چگونه می توان عمل جراحی وازکتومی را معکوس کرد؟

چگونه می توان عمل جراحی وازکتومی را معکوس کرد؟

سپتامبر 22, 2019 نسخه پاراکلینیک نظرات

وازکتومی یا (Vasectomy) نوعی جراحی است که در آن پزشک با قطع مجاری حمل کننده اسپرم باعث می شود که شخص نابارور شود. به لوله های حمل کننده اسپرم از بیضه به مجاری ادراری، وازدفران گفته می شود. بیضه ها با وجود قطع این لوله ها همچنان اسپرم تولید می کنند ولی شخص نمی تواند صاحب فرزند شود.

وازکتومی معکوس یا (Vasectomy Reversal) اثرات وازکتومی را معکوس می‌کند و باعث میشود شخص دوباره بتواند صاحب فرزند شود. این عمل مجددا با اتصال وازدفران ها باعث حرکت اسپرم ها به بیرون از کیسه بیضه و آلت تناسلی میشود.

مردان ممکن است بنا به دلایل زیر اقدام به ریورس کردن این عمل کنند:

 • پس از از دست دادن فرزند یا شریک زندگی خود، دوباره قصد دارند صاحب فرزند شوند.
 • تغییر نظر آن ها درباره داشتن فرزند پس از عمل
 • بزرگ کردن خانواده
 • درد شدید در بیضه ها به علت وازکتومی
 • و…

چه افرادی کاندیدای انجام عمل معکوس کردن وازکتومی هستند؟

بیشتر وازکتومی ها ممکن است تا ۲۰ سال بعد از عمل اولیه قابل برگشت باشند. اما هر چه مدت فاصله زمانی بین عمل اصلی و عمل معکوس کردن بیشتر باشد، احتمال باروری و داشتن فرزند کاهش پیدا خواهد کرد.

اگر شریک زندگی شما لوله های رحمی خود را بسته است، انجام وازکتومی معکوس شانس شما برای بارداری را افزایش نمیدهد و برای باردار شدن باید اقدامات دیگری انجام دهید.


معکوس کردن این عمل چقدر مؤثر است؟

معمولاً چند ماه پس از وازکتومی معکوس، اسپرم دوباره در مایع منی ظاهر می شود. این وضعیت جدید شانس بارداری همسر شما را افزایش خواهد داد. با این حال در برخی موارد ممکن است لازم باشد یک سال (یا بیشتر) صبر کنید تا دوباره اسپرم در مایع منی شما ظاهر شود.

شانس حامله شدن همسر یا شریک زندگی شما پس از ریورس کردن این عمل معمولا چیزی بین ۳۰ تا ۷۰ درصد خواهد بود. هرچند اگر بیش از ۱۰ سال از انجام عمل وازکتومی شما گذشته باشد، شانس شما بسیار کمتر از این مقدار خواهد بود.

عوامل دیگری که ممکن است بر توانایی شما در فرزندآوری تأثیر بگذارد عبارتند از:

 • سن شما
 • سن شریک زندگی شما
 • میزان باروری شما
 • درصد باروری شریک زندگی شما
 • وجود یا عدم وجود انسداد در ساختارهای اپیدیدیم و وازدفران
 • میزان تبحر و تجربه جراح شما در ریورس کردن عمل

شانس شما پس از وازکتومی ریورس برای بارداری چقدر است؟

شانس باردار شدن همسر شما پس از انجام این روش، بطور چشمگیری افزایش می یابد. اما داشتن تعداد کمی از سلول های جنسی مردانه به همان نسبت می‌تواند باردار شدن همسرتان را دشوارتر کند.

شما باید درباره آزمایش سنجش تعداد اسپرم با پزشک خود صحبت کنید. به طور معمول در افراد سالم و با تعداد اسپرم ها چیزی بین ۱۵ تا ۲۰۰ میلیون در هر میلی لیتر مایع منی است.

علاوه بر تعداد کافی سلول های جنسی شما، سلامتی و توانایی حرکت اسپرم های شما نیز می تواند بر احتمال بارداری شریک زندگیتان تأثیر بگذارد. با پزشک خود در مورد راههایی که ممکن است بتوانید تعداد اسپرم خود را افزایش داده و شانس باروری  خود را افزایش دهید صحبت کنید.

نداشتن اسپرم در مایع منی شما به عنوان آزواسپرمی (azoospermia) شناخته می شود. در این حالت، حتی با وجود انجام وازکتومی معکوس شما ممکن است نتوانید شریک زندگی خود را باردار کنید.

چگونگی ریورس کردن این عمل

وازکتومی معکوس یک روش درمانی سرپایی است که معمولاً در ۳۰-۶۰ دقیقه انجام می شود. این کار با بی حسی موضعی انجام می شود. طی بیحسی موضعی ناحیه اطراف بیضه شما را بی حس می کنند. این عمل همچنین میتواند با بیهوشی عمومی که شما را در طی عمل جراحی بیهوش میکنند صورت بگیرد.

دو روش کلی برای ریوس کردن این عمل وجود دارد:

وازووازوستومی یا (Vaso-vas-ostomy): جراح شما دو انتهای وازدفران را که در طی وازکتومی شما از هم جدا شده اند را گرفته و مجددا به هم متصل میکند.

وازووازوستومی

وازواپیدیدیموستومی (Vaso-epididym-ostomy): جراح یک سر وازدفران را مستقیما به اپیدیدم متصل میکند. این روش معمولا زمانی انجام میشود که نتوان عمل وازووازوستومی را انجام داد. در برخی از مواقع ممکن است که وازدفران دچار انسداد شده باشد و بهتر است که مستقیما آن را به اپیدیدیم متصل کرد.

وازواپیدیدیموستومی


بهبودی پس از معکوس کردن این عمل چگونه است؟

پزشک ممکن است بعد از عمل توصیه میکند که برای جلوگیری از تورم کیسه بیضه از کمپرس یخ استفاده کنید. برای اینکه کیسه بیضه شما بی تحرک باشد معمولا پانسمان فشاری روی آن میگذارند و بهتر است که از یک لباس زیر تنگ استفاده کنید. شما احتمالا می‌توانید چند ساعت پس از عمل جراحی به خانه بروید. پس از رفتن به خانه، با انجام موارد زیر از موضع عمل مراقبت کنید:

 • چند روز از محل کار خود مرخصی بگیرید و تمام فعالیت های بدنی خود را محدود کنید تا روند بهبودی شما تسریع پیدا کند.
 • چند روز بعد از عمل ناحیه برش و بخیه را مرطوب نکنید.
 • از انجام فعالیت های ورزشی که باعث ایجاد فشار یا ضربه به کیسه بیضه شما شود اجتناب کنید (مث دوچرخه سواری و ..)
 • چند هفته بعد از عمل و یا تا زمانی که پزشکتان به شما نگوید رابطه جنسی نداشته باشید.
 • برای چند هفته پس از عمل زیر لباس زیر تنگ بپوشید تا زمانی که جای برش بهبود یابد.
 • برای سرکوب و تسکین هر نوع دردی از داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) برای هرگونه درد استفاده کنید.

مانند هر عمل جراحی دیگری، برخی از عوارض ممکن است پس از انجام این عمل متوجه شما باشد. در صورت تجربه هر یک از موارد زیر به پزشک مراجعه کنید:

 • درد یا قرمزی در اطراف برش
 • خروج چرک یا خونریزی از محل برش
 • تب بیش از۳۸ درجه سانتیگراد
 • وجود هماتوم
 • از دست رفتن حس و لمس در کیسه بیضه یا اطراف آن

نکات پایانی از وبسایت نسخه

اگر کمتر از ۱۰ سال بعد از انجام عمل وازکتومی، قصد معکوس کردن آن را داشته باشید، احتمال دارد که مجدداً اسپرم ها در مای منی ظاهر شوند و بتوانید صاحب فرزند شوید. با پزشک خود در مورد هر عواملی که ممکن است بر توانایی شما در باردار شدن همسرتان تأثیر بگذارد صحبت کنید. در بعضی موارد، اگر عواملی مانند شمارش اسپرم، تحرک اسپرم و همچنین سن شریک زندگی شما، مانع از باردار شدن شما شوند ، ممکن است ریورس کردن وازکتومی مؤثر نباشد.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است