حقایقی درباره جویدن آدامس که پیش از این نمی‌دانستید

حقایقی درباره جویدن آدامس که پیش از این نمی‌دانستید

سپتامبر 15, 2019 نسخه تغذیه سالم نظرات

هزاران سال است که مردم انواع مختلفی از آدامس ها را میجوند. اولین آدامس ها از شاخه های درختانی مانند کاج یا مینیکارا ساخته شده اند. این مقاله به بررسی مزایای سلامتی و خطرات احتمالی آدامس می پردازد.


آدامس چیست؟

آدامس یک ماده نرم و قابل شکل پذیری است که برای جویدن در دهان طراحی شده است، به گونه ای که نباید قورت داده شود. دستورالعمل های ساخت آدامس ها از یک تولید کننده به تولید کننده دیگر متفاوت است اما مواد اولیه همه آن ها یکی است:

 • رزین
 • پرکننده
 • نرم کننده
 • شیرین کننده
 • طعم دهنده

بیشتر تولید کنندگان آدامس، فرمول دقیق ساخت آن را عرضه نمی کنند. ولی از مواد بالا به عنوان مواد پایه در ساخت آدامس های خود استفاده میکنند.


آیا مواد تشکیل دهنده آدامس ایمن هستند؟

به طور کلی آدامس ها به عنوان مواد خوراکی بی خطر شناسایی شده اند. با این حال، برخی از تولید کننده ها و برند های این محصول، ترکیبات خاصی به کار میبرند، که بحث برانگیز هستند. سه نمونه از مواد تشکیل دهنده آدامس که ممکن است در دوزهای بالا برای سلامتی ما مضر باشند عبارتند از:

بوتیل هیدروکسی تولوئن (BHT)

آنتی اکسیدانی است که به بسیاری از غذاهای فرآوری شده به عنوان نگهدارنده اضافه می شود. استفاده از این آنتی اکسیدان بحث برانگیز است، زیرا برخی مطالعات حیوانی نشان داده اند که دوزهای بالا آن می تواند باعث سرطان شوند. با این وجود، در دوزهای پایین کاملا بیخطر است.

دی اکسید تیتانیوم (Titanium Dioxide)

دی اکسید تیتانیوم یک مکمل غذایی معمولی است که برای سفید کردن محصولات و دادن یک شکل و بافت مناسب مورد استفاده قرار میگیرد. مطالعات حیوانی نشان داده که دوزهای بالای این ماده باعث ایجاد آسیب به سیستم عصبی میشود.

آسپارتام (Aspartame)

آسپارتام یک شیرین کننده مصنوعی است که معمولا در غذاهای بدون قند وجود دارد. استفاده از آسپارتام بسیار بحث برانگیز است و ادعا شده است که باعث می شود طیف وسیعی از مشکلات از سردرد تا چاقی و سرطان را به وجود می آورد. با این حال، در حال حاضر هیچ شواهدی وجود ندارد که آسپارتام موجب سرطان یا افزایش وزن شود.


جویدن آدامس به کاهش استرس و افزایش حافظه کمک می کند

مطالعات نشان داده است که جویدن آدامس هنگام انجام وظایف، می تواند جنبه های مختلف عملکرد مغز را بهبود بخشد، برخی از این جنبه ها عبارتند از:

 • هوشیاری
 • حافظه
 • درک
 • و تصمیم گیری

برخی از مطالعات نشان داده است که آدامس جویدن، حین انجام وظایف ممکن است در ابتدا موجب حواس پرتی شود اما در ادامه می تواند تمرکز اشخاص برای انجام کارها را بالا ببرد. اینکه چگونه آدامس جویدن باعث بهبود تمرکز و حافظه می شود هنوز مشخص نیست. اما محققان فکر می کنند که جویدن این ماده، باعث افزایش جریان خون رسانی به مغز می‌شود.


جویدن آدامس می تواند به شما در کاهش وزن کمک کند

آدامس می تواند ابزار مفید برای افرادی باشد که سعی دارند وزن کم کنند. با توجه به اینکه آدامس شیرینی و کالری کمی دارند و به تحریک سوخت و ساز نیز کمک می کنند، محققان فکر می کنند که آدامس به کاهش وزن کمک می کند.

یک مطالعه کوچک نشان داد که آدامس جویدن پس از صرف ناهار باعث کاهش گرسنگی در ادامه روز می شود. اما شاید جالب توجه ترین یافته محققان این باشد که آدام جویدن و یا شبیه سازی آن باعث شروع و افزایش متابولیسم می شود. یک مطالعه نشان داد وقتی شرکت کنندگان آدام می جویدند حدود ۱۹ درصد بیشتر از حالت معمولی کالری می سوزندند.


جویدن آدامس می‌تواند از دندان های شما محافظت کند

آدامس بدون قند می تواند از دندان های شما محافظت کند. بهتر است از آدامس های بدون قند استفاده کنید. زیرا آدامس های معمولی کمی قند دارند و باعث فعالیت باکتری های بد بوی دهان می شوند. علاوه بر این، آدامس پس از غذا باعث افزایش جریان بزاق می شود. این شرایط کمک می کند تا قندهای مضر و بقایای مواد غذایی از دهان رانده شود.


آدامس بوی بد دهان را کاهش می دهد

آدامس با ایجاد تحرک عضلات و استخوان های دهان، موجب ترشح بیشتر بزاق و دور کردن باکتری هایی می شود که با فعالیت خود موجب تولید گاز و بوی بد دهان می شوند.


سایر مزایای بهداشتی آدامس

 • پیشگیری از عفونت گوش در کودکان
 • کمک به ترک سیگار
 • کمک به روند بهبودی روده ها پس از عمل جراحی

عوارض جانبی آدامس


عوارض جانبی آدامس جویدن

در حالی که جویدن آدامس دارای مزایای بالقوه است، اما جویدن بیش از حد می تواند عوارض جانبی ناخواسته ای ایجاد کند.

آدامس شیرین برای دندان ها و روند متابولیسم مضر هستند

جویدن آدامس های شیرین باعث می شود که باکتری های بد دهان به هضم آن اقدام کنند و با این فعالیت پلاک روی دندان ها نیز شکل خواهد گرفت. در نتیجه دندان دچار پوسیدگی می شود.

جویدن بیش از حد برای فک مشکل ایجاد می کند

جویدن بیش از حد این ماده خوراکی می تواند منجر به بروز مشکلی به نام اختلال تمپورومندیبولار می شود.

جویدن آدامس با سر درد در ارتباط است

ارتباطی بین جویدن مکرر این ماده با میگرن وجود دارد.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

برچسب ها :
مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است