چرا پس از ترک سیگار ممکن است سرفه کنید؟

چرا پس از ترک سیگار ممکن است سرفه کنید؟

شهریور ۱۷, ۱۳۹۸ نسخه مقالات نظرات

ترک سیگار هرچند که شما را از شمار زیادی خطرات دور می کند، اما بخاطر سختی و تغییراتی که در بدن رخ میدهد، کمی مشکل ساز است. مدتی طول خواهد کشید تا اثرات کامل سیگار و مواد شیمیایی آن از بدن خارج شود. تا زمان خروج اثرات و بازگشت عملکردهای مختل شده یا تخریب شده، کمی اذیت خواهید شد. اما پس از آن هیچ نشانه و علایمی از سیگار شما را آزار نخواهد داد. یکی از مشکلاتی که پس از ترک سیگار با آن مواجه خواهید شد به احتمال زیاد سرفه کردن خواهد بود. هرچند که سرفه رایجترین مشکل پس از ترک سیگار نیست اما بسیاری از افراد با آن مواجه می شوند.

سیگار و مواد شیمیایی موجود در آن باعث آسیب و فلج شدن ساختارهایی مو مانندی به نام سیلیا یا مژک میشود. هنگامی که سیگار را ترک می کنید به دلیل شروع فعالیت  هزاران هزار مژک، سیستم تنفس شما تحریک می شود و شما را به سرفه کردن وادار میکند.


مژک های تنفسی در ریه چه کاری انجام می‌دهند؟

نای و نایژه ها در ریه های سالم با پوشش نازکی از موکوس و مژک های ظریف پوشیده شده اند. با ورود مواد سمی و آلاینده های ریوی به لوله های تنفسی، موکوس و این اجسام مژگانی با فعالیت خود باعث به عقب راندن این مواد مزاحم می شوند.

هنگامی که موکوس حاوی مواد زائد به گلو می رسد، شما سرفه میکنید و مواد بطور کلی از بدن شما خارج می شود. فعالیت مژک های تنفسی و موکوس در ریه ها انسان را از آلوده شدن با بسیاری از عفونت ها و بیماری های تنفسی محافظت می کند.


سیگار کشیدن چگونه مژک های تنفسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

سیگار حاوی هزاران ماده شیمیایی خطرناک است که اثرات مضری روی ریه انسان بر جای می گذارند. سیگار کشیدن یک پوشش ناخوشایند زرد رنگ به نام تار (TAR) را بر روی دندان ها، انگشتان و لباس های شما باقی خواهد گذاشت.

این پوشش مضر بر داخل ریه ها و سیستم تنفسی شما نیز تاثیر خواهد گذاشت. تجمع تار در فضای داخلی ریه با تحریک بیش از حد موجب از کار انداخته شدن مژک های تنفسی می شود. با این کار در راه هوایی و شش ها التهاب ایجاد میشود. در نتیجه تشکیل التهاب در بدن، موکوس بیشتری در راه های هوایی و شش ها ترشح می شود تا با التهاب مقابله شود.

به مرور زمان سموم ناشی از سیگار در تمامی بخش های ریه ساکن می شوند و خطر ابتلا به عفونت های ریوی و حتی سرطان را افزایش میدهند.


سرفه مرتبط با سیگار کشیدن

هنگامی که سیگار را ترک می کنید، مژک ها دوباره شروع به فعالیت می کنند. اولین ماموریت سیستم تنفسی و مژک ها دقیقا پس از ترک سیگار، دفع کردن سموم ریوی است. سرفه کردن نیز یک مکانیزم دفاعی و مراقبتی از بدن است که کمک میکند سموم از بدن و راه هوایی خارج شود.

سرفه مرتبط با سیگار کشیدن

سرفه کردن می تواند تا چند ماه پس از ترک سیگار وجود داشته باشد تا زمانی که سموم تا حد زیادی از بدن خارج شوند. اما اگر پس از چند ماه سرفه شما التیام پیدا نکرد و علایم دیگری نیز در شما ظاهر شد حتما با پزشک صحبت کنید.


برای سرفه پس از ترک سیگار باید چه اقدامی انجام دهیم؟

معمولا این سرفه پس از ترک دود و سیگار طبیعی است و نمی توان با آن مقابله کرد زیرا در اصل یک اقدام مفید نیز به حساب می آید. اما برای اینکه زیاد اذیت نشوید و در موقعیت های مختلف دیگران نیز از سرفه های شما اذیت نشوند می توانید نکات زیر را در نظر بگیرید:

  • با کمک آب آشامیدنی، آب میوه ها و نوشیدن چای، آب بدن خود را تامین کنید و هیدراته بمانید. چای حاوی ریشه گیاه شیرین بیان یک انتخاب مناسب برای آرام کردن و مرطوب کردن گلو و کاهش سرفه است.
  • حتما از یک دستگاه بخور یا مرطوب کننده هوای خانه استفاده کنید. استفاده از برخی روغن های ضروری و اسانس های تایید شده بری مرطوب کردن فضای خانه پس از ترک سیگار یک ایده عالی است.
  • هر روز گلوی خود را با خوردن ۲ تا ۳ قاشق مربا خوری عسل بیمه کنید و آسیب های وارد شده به گلو را کاهش دهید.

علایم خطرناک و جدی را بشناسید و مدیریت کنید

اگر هر کدام از علایم زیر را پس از ترک سیگار تجربه کردید حتما برای ارزیابی و بررسی دقیق تر نزد پزشک بروید:

  • ضعف نفس: اگر برای نفس کشیدن دچار دشواری هستید و به سختی دم و بازدم انجام می دهید.
  • خس خس: تنفس پر سر و صدا و شامل خس خس ممکن است نشانه ای از التهاب در راه هوایی شما باشد.
  • خون در خلط: اگر هنگام صرفه کردن رگه هایی از خون یا مخاط خونی دیدی به پزشک مراجعه کنید.

نکات پایانی از وبسایت نسخه

ترک سیگار می تواند همراه با برخی علایم ناخوشایند و آزار دهنده باشد. اما در اکثر اوقات نباید نگران چیزی باشید، زیرا بدن و دستگاه تنفسی در حال خلاص شدن از شر سموم و مواد مضر دیگر است. خواندن مطالبی درباره اثرات سیگار و نحوه ترک آن می تواند شما را از روند پاکسازی نیکوتین از بدن آگاه کند. و نگرانی های شما را کاهش دهد.


ترجمه شده از وبسایت: verywellmind.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است