که نیازمند جویدن زیاد هستند خودداری کنید.

از مصرف مواد غذایی حاوی نمک زیاد و پر ادویه نیز خودداری کنید، زیرا ممکن است خون شما رقیق شده و احتمال بروز خونریزی بیشتر شود. هر چه خونریزی بیشتر باشد، میزان کبودی نیز بیشتر می شود و روند بهبودی شما نیز کندتر پیش خواهد رفت.

از هفته دوم می توانید مواد غذایی بیشتری به سفره و رژیم خود اضافه کنید. اما باید از تمام نکات توصیه شده توسط پزشک خود پیروی کنید.


۱۷. آیا حس بویایی من پس از عمل بینی همچنان پابرجا خواهد بود؟

تقریبا در همه کسانی که تحت عمل جراحی رینوپلاستی قرار می گیرند به دلیل کیپ شدن بینی و ورم داخلی آن، با کاهش حس بویایی مواجه می شوند. پس از چند هفته با کاهش میزان ورم داخلی بینی حس بویایی بر می گردد. اما باید توجه کنید که بازگشت کامل حس بویایی کمی زمان خواهد برد.


۱۸. آیا بعد از جراحی زیبایی بینی می توانم خوراکی ها را مزه کنم؟

حس چشایی یا به اصطلاح مزه کردن خوراکی ها و مواد غذایی، ارتباط عجیبی با حس بویایی دارد. به طوری که اگر حس بویایی قوی باشد ما قادر خواهیم بود مزه واقعی خوراکی ها را درک کنیم. (درست مثل زنان باردار که در دوره حاملگی حس بویایی بسیار قوی دارند.)

پس از فروکش کردن تورم بینی و بازگشت کامل بویایی، حس چشایی نیز بهبود پیدا می کند و می توانید مزه واقعی غذاها را درک کنید.


۱۹. بدترین روز پس از عمل جراحی رینوپلاستی کدام روز است؟

اغلب بیماران دوره ریکاوری بدون دردسری را پشت سر می‌گذارند. معمولا در ۲ تا ۳ روز پس از عمل بینی به دلیل افزایش تورم و کبودی زیر چشم، بیماران بدترین روزهای دوران نقاهت خود را در این ۲ روز پشت سر خواهند گذاشت.

پس از حذف تامپون از بینی و کاهش کبودی ها، از روزهای بعد می‌توانید با خیال راحت‌تری دوره ریکاوری خود را پشت سر بگذرانید.


۲۰. بهترین و مناسب‌ترین سن برای انجام عمل زیبایی بینی چه سنی است؟

برای انجام چنین عملی باید رشد بدن شما متوقف شده باشد. معمولا از سن ۱۶ سالگی به شرط اتمام رشد غضروف ها و استخوان های بینی می توانید تحت عمل جراحی قرار بگیرید.


۲۱. بعد از عمل رینوپلاستی باید چگونه بخوابم؟

شما باید پس از عمل و طی دوره نقاهت به حالت دمر یا به شکم نخوابید. تمام تلاش شما باید این باشد که به صورت طاق باز یا به پشت بخوابید. سر شما باید رو به بالا باشد و هیچ فشاری به صورت یا بینی شما وارد نشود.

به منظور پیشگیری از بروز آسیب به بینی در هفته اول بهتر است هنگام خواب زیر سر خود بیش از یک بالشت قرار دهید.


۲۲. آیا پس از عمل جراحی بینی می‌توانم به پهلو بخوابم؟

خیر، بهتر است برای پیشگیری از آسیب به صورت در چند هفته اول از خوابیدن به پهلو و شکم خودداری کنید. بعد از چند هفته می توانید به پهلو بخوابید. البته مشروط بر اینکه بینی تحت فشار نباشد. زیرا تحت فشار قرار دادن بینی میتواند ورم آن را بیشتر کند.


۲۳. نتایج عمل رینوپلاستی من تا چه مدت پابرجا است؟

عمل زیبایی بینی معمولا یک عمل غیرقابل بازگشت با نتایج دائمی است. بنابرین اگر بینی شما با موفقیت عمل شود، نتیجه زیبایی آن تا آخر عمر همراه شما خواهد بود.


۲۴. چگونه مدل و الگوی بینی خودم را برای عمل انتخاب کنم؟

به طور کلی اجزای صورت باید در یک هارمونی و هماهنگی طبیعی با هم باشند. چنانچه بینی شما از لحاظ ظاهری مشکل داشته باشد، جراح تمام تلاش خود را خواهد کرد که دقیقا متناسب با فرم صورتتان بینی را طوری عمل کند که زیبایی صورت شما کامل شود.

شما می‌توانید از جراح خود بخواهید عکس های قبل و بعد از عمل برخی از بیماران خود که شرایطی مشابه شما دارند را به شما نشان دهد. بر اساس برخی از چهره ها و فرم بینی آن ها می‌توانید اقدام به انتخاب یک الگوی مناسب برای عمل بینی خود کنید.


۲۵. از کجا بدانم که نیازمند انجام عمل جراحی ترمیمی هستم؟

برخی از افراد بعد از دوره بهبودی کامل و پس از مشاهده نتیجه نهایی عمل بینی خود (معمولا پس از ۱ سال) متوجه می شوند که نتیجه عمل آن ها آنطور که مد نظرشان بود نیست.

اگر با موارد زیر روبرو هستید نیازمند انجام عمل جراحی ترمیمی هستید:

 • از نتیجه عمل خود راضی نیستید و اصلا نمی توانید بینی جدید خود را تحمل کنید
 • سوراخ های بینی شما با هم تقار ندارند
 • بینی شما بیش از حد کوچک شده است
 • تنفس شما با دشواری روبرو شده است
 • بینی شما کج شده است
 • و …

۲۶. صورت من با انجام رینوپلاستی چگونه تغییر می‌کند؟

انجام عمل زیبایی بینی می تواند به اجزای صورت شما هماهنگی کامل ببخشد. حتی اگر کوچک ترین عمل بر روی بینی شما صورت بگیرید به راحتی صورت شما دستخوش تغییر قرار میگیرد. و زیبایی و هماهنگی آن افزایش پیدا می‌کند. در نهایت تغییرات زیر در بینی شما مشهود خواهد بود:

 • کوچک شدن بینی بر اساس فرم صورت شما
 • صاف شدن آن
 • برداشته شدن قوز احتمالی
 • کاهش انحراف بینی
 • و…

۲۷. آیا صدای من پس از انجام عمل بینی تغییر پیدا می‌کند؟

در موارد بسیار نادر ممکن است سهوا تیغه بینی دچار مشکل و یا انحراف شود که به صورت بسیار جزئی صدا میتواند تغییر کند. در این وضعیت صدا به صورت جزئی تغییر پیدا کند که البته قابل توجه نیست. بعید است که صدای شما به صورت کلی تغییر کند و نباید نگران این موضوع باشید.


۲۸. آیا مشکل انحراف بینی من با عمل جراحی رینوپلاستی اصلاح می‌شود؟

به دیواره بین دو سوراخ بینی در اصطلاح پزشکی سپتوم گفته می شود. در اصطلاح عامیانه نیز به آن تیغه بینی گفته می‌شود. به عمل صاف کردن این تیغه سپتوپلاستی گفته می شود.

اگر بیمار بخواهد همزمان با انجام عمل جراحی سپتوپلاستی اقدام به زیبا کردن آن کند، جراح عملی تحت عنوان سپتورینوپلاستی انجام دهد. در این عمل علاوه بر مشکل انحراف بینی، شکل ظاهری آن نیز بهتر میشود.


۲۹. آیا بعد از جراحی زیبایی بینی تنفس من بهبود پیدا می‌کند؟

بله چنین چیزی امکان پذیر است.  رینوپلاستی تنها به منظور زیبایی صورت نمیگیرد. اگر شخصی مشکلی در تنفس داشته باشد و با دشواری نفس بکشید میتواند با کمک عمل بینی به راحتی مشکل عملکردی آن را برطرف کرد.


این مقاله دارای دو بخش است لطفا برای خواندن بخش اول و یافتن پاسخ سوالات مهم‌تر روی این لینک کلیک کنید.

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است