آشنایی کامل با متخصص پروستودنتیست

آشنایی کامل با متخصص پروستودنتیست

شهریور ۱۳, ۱۳۹۸ نسخه متخصص نظرات

اگر هرگز دندان خود را از دست نداده اید یا برای تاج دندان شما مشکلی پیش نیامده است، معلوم می شود که احتمالاً هرگز به متخصص پروستودنتیست مراجعه نکرده اید. این متخصص در اصل دندانپزشکی است که روی دندان‌های ناکامل و یا از دست رفته تمرکز دارد. این متخصصان آموزش دیده دندانپزشکی، انواع مسائل مربوط به دهان و دندان را درمان می کنند. آن ها مراقبت های ویژه ای را انجام می دهند که متناسب با نیازهای خاص دندان پزشکی هر بیمار باشد. وبسایت نسخه در این مقاله بصورت مفصل به معرفی این تخصص دندانپزشکی پرداخته است. برای اینکه متوجه شوید کار این دندانپزشک چیست حتما تمام این مقاله را با دقت مطالعه بفرمایید.


تخصص ترمیم دندان یا پروسترودنتیستری یا (Prosthodontistry)

پروسترودنتیستری بخشی از دانش دندانپزشکی است که بر مراقبت و ترمیم دندان ها تمرکز دارد. یک متخصص ترمیم دندان به طور خاص، به رفع موارد و مشکلاتی که مربوط به ریزش دندان یا مشکلات مربوط به فک است می پردازد. اگر به دندانپزشکی احتیاج دارید که برای شما دندان مصنوعی بکارد و یا دندان شما را ترمیم کند حتما به یک متخصص ترمیم دندان مراجعه کنید. این متخصصان بر روی هر دو جنبه ظاهر و عملکرد دندان ها و لثه های شما کار خواهند کرد.


تنفاوت این متخصصان با دندانپزشکان عادی چیست؟

این متخصصان روی بخش های بسیار خاصی از دندانپزشکی و ترمیم دندان تمرکز می کنند، در حالی که دندانپزشکان تمام اصول اولیه مربوط به بهبود عملکرد و سالم نگه داشتن دندان ها را انجام می دهند. دندانپزشک برای درمان و یا برطرف کردن مشکلاتی که خارج از عملکرد و اقدام دندانپزشکی عمومی باشد، اغلب شما را به متخصصان دیگری از جمله پروستودنتیست ها ارجاع می دهد.


متخصصان پروتستودنتیست چه مشکلاتی را درمان می‌کنند

این متخصصان مشکلات مختلفی دندانی را درمان می‌کنند، که بیشتر آنها مربوط به از دست دادن دندان و جایگزینی آن ها هستند.

این متخصصان علاوه بر درمان آسیب های دهان، به درمان شکاف کام، اختلال خروپف و آپنه خواب نیز کمک می‌کنند. در موارد شدیدتر، پروتزنتیست‌ها به عنوان بخشی از تیم درمانی با سایر متخصصان دندانپزشکی همکاری می‌کنند.


بازسازی دندان ها

زمانی که به هر دلیلی دندانی دچار آسیب دیدگی، پوسیدگی یا سایر عواملی که موجب صدمه به بافت دندان های شما شود، دندانپزشک متخصص پروستودنتیست برای بازگرداندن ظاهر و عملکرد دندان های شما دست به کار خواهد شد. وقتی تاج دندان شما آسیب دیده اما کانال ریشه هنوز سالم است، پروستودنتیست می تواند برای دندان شما یک تاج ایجاد کند.

احتمالا با نگاه کردن به هنرمندان و افراد مشهوری که دندان های خود را پس از مدتی سفید کرده و برق انداخته اند تعجب کرده باشید. جالب است بدانید که به این کار لمینت کردن گفته می شود و این کار توسط این متخصصان صورت می گیرد. در این پروسه از ونیر پورسلین به عنوان روک دندان استفاده شده است. متخصص پروتزها همچنین از مواد اتصال دهنده برای تغییر شکل دندانهای شما استفاده می‌کنند. این متخصصان ممکن است از این روش برای بستن شکاف کوچکی بین دندان هایتان، تغییر شکل نادرست آن ها و یا تغییر شکل لبخند شما استفاده کنند.


بریج ها و ایمپلنت های دندانی

اگر تنها یک یا تعداد معدودی دندان از دست داده باشید، دندانپزشک متخصص پروستودنتیسیت برای شما پل ها یا بریج های دندانی (Bridges) را به عنوان جایگزین دندان های اصلی شما در نظر خواهد گرفت.

 بریج یا پل در واقع متشکل از یک یا چند تاج است که به هم متصل شده و یک واحد دندانی را با هم می سازند. پل ایجاد شده سپس به دندان های سالم فیکس خواهد شد و جایگزین دندان اصلی شما که خراب شده یا آن را کشیده اید می شود. ظاهر پل های دندانی کاملا طبیعی و مشابه سایر دندان های دیگر است. زمانی که از این روش برای جایگزین دندان خود استفاده میnکند کسی نمیتواند تشخیص دهد که شما دندان جدیدی دارید. اما نکته مهم در استفاده از این بریج ها این است که نگهداری آن ها واقعا سخت است و شما باید اصول نگهداری از آن ها را یاد بگیرید.

بریج ها و ایمپلنت های دندانی

ایمپلنت ها یا (Implants) یک روش محبوب و ترجیحی برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند. متخصص پروستودنتیست برای جایگزینی دندان از دست رفته شما، یک ایمپلنت دندان ایجاد می کند که از یک ماده تیتانیومی و یک دندان کاذب و مصنوعی تشکیل شده است. این متخصص ممکن است که انجام پروسه جایگذاری و کاشت ایمپلنت را به یک متخصص دیگر واگذار کند ولی در نهایت مسئول طراحی ایمپلنت دندانی شما خواهد بود. بخش تیتانیومی ایمپلنت در استخوان فک شما فیکس می شود. و یک دندان مصنوعی با ریشه محکم به دندان های شما اضافه می شود. مشابه بریج ها، تشخیص ایمپلنت ها نیز برای دیگران سخت خواهد بود.


دندان مصنوعی

اگر تمام یا بخش قابل توجهی از دندان های خود را از دست بدهید، پزشک متخصص پروتسودنتیست به شما توصیه می کند که از  دندان های مصنوعی استفاده کنید. دندان های مصنوعی شما متناسب با سایز دندان های اصلی شما در تهیه خواهند شد و با روش های مختلفی در دهان شما فیکس می‌شوند. این متخصصان به شما در یافتن بهترین سایز دندان مصنوعی که برای شما راحت باشد کمک خواهند کرد.

بهترین پروتزها به گونه ای طراحی شده اند که واقعی به نظر برسند و از لحاظ راحتی، مناسب باشند. بعضی از بیماران، با استفاده و جایگزینی دندان مصنوعی مشکل دارند و آن را کاری دشوار می دانند. اما بسیاری از افراد دیگر به خوبی با پروتزها و دندان های جدید خود به لطف یک دندانپزشک متخصص کنار میآیند.


اختلال TMJ

اختلال مفصل تمپورومندیبولار یا (Temporomandibular Joint Disorder) که به اختصار TMJ خوانده می‌شود بسیار دردناک است و زمانی رخ می‌دهد که اعصاب مفصل فک شما ملتهب می‌شود.  بیمارانی که از مشکلات شدید TMJ رنج می‌برند اغلب برای پیشگیری از شدیدتر شدن درد و کاهش یا از بین بردن علایم آن به متخصص پروستودنتیست مراجعه می‌کنند.

بسیاری از متخصصان پروستودنتیست برای کاهش فشار بر روی مفاصل فک، گارد دندان  را توصیه می کنند. آن‌ها همچنین ممکن است رژیم درمانی را به شما توصیه کند یا برای کمک به کاهش درد شدید شما داروهایی را تجویز کند. اگر با چنین مشکلی مواجه هستید حتما به یک متخصص پروستودنتیست مجاز و حرفه ای برای رفع مشکل خود مراجعه کنید.


ترجمه شده از وبسایت: ۱۲۳dentist.com

مقالات مرتبط
نظر بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. وارد کردن موارد ستاره دار الزامی است