این 9 خواب و رویا در بین تمام انسان ها مشترک هستند

این ۹ خواب و رویا در بین تمام انسان ها مشترک هستند

شهریور ۱۳, ۱۳۹۸ نسخه سلامت روان نظرات

آیا خواب ها و رویاهایی که ما می‌بینیم معنای خاصی دارند؟ تعداد بسیار زیادی از مردم معتقدند که جواب این سوال بله است. طبق نظرسنجی انجام شده توسط نیوزویک (Newsweek)، حدود ۴۳ درصد آمریکایی ها اعتقاد دارند که رویاها، الهام ها و خواب ها نشان دهنده یک مفهوم نهفته در ناخودآگاه ما هستند.

زیگموند فروید روانشناس مشهور و پدر عمل روانکاوی، رویاها را به عنوان جاده سلطنتی به ضمیر ناخودآگاه توصیف می‌کرد. او اظهار داشت که با مطالعه محتوای آشکار رویاها، می‌توانیم از آرزوها، امیال و تمام نگرش های پنهان اشخاص در ناخودآگاه او مطلع شویم. فروید معتقد بود که تمام چیزهایی که باعث روان رنجوری بشر می‌شود، به صورت رویا خود را در خواب نمایان می‌کند.

در ادامه به ۹ رویای مشترک که در بین همه بشر مشترک هستند و هر کسی چند بار در طول عمر خود چنین رویا هایی را می بیند بپردازیم. حقایق جالبی پشت این رویاها نهفته است.

۹ رویاهای مشترک در بین انسان ها و تفسیرهای آنها


۱ . سقوط

دیدن رویا در مورد سقوط از ارتفاعات بسیار رایج است. برخی از افراد و تعابیر خواب ها معتقدند که افتادن از بلندی به معنای مرگ در بیداری است. البته که چنین نیست و این خرافه ای بیش نیست. بنابراین رویای سقوط دقیقا چه معنایی دارد؟

دیدن رویاها طبق مطالعات علمی، نشانه دهنده این است که چیزی در زندگی شما به خوبی پیش نمی‌رود. این رویا ممکن است نشان دهد که شما باید در انتخاب چیزی، کاری یا بخشی از زندگی خود تجدید نظر کنید و مسیر دیگری برای خود انتخاب کنید.

راسل گرانت، نویسنده کتاب دیکشنری رویای مصور، ادعا می کند که:

 “رویای سقوط بسیار متداول است. این نمادی از ترس در زندگی واقعی است. برای مثال، این ترس شاید عدم موفقیت در کاری، یا مثلا زندگی عاشقانه شما باشد” “سقوط اغلب این نیاز را ابراز می کند که به خودتان اجازه بدهید از زندگی خود بیشتر لذت ببرید و دست از نگرانی بردارید.”


۲ . برهنه شدن در ملاء عام

احتمالا شما نیز بارها خواب دیده اید که در یک محل خاص، خود را بدون لباس و برهنه می‌بینید. جایی که لخت هستید معمولا آدم های زیادی در کنار شما هستند. تجربه رویایی برهنگی در خواب، واقعا ترسناک و دلهره آور است. پنی پیرس می‌گوید این رویا، نشان دهنده این است که شما از دیده شدن و یا فاش شدن نواقص، کم و کاستی های خود و یا راز خود هراس دارید.


۳ . تعقیب و گریز

رؤیاهایی که در آن شما توسط یک مهاجم شناخته شده یا ناشناخته دنبال می‌شوید، می تواند بسیار وحشتناک باشد. اما این خواب ها در مورد آنچه در ذهن شما می‌گذرد، چه می‌گویند؟ مترجمان رویاها اغلب نشان می‌دهند که چنین رویاهایی، به معنای این است که شما سعی می کنید از چیزی در زندگی روزمره خود دوری کنید.

تونی کریسپ، نویسنده کتاب فرهنگ لغت رویاها، نشان می‌دهد که تعقیب در رویا ممکن است نشانگر تمایل به فرار از برخی خواسته‌های شخصی باشد.

اگر تعقیب کننده شما، چهره‌ای مرموز و ناشناخته داشته باشد، ممکن است نمایانگر تجربه کودکی یا آسیب‌هایی باشد که در گذشته به ما وارد شده است. اگر کسی توسط جنس مخالف مورد تعقیب قرار گرفته باشد،  به این معنی است که شخص از یک رابطه در گذشته  یا عشق می‌ترسد.


۴ . از دست دادن یا ریخته شدن دندان ها

پنی پیرس، نویسنده کتاب فرهنگ لغت رویایی برای دامییز، نشان می‌دهد که خواب از دست دادن دندان‌ها می‌تواند چندین معنا داشته باشد. این خواب ممکن است به معنی نگرانی درباره جذابیت یا ظاهر خود باشد. رویای ریختن دندان همچنین ممکن است بیانگر این باشد که شما نگران توانایی برقراری ارتباط خود با دیگران هستید. یا اینکه اخیرا چیزی را به زبان آورده اید که احساس شرمساری می کنید.


۵ . مرگ

مرگ یکی دیگر از موضوعات متداول در رویاها و خواب است. گاهی اوقات در خواب، مرگ یک دوست عزیز و یا حتی رویای مرگ خود را می‌بینید. تعبیرها نشان می‌دهد که چنین رویاهایی نشان دهنده اضطراب شما درباره تغییر و یا ترس از چیزهای ناشناخته در زندگی شما است.


۶ . آزمون

به گفته کریگ همیلتون پارکر، نویسنده کتاب “معنی پنهان رویاها” ، دیدن رویای امتحان دادن ممکن است ترس اساسی شما از شکست و رد شدن در آزمون را نشان دهد.


۷ . خیانت

دیدن رویای خیانت همسر یا شریک زندگی در خواب، البته که اصلا رویایی نیست و افراد را نگران می کند. در برخی موارد افراد ممکن است رویا را ملاک زندگی واقعی در نظر بگیرند و به شریک خود شک کنند. آیا دیدن رویای خیانت همسر به معنی این است که او در حال خیانت به شما است؟

در حالی که در بعضی موارد، چنین رویاهایی می‌تواند بازتاب ترس از بیدار شدن و دیدن صحنه های خیانت باشد، تریش و راب مک گرگور، نویسنده کتاب فرهنگ کامل رویاها می‌گویند چنین چیزی نمی‌تواند واقعیت داشته باشد. و تنها نشان دهنده ترس شما از چیزی درباره رابطه شما است.


۸ . پرواز

رویای پرواز می‌تواند هیجان انگیز و حتی رهایی بخش باشد. اما بعضی اوقات نیز می‌توانند وحشتناک باشند (مخصوصاً برای کسانی که از ارتفاعات می‌ترسند). به گفته تونی کریسپ، نویسنده کتاب واژه نامه رویاها، رویاهای مربوط به پرواز، اغلب دو موضوع بسیار متفاوت را نشان می‌دهد. از یک سو، چنین رویاهایی می‌تواند بیانگر احساس آزادی و استقلال باشد. از طرف دیگر، آن‌ها می توانند میل به فرار یا گریز از واقعیت‌های زندگی را نشان دهند.


۹ . بارداری

مفسران رویا اغلب می‌گویند که رویاهای مربوط به بارداری، همه چیز را از خلاقیت تا ترس نشان می‌دهد. دیوید سی‌لوف، نویسنده کتاب فرهنگ لغت رویا، معتقد است که بعضی اوقات رویاهای بارداری، ممکن است ترس زن از مادر شدن را نشان دهد. اینکه او برای مادر شدن آماده نیست. از سوی دیگر، تونی کریسپ یک نویسنده دیگر، نشان می‌دهد که چنین رویاهایی نشانگر تعمق در یک رابطه است. راسل گرانت، مترجم رویا می نویسد که این رویا نشاندهنده یک شرایط دشوار در زندگی شخص است.


ترجمه شده از وبسایت: verywellmind.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است