برای مشکلات دندان های خود به کدام متخصصان دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

برای مشکلات دندان های خود به کدام متخصصان دندانپزشکی مراجعه کنیم؟

شهریور ۱۶, ۱۳۹۸ نسخه متخصص نظرات

قطعا همه ما بصورت دوره ای و سالی دست کم یک بار (هرچند که استانداردش ۶ ماه یک باره) باید به دندانپزشک مراجعه کنیم تا او وضعیت دندان های ما را ارزیابی کند. با این حال گاهی اوقات فرآیندهای دندانپزشکی چیزی فراتر از معاینات و ارزیابی های ساده، سفید کردن دندان ها وزیبا کردن لبخند ها است. گاهی اوقات به دلیل مشکلاتی مثل تصادفات و تروماهای مشابه ممکن است سلامتی کلی دندان ها به خطر بی افتد و نیازمند مداخله تخصصی توسط دندانپزشکان باشد. بسیاری از موارد توسط دندانپزشکان عمومی صورت می گیرد اما به واقع برخی از مداخلات از توان دندانپزشکان عمومی خارج است و نیازمند دانش بیشتر و ابزار تخصصی تر است.

متخصصان دندانپزشکی در واقع  همان دندانپزشکان عمومی هستند که چند سال دیگر به صورت تخصصی برای برخی شرایط و مسائل خاص دهان و دندان آموزش دریافت کرده اند. تا علاوه بر مشکلات عمومی دندان به صورت تخصصی به درمان مشکلات جدی تر دندان ها بپردازند.

تخصص های زیادی در دندانپزشکی وجود دارد که هر کدام برای مشکلات و مباحث خاصی آموزش دریافت کرده اند. وبسایت نسخه مفتخر است که در این مقاله ۶ متخصص دندانپزشکی متفاوت که هر کدام کار خاصی برای شما انجام میدهند را معرفی کند. با ما همراه باشید تا متوجه شوید برای هر مشکل دندان خود به کدام یک از این متخصصان مراجعه کنید.


اندودنتیست: متخصص کانال ریشه

در داخل دندان های ما معابر کوچکی مانند غار به نام کانال وجود دارد که حاوی بافت زنده و حساسی به نام پالپ، رگ های خونی و عروق عصبی هستند. متخصصان آندودنتیست یا (Endodontists) در تشخیص و درمان مسائل درون دندان ها مخصوصا بافت نرم پالپ تخصص دارند. به عنوان مثال، اگر پالپ (tooth’s pulp) دندان شما آلوده و عفونی شود، ممکن است شما نیازمند درمان کانال ریشه باشید. اگر دندانپزشک عمومی شما معتقد است که باید تغییراتی بر روی کانال ریشه شما دندان شما صورت بگیرید، ممکن است توصیه کند برای معالجه به یک متخصص اندودنتیست مراجعه کنید.


جراح دهان و فک و صورت: متخصص جراحی دهان و دندان

این متخصص بر روی درمان مشکلات مربوط به بافت های سخت و نرم صورت، دهان و فک متمرکز است. البته باید بدانید که شما برای انجام هر نوع جراحی دهان نیازی به یک جراح دهان ندارید. جراح دهان و فک و صورت یا (Oral and Maxillofacial Surgeon) در معالجاتی و شیوه های درمانی که به روش های پیچیده یا سطح عمیق آرام بخشی نیاز دارند اقدام میکنند.

در حقیقت، جراحان دهان تنها متخصصان مراقبت های بهداشتی هستند که علاوه بر متخصصان بیهوشی می‌توانند تمام سطوح آرام بخشی و بیهوشی را انجام دهند. روش هایی که توسط جراحان دهان انجام می شود شامل کشیدن دندان، جراحی اصلاح فک و جراحی شکاف لب یا شکاف کام است.


ارتودنتیست: متخصص تراز کردن دندان ها

ارتودنسی  یا (Orthodontics) تخصصی از دندانپزشکی است که به اصلاح ناهماهنگی بین دندان ها و فک می پردازد. اگر فک شما به درستی تراز نباشد، و تناسب طبیعی بین فک، دهان و دندان های شما برقرار نباشد، احتمالا شما به یک متخصص ارتودنسی ارجاع داده خواهید شد. به عبارت ساده تر اگر دندان های شما کج یا ناهموار باشد، ممکن است یک متخصص ارتودنسی را ببینید.

در این شرایط، متخصص ارتودنسی می تواند از بریس ها، هم تراز کننده های شفاف، وسیع کننده کام (یا پالاتال اکسپندر) و هدگیرهای ارتودنسی به عنوان بخشی از برنامه درمانی شما استفاده کند. دندانپزشک اطفال ممکن است برای همتراز کردن دندان های کودک یا نوجوان شما به شما توصیه کند که یک جلسه مشاوره با ارتودنتیست داشته باشید. خواه به دنبال ارتودنسی برای خودتان یا فرزند خود هستید، مطمئن باشید که تحت پوشش یک برنامه ارتودنسی خوب قرار بگیرید.


دندانپزشک اطفال: متخصص دندانپزشکی بچه ها

دندانپزشکان اطفال یا (Pediatric Dentist) درست مانندن متخصصان اطفال که به شرایط و مشکلات بهداشتی و سلامتی کودکان میپردازند، مسئول ارائه خدمات دندانپزشکی به اطفال، کودکان و نوجوانان هستند. دندانپزشک اطفال متخصصی است آشنایی کامل با مسائل و مشکلات کودکان دارند و با طوری آموزش دیده اند که نیازهای این قشر از جامعه را شناسایی کرده و به بهترین شکل ممکن پاسخگوی نیازهای دهان و دندان آن ها باشند. دندانپزشکان کودکان به کودک شما کمک می‌کنند تا در درازمدت در مسیر داشتن دندان هایی مقاوم، سالم و لبخندی زیبا قرار بگیرند.

این متخصصان به طول معمول کارهای زیر را برای کودکان انجام میدهند:

 • انجام تست های معمول و رایج دندانپزشکی
 • پاکسازی و ضدعفونی دهان و دندان
 • ارائه مشاوره به کودکان و والدین (مثلا برای کودکانی که انگشت شست خود را می مکند)
 • پر کردن حفرات دندانی
 • و تشخیص شرایط و بیماری های دهان و دندان مرتبط با سایر بیماری ها مانند دیابت
 • ارائه آموزش های لازم به والدین

این دندانپزشکان در صورت لزوم کودک شما را به متخصصان دیگری مثل متخصص ارتودنسی ارجاع می دهند.


پریودنتیست: متخصص لثه


پریودنتیست: متخصص لثه

دندانپزشکی پریودنتال یا (Periodontal dentistry) بر روی پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری هایی که بر لثه ها تأثیر می‌گذارد یا سایر ساختارهایی که دندان را پشتیبانی می کنند تمرکز دارد. متخصص پریودنتیست یا (Periodontists) مراحل اولیه بیماری لثه را تشخیص داده و درمان می کنند. آن ها برای برطرف کردن بیماری های شدید لثه و ترمیم ظاهر لبخند شما جراحی های جزئی نیز انجام می دهند. اگر احیانا به بیماری مربوط به بافت لثه ها مبتلا شده باشید، ممکن است دندانپزشک عمومی شما را به یک متخصص پریودنتیست ارجاع دهد.


پروستودنتیست: متخصص ترمیم و زیبایی دندان

متخصص پروستودنتیست یا (Prosthodontists) دندانپزشکی است که بر ترمیم و جایگزینی دندان های از دست رفته یا آسیب دیده تمرکز دارد. متخصص ترمیم و زیبایی دندان از هر چیزی که به زیبایی لبخند، کاربردی و طبیعی به نظر رسید دندان های جایگزین و تریم شده شما تاثیر میگذارد درک منحصر به فردی دارد. برخی از رایجترین کارهای یک متخصص پروستودنتیست عبارتند از:

 • گذاشتن روکش پرسلن دندان
 • ترمیم و یا جایگزینی تاج دندان
 • کاشت دندان و ایمپلنت
 • پل و بریج ثابت
 • پروتز دندان

چنانچه به هر کدام از موارد بالا نیاز داشته باشید، دندانپزشک عمومی شما را به یکی از متخصصان ترمیم و زیبایی دندان راهنمایی کرده و ارجاع می‌دهد.


ترجمه شده از وبسایت: deltadentalwa.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است