نوروسایکولوژیست یا عصب روانشناس کیست؟

نوروسایکولوژیست یا عصب روانشناس کیست؟

شهریور ۱۷, ۱۳۹۸ نسخه متخصص نظرات

نوروسایکولوژیست یا (Neuropsychologist) روانشناسی است که در درک رابطه بین عملکرد مغز و رفتار انسان ها تخصص دارد. مغز بافتی عجیب، با عملکردهای خارق العاده و پیچیده است. وجود اختلالاتی درون این ارگان عجیب و سیستم عصبی ما انسان ها، می تواند رفتار و عملکرد شناختی ما را تغییر دهد.

طبق گفته مرکز پزشکی دانشگاه روچستر، یک متخصص عصب‌روانشناس در درک چگونگی ارتباط ساختارها و سیستم های مغز با رفتار و تفکر فعالیت می کند. متخصصان نوروسایکولوژیست دارای دکترای روانشناسی هستند که در حوزه نوروسایکولوژی آموزش های تخصص دریافت کرده اند، تا بتوانند مشکلات روانشناختی بیماران را بهتر درک کرده و درمان مناسب تری برای آن ها ارائه دهند. آن‌ها اغلب در زمینه های تحقیقاتی یا بالینی کار می ‌کنند.

عصب روانشناس برای بیماران چه کاری انجام می‌دهد؟

این متخصصان افراد مبتلا به انواع مختلف اختلالات سیستم عصبی را ارزیابی کرده و تشخیص می دهند. سپس به درمان این مشکلات می پردازند. آنها با پزشکان و متخصصان زیادی از جمله متخصصان مغز و اعصاب همکاری نزدیکی دارند.

پزشکان و روانشناسان معتقدند  که اختلالات، صدمات و بیماری های مغز و سیستم عصبی می توانند بر نحوه احساس، تفکر و رفتار فرد تأثیر بگذارند.  بیماران برای مشکلات زیادی ممکن است به یک متخصص نوروسایکولوژیست مراجعه کنند. اگر بیماری با مشکلات زیر مواجه شود به احتمال زیاد به یک عصب روانشناس ارجاع داده می‌ شود:

 • مشکلات مربوط به حافظه
 • اختلالات خلقی
 • مشکلات و اختلالات مربوط به یادگیری
 • اختلال عملکرد سیستم عصبی

اگر پزشکان دیگر نتوانند علت این علائم را تشخیص دهند، یک روانشناس عصبی می تواند با آموزش هایی که دیده است علت دقیق مشکلات را پیدا کند.

متخصص عصب روانشناسی می تواند علاوه بر تشخیص مشکلات شما، شدت بیماری آن را در شما مشخص کنند. و متناسب با شدت بیماری به درمان آن می پردازند. موارد زیر، نمونه هایی از شرایطی و اختلالاتی است که این متخصصان آن ها را ارزیابی و درمان می کنند:

 • سکته مغزی: این عارضه می تواند از طرق مختلف بر رفتار، تفکر، حافظه و سایر عملکردهای مغز تأثیر بگذارد. یک متخصص نوروسایکولوژیست می تواند میزان آسیب مغزی ناشی از سکته را ارزیابی کند. تا میزان اختلالات به وجود آمده را مشخص کند.
 • بیماری پارکینسون: پارکینسون یک بیماری پیشرونده است که می تواند چندین مشکل عصبی را برای بیماران مبتلا به آن ایجاد کند. عصب روانشناس به بیماران در تعیین میزان پیشرفت و کاهش عملکرد بیماری پارکینسون کمک خواهد کرد.
 • بیماری آلزایمر: این بیماری و انواع دیگر زوال عقل، می تواند در وضعیت حافظه، شخصیت و توانایی های شناختی افراد اختلال ایجاد کند. متخصص عصب روانشناس می‌تواند با انجام ارزیابی به تشخیص زودهنگام و مدیریت این اختلال کمک کند.
 • تروما و صدمات مغزی: ایجاد صدمه و آسیب فیزیکی به مغز می تواند باعث ایجاد طیف گسترده ای از علائم و مشکلات متنوع شود. متخصص نوروسایکولوژیست می تواند به بیماران در تعیین اینکه آسیب مغزی در عملکردهایی مانند استدلال یا مهارت های حل مسئله چه تاثیراتی گذاشته است کمک می‌کند.
 • این متخصصان می‌توانند به تعیین عواملی که باعث ناتوانی اشخاص در یادگیری می شوند کمک کنند و مشکلات آن ها ار درمان کنند.

این متخصصان چه پروسیجرهایی را برای بیماران در نظر می‌گیرند؟

سیستم عصبی و ساختار درونی مغز انسان بسیار پیچیده است. متخصصان مغز و اعصاب و عصب روانشناسان برای شناسایی مشکلات و برنامه های درمانی مرتبط با بیماران مغزی، از روش های مختلفی استفاده می کنند. برخی از مهمترین پروسه هایی که این متخصصان برای بیماران انجام می دهند عبارتند از:

ارزیابی عصبی و روانشناختی

این ارزیابی شامل بررسی عملکرد مغز شما است. ارزیابی روانشناختی شامل یک مصاحبه و طرح سؤالاتی خواهد بود که به تشریح:

 • عملکرد بیمار در کارهای روزانه
 • همچنین شناسایی مشکلات حافظه
 • و نگرانی های مربوط به سلامت روان بیماران است.

 این ارزیابی همچنین پرسش هایی در مورد علائم، تاریخچه پزشکی و داروهایی که مصرف می کنید را در بر می گیرد.

پروسه ارزیابی عصبی و روانشناختی شامل انواع مختلفی از تست های استاندارد برای اندازه گیری بسیاری از زمینه های عملکرد مغز است. در این آزمون درباره عملکردهای زیر که مربوط به مغز است بررسی هایی صورت خواهد گرفت:

 • حافظه
 • توانایی شناختی
 • شخصیت
 • حل مسئله
 • استدلال
 • احساسات
 • شخصیت

تهیه اسکن های مغزی مانند اسکن CT یا MRI از بافت مغز و ساختارهای آن نیز می تواند به یک متخصص عصب روانشناس در تشخیص مشکلات روانشناختی خاص بیماران کمک کند.

ارزیابی عصبی و روانشناختی

درک و تفسیر نتایج ارزیابی

متخصص نوروسایکولوژیست غالبا نتایج آزمایش و ارزیابی های شما را با افراد دیگر مقایسه خواهد کرد. لازمه مقایسه نتایج دو بیمار از لحاظ نوروسایکولوژی این است که هردو نفر در یک محدوده سنی و سطح تحصیلات یا سواد نزدیک به هم خواهد بود.

ارزیابی و نتایج آزمون ها زمانی که سایر روش های تشخیصی ناکارآمد هستند، می توانند به بیمار و متخصص عصب روانشناس کمک زیادی بکنند.

این متخصصان با درک چگونگی عملکرد مغز و چگونگی ارتباط آن با رفتار به شکل گیری یک برنامه درمانی مناسب کمک می کنند. برنامه های درمانی که این متخصصان برای بیماران در نظر می گیرند ممکن است شامل دارو، درمان توانبخشی یا جراحی باشد.


نکات پایاین از وبسایت نسخه

یک نوروسایکولوژیست می تواند به تشخیص یک مشکل شناختی، رفتاری یا عصبی در بیماران کمک کند. ملاقات با یک متخصص عصب روانشناس و قرار گرفتن تحت ارزیابی ها و آزمایشات او، می تواند منجر به درک عمیق تری از وضعیت و مشکل شما شود. زمانی که روانشناس یا روانپزشک موفق به تشخیص یا درمان مشکلات روانشناختی شما نمی شود می توانید به یک عصب روانشناس مراجعه کنید.


ترجمه شده از وبسایت: healthline.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است