اگر زیاد عرق می‌کنید این 9 راه را برای کاهش آن امتحان کنید

اگر زیاد عرق می‌کنید این ۹ راه را برای کاهش آن امتحان کنید

شهریور ۲۶, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

عرق کردن یک راه هدفمند برای تنظیم دمای بدن در مواجه با گرما و افزایش دمای بدن است. است. هر بار که ما عرق می کنیم، آب بدن محتوی چند ماده دیگر به سطح پوست نزدیک می شود سپس بخار خواهد شد. نتیجه این تبخیر خنک شدن پوست و خون موجود در عروق پوست و زیر پوست است.

با این حال، بعضی از مردم ممکن است در بعضی موقعیت ها بیش از حد عرق کنند. مشکل عرق تنها محدود به خیس شدن نیست، بیشتر اوقات این عرق بودار است و لکه های وحشتناک و کثیفی روی لباس ها بر جای می گذارند. اگر شما هم زیاد عرق می کنید در ادامه با وبسایت نسخه همراه شوید. ما راه حل هایی برای کاهش عرق کردن داریم که به شما کمک خواهد کرد.

۱ . قبل از خواب از مواد ضد تعریق استفاده کنید

مواد ضد تعریق با مسدود کردن مجاری عرق در سطح پوست باعث کاهش تعریق و خروج آن از پوست خواهند شد. مواد دئودورانت از عرق کردن جلوگیری نمی‌کنند، بلکه به جای آن، بوی بد ناشی از حضور باکتری ها و مواد دیگر را سرکوب می کند. بعضی اوقات مواد ضد عرق حاوی دئودورانت هستند. اکثر داروهای ضد عرق که می توانید در داروخانه خریداری کنید از نمک های فلزی به نام کلرید آلومینیوم تشکیل شده اند.

برای افزایش تاثیرات مواد ضد تعریق حتما مطمئن شوید که قبل از خواب زیر بغل شما تمییز و خشک باشد. سپس از این مواد استفاده کنید. مواد ضد تعریق ممکن است بلافاصله جواب ندهند. اما پس از چند شب استفاده مکرر باعث ظاهر شدن اثرات مثبتی خواهند شد.

۲ . لباس های منفذدار بپوشید

بهترین راه برای کم کردن عرق انتخاب لباس هایی با پارچه هایی سبک، طبیعی و با منافذ هوایی است. لباس هایی با رنگ های روشن تر نور خورشید و گرمای محیط را منعکس میکنند. و مانع از جذب آن ها میشوند. بنابراین پوشیدن لباسی مثلا به رنگ سفید، می تواند به حفظ سلامت شما و کاهش عرق کردن کمک کند.

۳ . اجتناب از مصرف برخی غذاهای خاص

اگر قصد دارید در یک موقعیت اجتماعی یا در یک مکان خاص و پر رفت و آمد حضور پیدا کنید، بهتر است از مصرف چند ماده غذایی پیش از حضور در آن موقعیت ها خودداری کنید. توصیه میشود به هیچ عنوان از غذاهای تندو و آن دسته از خوراکی هایی که دمای بدن را افزایش میدهند نخورید. این غذاها در اصطلاح عامینانه به غذاهای گرم مشهور هستند. و باعث افزایش گرمای بدن و درنتیجه عرق کردن میشوند. برای مثال مصرف کافئین به دلیل عرق کردن و خروج عرق از دست و پا و نواحی دیگر بدن پیش از حضور در اجتماعات توصیه نمیشود.

۴ . خنک بمانید

همانطور که گفته شد عرق کردن راهی برای خنک شدن بدن است. بنابراین بهترین راه برای جلوگیری از عرق کردن، خنک بودن است. همیشه سعی کنید که در یک محیط خنک قرار بگیرید تا بدن نیازی به ریختن عرق به بیرون نداشته باشد.

  • اگر خانه یا محل کارتان گرم است یک کاسه پر از یخ را جلو کولر یا پنکه قرار دهید.
  • اگر در بیرون هستید سایه پیدا کنید و از سایه عبور کنید!
  • با توجه به اینکه متابولیسم و سوخت و ساز باعث گرم تر شدن بدن میشود، خوردن غذا در وعده های بیشتر به مقدار کمتر نیز برای کاهش دمای بدن مفید است.

درمان های پزشکی برای کاهش عرق کردن


درمان های پزشکی برای کاهش عرق کردن

اگر احساس می کنید که بیش از حد عرق می کنید، ممکن است بخواهید با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا وضعیتی به نام هیپرهیدروزیس دارید یا نه. اگر شما دچار هیپرهیدروزیس باشید گزینه های درمانی زیر بر اساس وضعیت تعریق شما در نظر گرفته خواهد شد:

۵ . تجویز داروی ضد عرق

پزشکان می توانند یک ضد عرق دارویی با قدرت بالا برای شما تجویز کنند که تنها به دستور آن ها و در نسخه قابل خریداری است.

۶ . داروهای خوراکی

بعضی از داروهای خاص وجود دارد که ترشح برخی مواد شیمیایی که باعث شدت گرفتن عرق میشوند را مسدود میکند.

۷ . داروهای ضد افسردگی

 اضطراب، استرس و افسردگی می تواند منجر به عرق کردن بیش از حد شود. پزشک شما ممکن است در صورتی که احساس کند، مشکل شما ناشی از این موارد روانشناختی است، داروهای ضد افسردگی تجویز کند.

۸ . تزریق بوتاکس

 این تزریق ها به طور موقت عصب هایی را که موجب عرق کردن می شوند را مسدود میکند. تاثیر تزریق ها به مدت ۶ تا ۱۲ ماه طول می کشد، پس از آن، درمان باید تکرار شود. تزریق ممکن است موجب درد جزئی شود، و برخی افراد به طور موقت در ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته اند دچار ضعف عضلانی می شوند.

۹ . عمل جراحی

در موارد شدید، گزینه های جراحی برای شما وجود دارد. این گزینه ها شامل درمان مایکروویو، حذف اندام عرق کننده، و جراحی عصب است. جراحی باید تنها زمانی مورد توجه قرار گیرد که پزشک شما تعیین کند، شما یک مشکل اساسی و جدی دارید که باعث می شود به صورت غیر طبیعی بیش از اندازه دار تعریق کنید.


نکات پایانی از وبسایت نسخه

عرق کردن کاملا طبیعی است و هدف خنک کردن بدن است. اگر بیش از حالت نرمال عرق میکنید نباید نگران باشید. زیرا راه هایی برای کاهش تعریق و یا کاهش اثرات آن وجود دارد. اگر احساس مکنید که میزان عرق و مشخصات آن غیر طبیعی است حتما با پزشک خود صحیت کنید.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است